Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Niemcy biją rekord. Imigranci poprawili statystyki zatrudnienia

77
Podziel się:

Rok 2019 dla niemieckiej gospodarki nie był dobry, ale na rynku pracy tak dobrze jeszcze nie było. Zatrudnienie okazało się rekordowe. Przyczynili się do tego m.in. imigranci.

Niemiecki rynek pracy czeka na imigrantów.
Niemiecki rynek pracy czeka na imigrantów. (East News, Henning Kaiser/eastway/ Reporter)

Zatrudnienie w Niemczech osiągnęło rekordowo wysoki poziom. W 2019 roku w statystykach tamtejszego urzędu pracy przybyło 402 tys. osób. Tym samym zatrudnienie wzrosło do 45,3 mln - donosi agencja Reuters.

Niemieccy urzędnicy tłumaczą to większą aktywnością bezrobotnych i zwiększoną imigracją pracowników z innych krajów. Dzięki nim możliwe było zrównoważenie niekorzystnych zmian demograficznych, które zachodzą także w Polsce. Mowa o starzejącym się społeczeństwie i coraz większych dysproporcjach między pracującymi i niepracującymi.

"Nieprzerwany wzrost poziomu zatrudnienia, który obserwowaliśmy w ciągu ostatnich 14 lat, nadal trwa, choć ze zmniejszonym rozmachem" - wskazują niemieccy urzędnicy. Spodziewają się, że w 2020 roku zatrudnienie może być jeszcze nieco większe, ale poprawa w statystykach będzie przebiegać coraz wolniej.

Zobacz także: Ukraińcom wiedzie się coraz lepiej. Część nie chce wracać do Polski

Największy przyrost zatrudnienia był w usługach - 319 tys. W przemyśle pracę znalazło 59 tys. nowych pracowników. W budownictwie przybyło 36 tys. osób.

Niemiecki rynek pracy ma się dobrze, choć sama gospodarka ostatnio kuleje. Ekonomiści oceniają, że w 2019 roku PKB urósł tam o zaledwie 0,5 proc. W następnych 12 miesiącach liczą na odbicie, ale dalej około 1 proc. wzrostu wypada marnie w porównaniu do np. 4 proc. w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(77)
Niezal
4 lata temu
Zobaczymy za parę lat jest dostaną pełne prawa do wszystkich świadczeń .ile to będzie kosztować nimcy
PanPytalski
4 lata temu
Czy jak zarabiam w Niemczech ok. 2500 netto na jedna zmiane za 152 godziny to duzo czy malo?
Zack
4 lata temu
Zaiwaniaja Polacy, Ukraincy,ruscy. Tylko araby nic nie robia.
unkas
4 lata temu
W Niemczech jest 30 procent imigrantów a wsród dzici ten odsetek jest wyzszy bo 50 procent.Za 20 lat 70 procent noworodków to beda imigranci i głownie z Azji i Afryki.Wiec ten kraj zmieni nazwe na kraj Renu albo kalifat Łaby.
Vhii
4 lata temu
Czas Ukrainie opuścić Polskę by bauerow paść
...
Następna strona