Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KBB
|

Od 1 lipca nie użyjesz tych produktów. UE ma nowy zakaz

96
Podziel się

Lipiec 2021 to data wejścia w życie tzw. rezolucji plastikowej. Z Unii Europejskiej znikną tony jednorazowych produktów z plastiku. Są wśród nich sztućce, kubeczki, patyczki do uszu czy rączki do balonów. Polska raczej nie zdąży wdrożyć odpowiednich przepisów.

Od 1 lipca nie użyjesz tych produktów. UE ma nowy zakaz
Plastikowe sztućce i słomki znikają z UE - od 3 lipca nie wolno ich wprowadzać do obrotu. (Unsplash.com, 岁月 如歌)
bEqpaehx

W 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził dyrektywę "The Single-Use Plastics Directive", zwaną dyrektywą plastikową. Na terenie UE sprzedaż tworzyw sztucznych, głównie jednorazowych naczyń, patyczków higienicznych czy rurek do napojów, będzie nielegalna.

Zdaniem naukowców plastikowe jednorazówki stanowią 70 proc. odpadów morskich. Na liście zakazanych produktów znalazły się też plastikowe torby na zakupy czy pojemniki na fast foody.

Polska ma - jak to się często zdarza - opóźnienie w tej kwestii. Władze nie zdążyły od 2018 roku przygotować odpowiednich przepisów krajowych, wprowadzających dyrektywę w życie. Na to, że pojawią się one do lipca, szansa jest mizerna.

bEqpaehz
Zobacz także: Kaucja na butelki plastikowe. Kiedy wejdzie w życie?

Do zakazanych plastikowych produktów zaliczono: sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki), talerzyki i inne naczynia, słomki do napojów, patyczki do uszu, rączki do balonów, jednorazowe pojemniki do żywności oraz kubeczki z tworzyw sztucznych. To wszystko ma zniknąć z rynku w tym roku. Unia dała czas krajom członkowskim na wdrożenie tych przepisów do 3 lipca 2021 roku.

Już dziś wiele produktów z listy ma swoje bardziej ekologiczne odpowiedniki. W drogeriach bez problemu dostaniemy papierowe patyczki do uszu, jedzenie możemy zamówić na tacce wykonanej z otrąb a w sieciowych fast foodach dostajemy słomki z kartonu i chusteczki z recycklingu.

bEqpaehF

Od tej daty będzie obowiązywał całkowity zakaz wprowadzania do obrotu produktów wskazanych przez Parlament Europejski. Znikną więc popularne w sezonie grillowym plastikowe tacki, sztućce, słomki i kubki. Co będzie w zamian? W sklepach już pojawiają się alternatywy. Zamiast słomek plastikowych, będą papierowe. Nie są drogie. 100 sztuk można nabyć za około 10-12 zł.

Ich wada? Bardzo szybko nasiąkają wodą i po jednym użyciu nadają się do wyrzucenia. Alternatywą mogą być słomki bambusowe. Te nie rozmiękają pod wpływem wody, można ich użyć kilkukrotnie. Za 10 sztuk trzeba zapłacić ok. 20 zł. Są jeszcze słomki z pszenicy. Są tańsze – 100 sztuk kosztuje 20 zł. Droższe są słomki z fusów kawy czy z trzciny cukrowej – bo i takie powstają. Dla porównania plastikowe słomki kosztowały kilka groszy za sztukę.

W kolejnych latach zaś czekają nas kolejne ograniczenia. Od 2025 r. nakrętki i wieczka plastikowe będą musiały być na stałe przytwierdzone do butelek i pojemników, inaczej nie będzie można wprowadzić ich do sprzedaży. Od tego samego roku butelki plastikowe będą musiały być wykonane w co najmniej 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu (od 2030 r. - w 30 proc.). Unia sukcesywnie zwiększa też wymagany od krajów członkowskich poziom recyklingu plastiku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqpaeia
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(96)
qqq
miesiąc temu
wreszcie coś się ruszy w tym temacie.
Juto
miesiąc temu
Jak zwykle. Cos, ale zmanipulowane. Słowo klucz ''jednorazowe''. To dlatego w sklepach przy kasach mamy torby wielokrotnego użytku i lub papierowe, na stacjach kubki i patyczki drewniane do mieszania napojów, a od pierwszego lipca znikają jednorazowe sztućce i cala reszta
mee
miesiąc temu
Jak to Polska raczej nie zdąży? Przecież uchwalą w nocy z 30czerwca na 1lipca i będzie.
bEqpaeib
pu12
miesiąc temu
lubie plastik bo jest czysty łatwy trwały nie interesuje mnie ekologia a w ocieplenie klimatu nie wierze
Tokan
miesiąc temu
Plastik jest bardzo dobrym paliwem do spalarni, o kaloryczności podobnej do węgla. Spalanie w wysokich temperaturach nie generuje zanieczyszczeń, za to produkuje dużo ciepła. Czy na prawdę nikt nie potrafi tego zorganizować? Zawsze można zakazać na 2 lata wprowadzania na teren Unii nowego tworzywa oraz jego produkcji. bardzo szybko opustoszeją wysypiska
...
Następna strona