Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|

Nowa metoda oszustwa. "W Polsce można oddać komornikowi dług, który nie istnieje"

361
Podziel się

Były już próby wyłudzenia kredytów, kradzieży danych czy oszustwa metodą na wnuczka. Jednak przestępcy nie próżnują. Przekonał się o tym pan Michał, na którego dane stworzono zmyślony dług i sprzedano go do firmy windykacyjnej.

Nowa metoda oszustwa. "W Polsce można oddać komornikowi dług, który nie istnieje"
Pan Michał padł ofiarą oszustwa na nieistniejący dług. (money.pl, money.pl)
bDffhJbF

Działalność oszustów przypomina wyścig zbrojeń. Pan Michał, który jest informatykiem z Warszawy, padł ofiarą zupełnie nowego przestępstwa – na zmyślone i nieistniejące długi. W czerwcu ubiegłego roku mężczyzna odebrał telefon z firmy windykacyjnej Armada. Konsultant domagał się spłaty wierzytelności, której właścicielem miała być firma Pactum. Łącznie chodziło o 3 tys. zł niespłaconego kredytu. Pan Michał twierdzi jednak, że żadnego kredytu nie brał.

- To nie była miła rozmowa. Usłyszałem, że jeśli się nie dogadamy, to może mi zostać złożona wizyta w domu lub w pracy. Później byłem straszony komornikiem lub policją – wspomina nasz rozmówca. I jak dodaje, prób kontaktu było więcej. W odstępie kilku miesięcy mężczyzna twierdzi, że odebrał telefony od co najmniej kilku różnych firm windykacyjnych w sprawie tego samego długu – Armada, Kaczmarski Inkasso, Ultimo. Do tego doszły smsy.

bDffhJbH

- Pewnego dnia zostałem zbombardowany 84 połączeniami. Chodziło w tym wszystkim o to, abym się wystraszył i zapłacił – tłumaczy.

Monety warte tysiące. Ekspert tłumaczy, jak je rozpoznać

A tak – jak twierdzi nasz rozmówca – robi większość osób. Pan Michał oddał jednak sprawę do prawnika, który szybko zweryfikował, że rzekomy dług jego klienta faktycznie krąży od wielu miesięcy pomiędzy firmami windykacyjnymi. Przez chwilę był nawet w posiadaniu firmy zarejestrowanej na Malcie. Po co to wszystko? Przede wszystkim, tak właśnie działa biznes dotyczący handlu wierzytelnościami – firmy mają zysk, gdy odzyskają dług albo sprzedadzą go innemu przedsiębiorstwu.

Po drugie, gdy dług krąży między firmami, a nazwisko dłużnika trafia do BIK, BIG lub na giełdę długów, może to być potraktowane jako dowód przez sąd elektroniczny, który na tej podstawie wystawi nakaz zapłaty. Co ważne, e-sąd nie analizuje dokumentów przed wydaniem decyzji, wystarczy mu, że je otrzymał. Dokładnie tak wyglądało to w przypadku pana Michała.

bDffhJbN

Firma Kruk, która jako ostatnia była w posiadaniu długu, wysłała pismo do e-sądu w Lublinie. Co ciekawe, na piśmie, które również powinno trafić do naszego rozmówcy, był podany niewłaściwy adres (pan Michał twierdzi, że pod wskazanym adresem nie mieszkał, nie był zameldowany, ani nie miał zarejestrowanej działalności – red.). Mężczyzna dowiedział się, że jest prowadzona wobec niego sprawa tylko dzięki czujności wynajętego prawnika, który zweryfikował te informacje w e-sądzie.

- To mnie uratowało przed uprawomocnieniem nakazu zapłaty. W innym wypadku referendarz z e-sądu wystawiłby nakaz, który po dwóch tygodniach od drugiej próby doręczenia przez listonosza (nawet pod błędy lub nieistniejący adres – red.) uprawomocniłby się, a potem trafiłby do komornika, który po prostu zająłby pieniądze na wszystkich moich kontach, nie patrząc w ogóle na to, czy faktycznie mam dług – tłumaczy pan Michał.

bDffhJbO

Wyjaśnijmy, że tak wygląda standardowa procedura w przypadku działań komorniczych. Komornik nie ma wglądu do rachunków bankowych dłużnika. Mogłoby się okazać, że konto, na którym chciał zająć pieniądze, jest puste, a wtedy dłużnik miałby czas, aby wyczyścić inne rachunki. Dlatego dług, powiększony o prowizję dla komornika, jest zajmowany wszędzie włącznie z pensją.

