Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Łapówki i koneksje. Pandemia pokazała, że korupcja w UE ma się całkiem dobrze

10
Podziel się:

Prawie 30 proc. mieszkańców UE wykorzystywała kontakty, by uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej w czasie epidemii. Jedna piąta mieszkańców Rumunii, Bułgarii, Węgier i Litwy dawała za to łapówki.

Łapówki i koneksje. Pandemia pokazała, że korupcja w UE ma się całkiem dobrze
W czasie pandemii obywatele UE korzystali z wielu sposobów, by zapewnić sobie i rodzinie właściwą opiekę. (Getty Images, Antonio Masiello)

We wszystkich 27 państwach członkowskich UE prawie dwie trzecie (62 proc.) z 40 tys. respondentów badania przeprowadzonego przez Transparency International stwierdziło, że korupcja w ich rządach jest poważnym problemem, a trzy czwarte (76 proc.) uznało, że korupcja utrzymuje się lub pogarsza - informuje we wtorek brytyjski dziennik "The Guardian".

Autorzy raportu The Global Corruption Barometer - the European Union stwierdzili, że wyniki są szczególnie niepokojące, zważywszy, że kraje członkowskie przygotowują się do przeznaczenia miliardów euro na odbudowę po pandemii.

Zobacz także: Dr Fiałek: Nie wiadomo czy uda się uzyskać odporność zbiorowiskową przy wariancie Delta

- UE jest często postrzegana jako bastion uczciwości, ale te wyniki pokazują, że kraje w całym regionie pozostają podatne na podstępne skutki korupcji - powiedziała przewodnicząca Transparency International, Delia Ferreira Rubio, cytowana prze PAP.

Jak dodała, podczas kryzysu sanitarnego wykorzystywanie osobistych powiązań w celu uzyskania dostępu do usług publicznych może być równie szkodliwe jak płacenie łapówek.

Badanie wykazało, że podczas gdy tylko 6 proc. osób w całym regionie stwierdziło, że musiało zapłacić łapówkę, aby otrzymać usługi zdrowotne, 29 proc. polegało na osobistych powiązaniach, przy czym doświadczenie to było najczęstsze w Czechach (54 proc.), Portugalii (46 proc.) i na Węgrzech (41 proc.).

Najwyższy odsetek osób, które stwierdziły, że dały łapówkę w celu zapewnienia sobie opieki zdrowotnej, odnotowano w Rumunii (22 proc.), Bułgarii (19 proc.), na Węgrzech, na Litwie (po 17 proc.) i w Chorwacji (14 proc.).

Nie było kraju, w którym większość obywateli uważałaby, że korupcja maleje. Najbardziej pozytywne wyniki uzyskano na Słowacji, gdzie 39 proc. badanych uznało, że korupcja maleje. W 2020 roku, w następstwie zabójstwa w 2018 roku dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej, dziesiątki słowackich funkcjonariuszy organów ścigania zostało oskarżonych o korupcję.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Dariusz
2 lata temu
O co Amerykę odkryli?
djer
2 lata temu
Doktor koperta Tj. Tomasz Grodzki sam się przyznał że w gabinecie prywatnym otrzymał ale w prywatnym, a że operował za te kase w Państwowym ?na pewno na Cito, a dawna sprawa chirurga kase brał były dowody ale tak zwane praworządne sądy nic mu nie zrobiły Całe PO to jedna szajka łapówkarska
kij bejsbolow...
2 lata temu
Obietnica PO jak wygramy wybory wprowadzimy Euro, zlikwidujemy CBA sądy będą praworządne, to zn. sędziowie bezkarni babcie chowajcie pieniądze przed praworządnymi sędziami a supermarkety wiertarki
jfd
2 lata temu
Za każdym razem w szpitalu muszę pod stołem dać kopertę lekarzom i pielęgniarkom,aby doglądały tak jak się należy moją matkę!!!Prawda jest smutna bo nie powinno tak być ,ale jest.I prosze mi tu nie pitolić że to kłamstwo!!!Jakbym nie dał łapówy to te panie pielęgniarki które siedzą na d... przez cały dzień palcem nie kiwnęły!!!sIEDZĄ PIJĄ KAWKĘ I SERIALE OGLĄDAJĄ!!!!Ot Polska służba zdrowia.Ta samo lekarze gdy idię się na kasę chorych nic nie wiedzą,ale prywatnie diagnoza prawidłowa w ciągu 48 godzinek.przykre to jest że to złodzieje żerujący na ludzkim cierpieniu i traktujący ludzi na tych co płacą prywatnie a tych co chodzą na kasę chorych.Wstyd panie i panowie mam nadzieję że kiedyś zostaniecie rozliczeni.
gość
2 lata temu
pokłosie rządów ZSRR.Dasz to poczujesz nie dasz też poczujesz(łapówka goni łapówkę) u nas to samo tylko przodują sędziowie.