Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
11.09.2020 20:38

Zmiany w zasiłkach. Zyskają pracownicy, którym firmy ograniczyły etat

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem, który zmieniłby przepisy w zakresie zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla pracowników. Dodatkowym wsparciem mają być objęte osoby, które musiały zmienić umowy o pracę na skutek pandemii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
Marlena Maląg (Fot: Krystian Maj)

Marlena Maląg, szefowa MRPiPS, przypomniała w piątkowej wypowiedzi dla PAP, że przepisy specustawy w sprawie koronawirusa dają pracodawcom, których obroty spadły przez pandemię, możliwość wnioskowania o świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy.

Środki te pochodzą z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Dotyczą zatrudnionych objętych przestojem ekonomicznym lub z obniżonym wymiarem czasu pracy.

Zobacz też: "Paraliż drogi". Nowe przepisy dotyczące hulajnóg budzą wątpliwości

Maląg zaznaczyła też, że wśród pracowników, którym obniżono wymiar czasu pracy wraz z obniżeniem wynagrodzenia, są tacy, którzy pobierają świadczenia z ubezpieczenia chorobowego. To z kolei obniża wysokość zasiłków z ubezpieczenia chorobowego.

Zatem zasiłek wypłacany jest w niższej wysokości. Wszytko dlatego, że przy jego wyliczaniu wzięto pod uwagę wysokość wynagrodzenia z obniżonego wymiaru czasu pracy. Dlatego, jak przekonuje Maląg, rząd zajmie się tą sprawą.

Zasiłek dla bezrobotnych. Ile będzie wynosił?
Zasiłek dla bezrobotnych. Podwyżka od 1 września. Ile będzie wynosić zasiłek dla bezrobotnych?

Zwłaszcza że są to rozwiązania niekorzystne m.in. dla kobiet pobierających zasiłki macierzyńskie.

- Nie możemy się godzić na taki scenariusz, nie to jest intencją tarczy antykryzysowej. Chcemy, żeby w takich przypadkach podstawa wymiaru świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nie uwzględniała zmiany wymiaru czasu pracy. Zależy nam na tym, żeby nowelizacja przepisów weszła w życie jak najszybciej - podkreśliła minister w wypowiedzi dla PAP.

W piątek inicjatywę w tej sprawie przejął Senat i przekazał ją do Sejmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, koronawirus, zasiłki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-09-2020

ProrodzinnaNie lepiej wprowadzić emerytury stażowe dla starzych, schorowanych pracowników z długim stażem pracy a młodym dać pracę na cały etat, by mogli … Czytaj całość

12-09-2020

Nikuś.Co to za rząd który robi ministrami Nauczycieli. Przecież ona ma nas za dzieci którym chce wciskać głupoty. Precz z PIS i jego Nauczycielkami.

12-09-2020

Alpc Pani Malag liczy, że kasa się legnie. Już ZUS ledwo zipie, niech odda coś że swojego majątku.

Rozwiń komentarze (10)