Jest jeszcze trzeci powód, dla którego firmy windykacyjne "wymieniają się" długami. Dzięki temu możliwe jest zatarcie śladów prowadzących do pierwotnego wierzyciela, który – jak to było w przypadku pana Michała – dług najwyraźniej spreparował.

- Do dziś nie wiem, co to była za firma. Przypuszczam, że pobrała moje dane z rejestru CEiDG i na tej podstawie sfałszowała dokumenty dotyczące pożyczki i sprzedała je do firmy windykacyjnej. Gdy sprawa trafiła do tradycyjnego sądu, to okazało się, że "dowodem" przeciwko mnie nie jest umowa kredytu, ale dokumenty wewnętrzne firmy, czyli to, co firma wydrukowała dla swoich potrzeb. Przypuszczam, że dla referendarza w e-sądzie to by wystarczyło, aby wystawić nakaz zapłaty – tłumaczy pan Michał.

bDffhJbP

We wrześniu zapadła decyzja. Sąd Rejonowy w Warszawie uznał, że pan Michał nie jest winien nikomu żadnych pieniędzy i oddalił powództwo firmy windykacyjnej Kruk, jednocześnie nakazując jej zwrot kosztów procesu.

We wtorek wysłaliśmy pytania do biur prasowych firm windykacyjnych, których nazwy padają w tekście. Odpowiedź otrzymaliśmy najpierw od Kredyt Inkasso. Andrzej Kulik, rzecznik Krajowego Rejestru Długów, który jest partnerem firmy windykacyjnej twierdzi, że dług pana Michała nigdy nie trafił do Kredyt Inkasso.

- Od początku działalności windykowaliśmy tylko i wyłącznie na zlecenie wierzyciela, nigdy nie kupowaliśmy długów. Firmy windykacyjne, które długi kupują, windykują je same, a fundusze sekurytyzacyjne przez zależne od siebie firmy windykacyjne. Długi kupuje Kredyt Inkasso, być może nastąpiła pomyłka w nazwie, co się od czasu do czasu zdarza - wyjaśnia Andrzej Kulik.

bDffhJbQ

Z kolei Agnieszka Salach z firmy Kruk tłumaczy: - Firmy i instytucje podejmują decyzję o zbyciu całych portfeli wierzytelności. Ogłaszają przetarg na sprzedaż całego pakietu spraw, do którego to pakietu firmy biorące udział w przetargu nie mają wglądu przed zakupem. Opieramy się zatem na oświadczeniach i informacjach otrzymanych od zbywcy dotyczących istnienia i wysokości wierzytelności - tłumaczy. - Biorąc jednak pod uwagę skalę działalności Kruk S.A., liczba obsługiwanych przez naszą firmę spraw, w których stwierdzono wady prawne lub nieistnienie wierzytelności, jest śladowa.

