Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Nowe zasady wjazdu do Polski. Będzie zmiana z paszportami

88
Podziel się:

W przyszłym roku ma wejść w życie unijny przepis, według którego wjeżdżający z krajów trzecich na terytorium Unii Europejskiej na krótki pobyt będą rejestrować się w EES (Entry/Exit system). Bruksela swój pomysł uzasadnia chęcią uproszczenia procedur. Na zmiany zwraca uwagę "Dziennika Gazeta Prawna".

Nowe zasady wjazdu do Polski. Będzie zmiana z paszportami
Korczowa. Polsko-ukraińskie przejście graniczne (East News, TOMASZ LINA)

"DGP" przypomina, że dotychczas każdy obywatel kraju trzeciego, który chciał przekroczyć granice UE, po uzyskaniu wizy był poddawany kontroli granicznej. Procedury spoczywały w tym przypadku przede wszystkim na krajowych służbach wspieranych przez Frontex.

Od rejestracji wiz po stemplowanie paszportów był to proces zarządzany indywidualnie przez państwa członkowskie. Bruksela w toku prac nad nowym Paktem o migracji i azylu chce jednak dążyć do scentralizowania zarządzania migracją, czego jednym z elementów ma być właśnie nowy system wjazdu/wyjazdu (EES: Entry/Exit system) - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przemysław Mazurkiewicz International NorthEast&Germany Sales Engineering Director, Commvault

Przekroczenie granicy z UE na nowych zasadach. Na czym polega system EES?

Funkcjonowanie EES ma przyczynić się do cyfryzacji całego procesu. Każdy, kto będzie chciał przekroczyć granicę UE na krótki pobyt, będzie musiał zarejestrować się w systemie. Służby będą posiadały dane o konkretnej osobie, zanim trafi ona na przejście graniczne. "Będzie to dotyczyło zarówno obywateli państw, którzy muszą posiadać wizę do przekroczenia granicy Unii, jak i tych, którzy są z tego obowiązku zwolnieni (w tym obywateli Stanów Zjednoczonych)" - tłumaczy "DGP".

Krótkoterminowe wizy wymagane do rejestracji w systemie EES upoważniają do wjazdu do strefy Schengen na maksymalnie 90 dni. Są one ważne przez 180 dni. Obywatel państwa trzeciego mający wizę może spędzić na terenie UE łącznie 90 dni, wielokrotnie przekraczając granice wielu państw w trakcie połowy roku.

Każdorazowo, kiedy dana osoba będzie chciała przekroczyć granice Unii, będzie musiała zarejestrować się w EES. "DGP" wyjaśnia, że systemem nie będą objęci ci, którzy posiadają zezwolenie na stały pobyt w UE. "Obywatele spoza UE, ale mieszkający na terenie Unii, nie będą podlegać więc wstępnej rejestracji danych w samoobsługowym systemie EES, będą musieli przedstawić paszport i przejść normalną kontrolę" - pisze dziennik.

W których krajach będzie działał EES?

Z założenia EES ma działać wszystkich państwach UE, jednak Chorwacja, Cypr i Irlandia zdecydowały, że wciąż będą wykorzystywać tradycyjny sposób stemplowania paszportów. Poza krajami UE nowe zasady przyjmą Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia i Islandia.

Państwa, które od przyszłego roku wdrożą EES, będą gromadzić dane osobowe podróżnych wjeżdżających na ich teren. "Według Brukseli nowy system ma przede wszystkim pozwolić na przyspieszenie i usprawnienie procesu zarządzania wjazdami i wyjazdami z UE" - wskazuje "DGP". Nowy system ma wejść w życie od przyszłego roku, jednak jego pełne wdrożenie spodziewane jest na początku maja 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(88)
Beny
7 miesięcy temu
Tylko benefinty i podatki innych ludzi pracujących własnymi rękami a nie tylko benefity i zero pracy
Art
7 miesięcy temu
Chryste, jaki tragiczny tekst. Autor zupełnie nie zrozumiał tematu. Będą 2 systemy, nie jeden. Pierwszy to ETIAS. Każdy obywatel spoza UE będzie musiał się w nim zarejestrować przed podróżą do Europy, chyba, że posiada już wizę Schengen lub dowolnego kraju UE. Wtedy nie musi tego robić, bo „jest już w systemie”. Drugi system, o który pisze autor tego beznadziejnego bełkotu, to właśnie EES. Jego zadaniem jest likwidacja pieczątek granicznych, automatyczne sprawdzanie dokumentów cudzoziemców spoza UE i rejestracja w bazie danych wjazdu i wyjazdu.
TB58a
7 miesięcy temu
Czyli wszystkie służby we wszystkich krajach będą miały informację. Może to i dobrze, będą śledzić "znikających turystów" podejmujących nielegalnie pracę w krajach europy zachodniej. Szkoda tylko, że jak przypuszczam, późniejsza ich będą zwracali do kraju wjazdu celem ekstradycji.
Wolnosc
7 miesięcy temu
Petla sie zaciska taktyka gotowanej zaby jest sukcesywnie wprowadzana tak by nikt nic sie nie zajazyl. Za chwile juz z bagna nikt nieyjdzie no chyba ze podpiszesz sie ze UE to najwieksze dobro swiata jak za komuny odmiecy beda uciskani az sie poddaca systemowi
Polak
7 miesięcy temu
Jak najszybciej powinniśmy opuścić UE chyba ,że ten zgniły twór sam się rozleci w najbliższym czasie. Tych zdrajców co nas w to wpakowali i rozprzedali gospodarkę odpowiednio osądzić.
...
Następna strona