Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|

Wybory kopertowe. NIK kieruje sprawę Poczty Polskiej do Prokuratury. Ta już wcześniej odmówiła wszczęcia postępowania

53
Podziel się

Marian Banaś, szef Najwyżej Izby Kontroli, poinformował, że doniósł do prokuratury na Pocztę Polską w sprawie tzw. wyborów kopertowych. Tyle tylko, że śledczy już tę sprawę rozpatrywali. Zawiadamiali o niej m.in. związkowcy i posłowie.

Wybory kopertowe. NIK kieruje sprawę Poczty Polskiej do Prokuratury. Ta już wcześniej odmówiła wszczęcia postępowania
Marian Banaś, szef NIK, poinformował o sprawie na czwartkowej konferencji prasowej (Jerzy Dudek / Forum, RM, Jerzy Dudek / Forum)
bErKPOzV

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z kontroli dotyczącej organizacji niedoszłych wyborów prezydenckich w maju ubiegłego roku. Efektem kontroli są doniesienia na Pocztę Polską i Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych do prokuratury. Tyle że prokuratura już raz sprawę "odpuściła".

Nieco ponad dwa tygodnie po niedoszłych wyborach kopertowych 2020 r. Wolny Związek Zawodowy Poczty Polskiej złożył doniesienie do prokuratury ws. popełnienia przestępstwa przez zarząd Poczty Polskiej. WZZPP wskazywał wówczas, że w ich ocenie przygotowania do wyborów skutkowały bezprawnym wyprowadzeniem z kasy spółki blisko 69 mln zł (68 896 820 zł).

bErKPOzX

Związkowcy argumentowali, że Poczta Polska nie dysponowała żadną umową z przedstawicielami rządu, a przygotowania do wyborów były zwyczajną samowolką. Ich zdaniem działania dążące do przygotowania plebiscytu kopertowego to nic innego jak działanie na szkodę spółki i przekroczenie uprawnień.

Zobacz także: Nowy Ład. Minister zdradza szczegóły rządowego planu. "Dopłat do samochodu nie będzie"

Prokuratura Okręgowa w Warszawie nie zdecydowała się jednak na wszczęcie postępowania przeciwko Poczcie Polskiej.

bErKPOAd

Prokuratura wskazała wówczas, że ws. wyborów kopertowych wpłynęło do niej ponad sto zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy publicznych. Decyzji o wytoczeniu sprawy jednak nie podjęto.

W uzasadnieniu decyzji prokuratura wskazała, że aby wszcząć postępowanie karne, muszą istnieć dowody wskazujące na prawdopodobieństwo zaistnienia przestępstwa. Tych nie dopatrzono się w żadnym z ponad stu zawiadomień. Czy inaczej będzie w przypadku NIK-u?

bErKPOAe

Kontrola Najwyższej Izby Kontroli miała miejsce w Kancelarii Premiera, Ministrostwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwie Aktywów Państwowych, Poczcie Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Wnioski?

Zdaniem kontrolerów Poczta Polska i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych przystąpiły do realizacji działań bez umów, a co za tym idzie, nie zostały zabezpieczone finansowe plany dotyczące wyborów kopertowych. Co ciekawe - w piśmie do prokuratury z końca maja 2020r. podobnymi argumentami posługiwali się właśnie związkowcy.

Kontrolerzy NIK stwierdzili także naruszenie przez Pocztę Polską przepisów RODO. Wniosek PP o przekazanie danych osobowych z rejestru PESEL nie miał ich zdaniem podstaw prawnych. Jednym podmiotem, który mógł otrzymać takie dane, była Państwowa Komisja Wyborcza.

- Zorganizowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej było pozbawione podstaw prawnych – argumentował Marian Banaś.

bErKPOAf

Przypomnijmy, że faktury na łączną kwotę 76,5 mln zostały wysłane przez Pocztę Polską i Państwową Wytwórnia Papierów Wartościowych. Jednak ani KPRM, MSWiA i MAP nie były skłonne do pokrycia kosztów niedoszłych wyborów.

O komentarz zwróciliśmy się także do biura prasowego Poczty Polskiej. Do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErKPOAy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(53)
Bingo
3 miesiące temu
Mam nadzieję, że prędzej czy później M.Morawiecki poniesie konsekwencje swoich bezprawnych działań. Ktoś taki nie powinien być premierem, taka prawda.
Antek
3 miesiące temu
A co z pociągnięciem do odpowiedzialności premiera? Raport jasno pokazuje, że nie miał podstawy prawnej. Jeszcze za nasze zamawiał przychylne ekspertyzy. To jest jakiś żart, jak tak można było zrobić.
kasia
3 miesiące temu
Czyżby Morawiecki w końcu odpowiedział za złe decyzje? Czy może on poświadczyć teraz swoim majątkiem? Pieniądze szybko by się zwróciły.
bErKPOAz
Radek
3 miesiące temu
Wydaje mi się, że Prokuratura w tej kwestii jest niezbędna i nie da sie w żaden inny sposób tego rozwiązać.
orange
3 miesiące temu
Ciężko nie użyć żadnego hejtu patrząc na to, że Polacy są oszukiwani, a naszymi pieniędzmi źle się zarządza.
...
Następna strona