bDffhJci
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(361)
Izixh
4 tyg. temu
A gdzie ciąg dalszy gdyby Pan Michał sprzedawał kradzione auto tak lekko by nie było.Dlaczefo Kruk nie ma postawionych zarzutów próba wyłudzenia okradzenia
Track
4 tyg. temu
Polska to dziki kraj,kraj nieprawości i niesprawiedliwości :(
Hhh
4 tyg. temu
A to Polska właśnie
bDffhJcj
Tęczowy Pstrą...
4 tyg. temu
Zlikwidować e-sądy. Przecież to jest jawna kpina z prawa.
wisus54
4 tyg. temu
Każdą podpisaną obecnie ustawę można uznać za bezwartościową makulaturę jak karty wydrukowane przez Sasina - nie maja one żadnej mocy prawnej bez podpisu prawomocnie wybranego prezydenta, co łatwo można udowodnić na podstawie konstytucji.
Najnowsze komentarze (361)
polak
10 min. temu
i tak kwitnie złodziejstwo w polsce dzieki pisowi
dan
4 dni temu
Sąd internetowy i firmy windykacyjne stworzyła PO największa organizacja przestępcza i te twory istnieją do tej pory , tyle dobrze że PiS wprowadziło prawo obligujące sądy do sprawdzania czy dług nie jest przedawniony ,ponieważ wcześniej takiego obowiązku nie było więc sądy wystawiały beztrosko nakazy zapłaty długów przedawnionych , najczęściej takie wnioski wysyłały firmy windykacyjne które skupowały także długi przedawnione. A biedni ludzie jak dostali wezwanie do zapłaty od komornika to najczęściej spłacali te długi pomimo tego że nie musieli , ale mało kto się odwoływał i walczył. PiS czas się przebudzić I polikwidować te archaizmy
leon
4 dni temu
mnie przesladuja kruk i spolka 15 lat za nie moje kredyty,gdzie jest super minister i prokurator generalny w jednej osobie zebt w koncyu zrobic z tym porzadek, a nie ganiac dzieciaki z LGTB, wstyd p, Ziobro
Daniel
5 dni temu
e-sądy, to porażka i uprawomocnienie wyłudzania pieniędzy od ludzi. Mam właśnie zajęte konta na 47 tys zł, za kredyt, którego nigdy nie brałem. Walczę już drugi miesiąc i nic nie wskórałem. Musiałem przejść do szarej strefy żeby na jedzenie chociaż zarobić.
Poszkodowany
5 dni temu
KOMU ZALEŻAŁO NA STWORZENIU TAKIEGO BUBLA JAKIM JEST e sąd BO NA PEWNO NIE ZWYKŁEMU OBYWATELOWI .SĄD WYDAJACY WYROK W MAJESTACIE PRAWA RUJNUJACY LUDZIOM ŻYCIE NA PODSTAWIE WYŁUDZONYCH DANYCH PRZEZ OSZUSTOW KTORZY LAWINOWO WNOSZĄ POZWY NA FIKCYJNE ZADŁUŻENIA POSLUGUJAC SIĘ PESELAMI KTORE SA OGOLNIE DOSTĘPNE TERAZ UDOSTEPNIONE POCZCIE NA WNIOSEK SASINA I WYBOROW POCZTOWYCH.NIE PELNE DANE ADRESOWE TO WYBIEG JAKI STOSUJĄ OSZUŚCI BY PRZESYŁKI NIE DOCIERAŁ ADRESATÓW .POSZKODOWANY DOWIADUJE SIĘ O WSZYSTKIM GDY KOMORNIK ZAJMIE MU KONTO ,LUB RENTĘ BO CZESTO SĄ TO LUDZIE STARSI SAMOTNI.TAKI KRUK I INNI PRZYSYŁAJĄ BLANKIECIK Z KWOTĄ DO ZAPŁATY A STARSI LUDZIE PŁACĄ NIE WIEDZĄC ŻE STAJĄ SIĘ ŁATWYM KĄSKIEM DLA OSXUSTÓW NA DŁUGIE LATA BO MAJĄ EMERYTURY I MAJATKI KTÓRE MOŻNA PRZEJĄĆ ZA GROSZĘ.MAMY RZAD PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI A RZADZĄ NAMI OSZUŚCI I CWANIACY POD OCHRONĄ PAŃSTWA.GDZIE JEST PROKURATURA I POLICJA ZAMIAST OSTRZEGAĆ MOŻE NUECH WEZMĄ SIĘ DO ROBOTY.
egzekutor
5 dni temu
Takie firmy windykacyjne powinny zniknąć !!! Jest to normalna grabież i okradanie Polaków !!! Bezprawie powinno być tępione !!! Ziobro obudź się Chłopie Bo spisz !!!
inka
5 dni temu
