Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dramat restauratorów już od dziś. Restauracje zamknięte, ale nie wszystkie

W tysiącach polskich restauracji trwa właśnie masowe mrożenie, kiszenie i wyprzedawanie zapasów jedzenia. Od dziś posiłek przy stoliku można zjeść jedynie w hotelowej restauracji i to pod warunkiem wykupienia noclegu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pxhere.com)
Lockdown gastronomii: od soboty zjesz tylko w hotelowej restauracji, o ile wykupisz nocleg

Nowe rządowe rozporządzenie z kolejnymi obostrzeniami praktycznie wyłączyło branżę gastronomiczną. Obecnie – i to już od dziś – jedzenie w restauracji można zamówić tylko i wyłącznie na wynos. Wyjątkiem są restauracje hotelowe, ale tam zjeść posiłek mogą jedynie osoby, które mają wykupiony przynajmniej jeden nocleg.

– To trudny dzień dla nas wszystkich. Musimy wprowadzić obostrzenia, które także dla nas – jako resortu odpowiedzialnego za przedsiębiorczość – są bardzo bolesne. Chcemy, by ograniczenia te trwały jak najkrócej. Jeżeli uda się zbić liczbę zachorowań, zostaną one zniesione – zadeklarował podczas piątkowego spotkania z przedsiębiorcami wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Branża hotelarska w strachu. Może nie przetrwać drugiego lockdownu

I podkreślił: – Mamy już pierwsze konkretne propozycje rozwiązań dla szeregu najbardziej poszkodowanych branż, w tym gastronomicznej. To zwolnienie ze składek ZUS i wypłata postojowego za listopad. "Na stole" jest też m.in. temat mikrodotacji.

- Ta decyzja rządu o zamknięciu gastronomii jest dla nas kompletnym zaskoczeniem i szokiem - mówi Paweł Kaczmarczyk, właściciel restauracji Primo z Ostrowca Świętokrzyskiego.
Polska gastronomia w dramatycznej sytuacji. "To dla nas kompletny szok"

Ale dzisiejszy lockdown gastronomii oznacza poważne problemy dla restauratorów. W mediach społecznościowych organizują oni wyprzedaże produktów spożywczych – ryb, mięsa czy nawet warzyw. Inni ratują się robieniem kiszonek z warzyw i mrożeniem mięs oraz innych towarów, których nie dadzą rady sprzedać przez najbliższe dni.

W związku z sytuacją epidemiczną, od soboty obowiązują nowe obostrzenia. Cała Polska znajduje się w czerwonej strefie. Oznacza to m.in. zakaz stacjonarnej działalności restauracji i lokali gastronomicznych, przy zachowaniu możliwości sprzedaży jedzenia na wynos i dowóz. Obostrzenia te mają obowiązywać przez okres dwóch tygodni, z możliwością przedłużenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-10-2020

PietiaBezmyślność Morawieckiego jest porażająca: z dnia na dzień zostawić ludzi z zapasami gotowych (garmażerka) i surowców, zamiast dać chociaż tydzień na … Czytaj całość

24-10-2020

JaLudzie piszecie bzdury! Czy ktoś z was pracował w gastronomi! Tam pracują ludzie, którzy mają rodziny, kredyty! Państwo zamknęło! Bierze na siebie … Czytaj całość

24-10-2020

kolozrobić z lokali kapliczki i po problemie, pod wezwaniem np. św. schabowego czy innej św. golonki

Rozwiń komentarze (29)