Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Nie ma powrotu do niskiej inflacji. Szefowa EBC mówi o błędach strażników pieniądza

14
Podziel się:

- Banki centralne muszą z pokorą spojrzeć wstecz na swoje wcześniejsze prognozy inflacyjne - stwierdziła szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. Jak dodała, od dłuższego czasu strażnicy pieniądza przewidywali znaczny spadek inflacji w tym roku, tymczasem w maju stopa inflacji w strefie euro wyniosła 8,1 procent. W USA ceny wzrosły nawet o 8,6 procent.

Nie ma powrotu do niskiej inflacji. Szefowa EBC mówi o błędach strażników pieniądza
Szefowa EBC Christine Lagarde (L) oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (Photo by JOHN THYS / AFP) JOHN THYS (East News, JOHN THYS)

W trakcie dyskusji panelowej, która odbyła się w środę w portugalskim mieście Sintra, szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde wyraziła przekonanie, że dynamika inflacji w strefie euro zmieniła się na trwałe.

Podczas dyskusji, w której również wziął udział przewodniczący amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome Powell, prezes Banku Anglii Andrew Bailey oraz szef Banku Rozrachunków Międzynarodowych Agustin Carstens dyskutowano o bieżących wydarzeniach i aktualnych wyzwaniach.

"Nie sądzę, byśmy powrócili do stanu niskiej inflacji" - powiedziała prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Lagarde zwróciła uwagę, że w ciągu ostatniej dekady EBC miał do czynienia ze zbyt niską inflacją i innym problemami. "Jednak teraz jest to zupełnie inna sytuacja". Inwazja Rosji na Ukrainę również zmieniła warunki działania EBC - powiedziała. Prezes EBC wyraziła nadzieję, że w perspektywie średniookresowej inflacja ustabilizuje się na poziomie celu EBC, czyli dwóch procent.

Błędy strażników pieniądza

Szefowa EBC przyznając się do błędów, stwierdziła, że banki centralne muszą z pokorą spojrzeć wstecz na swoje wcześniejsze prognozy inflacyjne, gdyż od dłuższego czasu strażnicy pieniądza przewidywali znaczny spadek inflacji w tym roku, tymczasem w maju stopa inflacji w strefie euro wyniosła 8,1 procent. W USA ceny wzrosły nawet o 8,6 procent.

Lagarde stwierdziła, że należy przeanalizować, co było przyczyną błędów i jak to określiła, będzie to "pożyteczne ćwiczenie". Jej zdaniem ważną rolę odegrały zmiany cen energii, które wzrosły znacznie bardziej niż początkowo oczekiwano.

Przewodniczący Fed Powell również wyraził opinię, że gospodarka jest dziś "zupełnie inna" niż przed pandemią - z wieloma szokami podażowymi, wyższą inflacją i silną globalną dynamiką inflacji. Dla Fed stabilność cen jest obecnie absolutnym priorytetem, nawet jeśli grozi to wywołaniem recesji.

Największe ryzyko dla gospodarki

Według Fed stabilność cen można osiągnąć przy inflacji wynoszącej w dłuższej perspektywie dwa procent. "Największym ryzykiem dla gospodarki byłoby, gdybyśmy nie potrafili doprowadzić do przywrócenia stabilności cen" - powiedział Powell.

Zobacz także: Newsroom WP, wydanie 01.06

Celem Fed jest jednak podniesienie stóp procentowych bez wywoływania recesji - powiedział. "Wierzymy, że jest to możliwe" - dodał amerykański ekonom.

Fed po raz ostatni podniósł stopę procentową o 75 punktów bazowych 15 czerwca. Był to największy wzrost od trzech dekad. Ekonomiści ostrzegają, że gwałtowne zaostrzenie polityki pieniężnej w USA może wywołać recesję.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
syf
2 miesiące temu
ale jak drukowali dla swoich to im inflacja nie przeszkadzala, zreszta nieprzypadkowo obie panie sie nadaja do przecierania oczu ze zdziwienia na konferencjach dla pozytecznych idotow
olka
2 miesiące temu
Belgia Niderlandy Łotwa Litwa Estonia masakryczna inflacja i mają EUR:) export padł
Jj2137
2 miesiące temu
Ona mówi "ciekawe ćwiczenie" o czymś za co w zdrowych relaliach politycznych i prawnych, gdyby ekipa z Davos nie zapewniała jej bezpieczeństwa, powinna dostać toporek i pieniek
Eddie
2 miesiące temu
Poprawię nieco treść wypowiedzi oraz artykułu: "Nie sądzę, abyśmy wrócili do sytuacji, w której przestaniemy was okradać i kłamać w żywe oczy" Proszę. Teraz jest prawidłowo
Kakaj
2 miesiące temu
Brawo PIS nareszcie są wyniki, inflacja dwa razy wyższa niż w strefie euro, kolejne podium 3 miejsce tylko od końca w inwestycjach 16% Rumuni i Czesi nawet x2 więcej cofka do lat 90- tych tak źle nie było od 30 lat za parę lat będą efekty i pewnie 16% by nie było gdyby nie dotacje unijne z których trzeba się rozliczyć, gdzie te pieniądze mniej inwestycji dobrze gdyby zadłużenie spadło o 200 mld rozumiem ale wzrosło o 178 mld w ostatnim roku , wiek emerytalny tu jest dobrze jesteśmy na podium gdyby do tego podnieść wysokość emerytur z 25 % nawet kosztem utracenia podium, na koniec w propagandzie też mamy 3 miejsce po wschodnich sąsiadach lista jest długa i rosną sukcesy PIS, oby w Europie nie mówiono za kilka lat "biedny jak Polak...