Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Nowy wariant koronawirusa. Ursula von der Leyen o odpowiedzialności producentów szczepionek

103
Podziel się:

IV fala pandemii przyspiesza tak w Polsce, jak i w Europie. Włodarzom państw sen z powiek spędzają nie tylko rosnące liczby przypadków zachorowań na COVID-19, ale też nowy wariant koronawirusa "Nu" odnotowany w Afryce. W kwestii zagrożenia obywateli Europy głos zabrała już przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zaapelowała też do wszystkich mieszkańców UE o szczepienia.

Nowy wariant koronawirusa. Ursula von der Leyen o odpowiedzialności producentów szczepionek
Nowy wariant koronawirusa. Ursula von der Leyen: Musimy się szczepić (PAP, PAP/EPA/JOHANNA GERON / POOL)

Wiadomość o nowym wariancie koronawirusa, który rozprzestrzenia się w Afryce, zaniepokoiła szefową Komisji Europejskiej. W wydanym w piątek oświadczeniu Ursula von der Leyen podkreśliła, że naukowcy i producenci szczepionek podzielają jej obawy.

- Trzeba zaszczepić się jak najszybciej, jeśli jeszcze się tego nie zrobiło. I należy postępować zgodnie ze znanymi zasadami, aby się chronić - zaznaczyła szefowa KE.

Nowy wariant koronawirusa. Co ze szczepionkami?

W mediach pojawiły się też informacje, że wariant B.1.1529, czyli inaczej mutacja "Nu", potrafi się rozprzestrzeniać w błyskawicznym tempie. Mnogość jego kolców i potencjał do mutacji niepokoją naukowców badających SARS-CoV-2.

Zobacz także: Ostre spadki na złotym. Brak pieniędzy z KPO gwoździem do trumny

Nie ma jeszcze pewności, czy chronią przed nim szczepionki obecnie dostępne na rynku. Na taką ewentualność przygotowała się Unia, gdy podpisywała umowy z producentami wakcyn.

- Umowy Unii Europejskiej z producentami mówią, że szczepionka musi być natychmiast dostosowywana do nowych wariantów, gdy tylko się pojawią - podkreśliła Ursula von der Leyen.

"Nu" już w Europie

O pierwszym przypadku zakażenia wariantem "Nu" poinformowała Belgia. Dlatego też szefowa KE zaapelowała o reakcję do rządzących państwami członkowskimi. Na początek wezwała do zawieszenia połączeń lotniczych do miejsc, w których wykryto nowy wariant koronawirusa.

- Wszystkie podróże lotnicze do tych krajów powinny zostać zawieszone, dopóki nie będziemy lepiej rozumieć niebezpieczeństwa stwarzanego przez ten nowy wariant - podkreśliła Ursula von der Leyen. - Teraz ważne jest, abyśmy wszyscy w Europie działali bardzo szybko, zdecydowanie i zjednoczeni - dodała.

Money.pl zapytał polskie Ministerstwo Zdrowia, czy możemy spodziewać się szybkiej reakcji rządzących na nowe zagrożenie, jakie stwarza wariant "Nu". W odpowiedzi rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz uspokajał, że nowy wariant na razie rozprzestrzenia się w Afryce.

- Obecnie nikt nie prognozuje wysokiego zagrożenia tym wariantem. Jest na to za wcześnie. Prognozy raczej mówią o kolejnych łagodniejszych falach w Polsce i w Europie. Niemniej, śledzimy sytuację - wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz. - Na dziś WHO zajmuje się tematem. Nasze służby są w kontakcie z nimi, jak i z CDC oraz ECDC - dodaje.

Nowy wariant przeraził inwestorów

Informacje o nowym wariancie koronawirusa wywołały reakcję inwestorów giełdowych. Ostatnia sesja tego tygodnia rozpoczęła się panicznym wycofywaniem pieniędzy ulokowanych wcześniej w akcjach. - Po spokojnym czwartku, piątek na rynkach zaczął się od potężnych ruchów notowań - przyznaje Przemysław Kwiecień z XTB.

Pierwsze przypadki zakażeń nowym wariantem odnotowano w listopadzie w Botswanie. Szybko obecność "Nu" u siebie potwierdziły Republika Południowej Afryki, a następnie Hongkong.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(103)
do cavalorn
2 lata temu
Co jeszcze mało zgarnęli euro rodzinnie z fabryk śmierci a szczególnie z Pfeizer ? ile mln Polaków zmarło po szczepieniach - Putina się czepia a co sama z mężem robi w wyżej wymienionej fabryce śmierci ?
cavalorn
2 lata temu
Szczepionki to jedyna nadzieja na zatrzymanie pandemii - prawdopodobnie w końcu niezaszczepieni po prostu umrą... Dlatego naprawdę weźcie pod uwagę szczepionkę, a jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości, to polecam stronkę www zaszczepsiewiedza pl
Arek
2 lata temu
Tylko Jednoczesny Całkowity Lockdown w Całym Schengen na 2-3 tyg oraz Zamknięcie Granic Zewnętrznych Bez Wyjątku i dla Wszystkich nas uratuje! Jak ktoś wraca spoza ro 14 dni ścisłej kwarantanny na własny koszt w państwowym ośrodku! I strzelać do wszystkich co nielegalnie próbują przejść Granicę Twierdzy Europa! Wewnątrz Europy PEŁNA Wolność dla wszystkich i bez ograniczeń!
Terlecki
2 lata temu
Moze odszedł juz na zawsze i szczury nie wiedzą co mają powiedzieć. Więc wystawiają kogo Sasina który śmie mówić o wysokich standardach ....większej męndy
Lekarstwo
2 lata temu
Trzeba nałożyć cosekundowe olbrzymie kary na tego virusa i kasę przekazywać do Bundestagu.
...
Następna strona