Miałam to samo. O rzekmym długu dowiedziałam sie gdy komornik zajął mi konta. Nakaz zapłaty e- sądu w Lublinie został wysłany na fałszywy adres, więc ovzywiście o niczym nie wiedzialam. Ale kmornik dysponował juz prawdziwym adresem z bazy PESEL. Natomiast e- sąd choc z łątwoscia mógł ustalic własciwy adres z taj bazy oczywiście dał wiarę danym firmy żądająćej ode mnie zapłaty rzekomego dlugu. Odkręćanie tego kosztowało mnie czas zdrwowie i pieniądze na prawników. Mam wrażenie ze E- SĄD został stworzony dla wszelkiej masci odzustów i niczego więcej.
sadinternetow...
4 tyg. temu
Normalny wierzyciel sam wysyła wezwanie do zapłaty Na początku trzeba wygenerować wezwanie do zapłaty sadinternetowy_pl/pozwy/kreator-wezwania-do-zaplaty/ . Jak dłużnik nie zapłaci to należy złożyć pozew o zapłatę i wnosi pozew do sądu. Jeżeli ktoś sprzedaje swoją wierzytelność za 10% wartości to wiadomo, że dług jest naciągany.
bDffhJcb
Akm
4 tyg. temu
Dlatego nie należy trzymać większych pieniędzy w banku.
Poszkodowany
4 tyg. temu
Wystawiaja note za windykacje I daja do KRD I do sadu nakazowego mala kwota nie odbiera uznaja za doreczony I komornik te windykacyjane chieny k.....ski I kasa I cala klika
ja
4 tyg. temu
Dług jest narzędziem kontroli mas. Rządy (nie tylko polski) i bankierzy nas okradają. Drukują i rozdają kasę. Przy dużej inflacji utrzymują stopy procentowe na niskim poziomie. Oszczędnści sa coraz mniej warte. Zniechęcają do oszczędzania a za to hodują dłużników, którzy biorą kredyty mieszkaniowe na potęgę. Potem stopy podniosą i wszytko im zabiorą. Gdy nie mamy pieniędzy na coś, tzn. że nas nie stać. Problemem nie jest pożyczka, lichwiarze czy windykatorzy i komornicy, tylko brak dochodów pożyczkobiorcy i nadmierne wydatki. Nie rozwiąże tego problemu kolejny dług. To także oznacza, że nie umieliśmy oszczędzać. Więc jak po wzięciu kredytu będzie? Nagle nauczymy się oszczędzać? Branie kredytów przez ludzi ze złymi nawykami prowadzi ich potem do problemów. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbnaJest o zarządzaniu pieniędzmi, Żeby ludzie nauczyli się zarządzać ograniczonymi zasobami (pieniędzmi), skutecznego oszczędzania i inwestowania, by zbudować majątek a nawet finansową wolność.
berkaj
4 tyg. temu
Już było wiele publikacji na ten temat i nie jest to nowa praktyka. Wszystko się zgadza i prawnik nie potrzebny. Owszem komornik zajmie pieniądze i wtedy dowiemy się o sprawie. Wówczas wniesiemy o przywrócenie terminu w ramach odpowiedzi na pozew do e-Sąd w związku ze złym adresem i oddadzą z odsetkami oraz kosztami. Owszem będzie trochę stresu i czasu, ale finalnie nic nie stracimy
Ds
4 tyg. temu
Jeżeli dług nie istnieje, a firma windykacyjna występuje o jego splatę, to jest to czyste paserstwo. Jeżeli obywatel kupi kradziony towar, to ma sprawę o paserstwo. Dlaczego firmy, które popełniają taki przestępstwa mają być bezkarne?
joza
4 tyg. temu
E-sądy pewnie mają w tym interes że tak działają razem z oszustami i naciągaczami !!!! W tym kraju porządny i uczciwy obywatel nie ma żadnych praw !!!!Wbrew temu co mówi Ziobro oszuści i przestępcy /wyłudzający na kogoś innego kredyt , czy biorący telefon/ mają się w tym ,,państwie prawa i sprawiedliwości " znakomicie a e-sądy nie sprawdzając kto rzeczywiście wziął/ wyłudził/ kredyt jeszcze ich w tym przestępstwie popierają !!!
...
Następna strona