Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Od 1 września zmiany w zatrudnianiu i podwyżki dla nauczycieli

112
Podziel się:

Od 1 września będą podwyżki dla nauczycieli, którzy zaczynają pracę w zawodzie. Ile będą zarabiać nauczyciele od początku roku szkolnego 2022/2023?

Od 1 września zmiany w zatrudnianiu i podwyżki dla nauczycieli
Nauczyciele będą zarabiać więcej. Zdjęcie ilustracyjne /Piotr Mecik (East News, Piotr Mecik)

Od nowego roku szkolnego będzie zmniejszona liczba stopni awansu zawodowego - wynika z nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Zlikwidowane zostaną dwa stopnie awansu zawodowego nauczycieli: nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy – w ich miejsce pojawi się nauczyciel początkujący (niemający stopnia awansu zawodowego).

Po tych zmianach pierwszym stopniem awansu będzie nauczyciel mianowany, o który można się starać po czterech latach pracy. W tym okresie przez 3 lata i 9 miesięcy młody nauczyciel będzie odbywał nie staż, ale "przygotowanie do zawodu".

Zarobki nauczycieli. Zmiany w ustawie

Nowelizacja Karty Nauczyciela wprowadza też zmiany dotyczące wysokości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z nim, przeciętne wynagrodzenie nauczyciela początkującego wyniesie 120 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Obecnie średnie wynagrodzenie nauczycieli stanowi dla nauczyciela stażysty – 100 proc. kwoty bazowej, a dla nauczyciela kontraktowego – 111 proc. Wysokość średniego wynagrodzenia nauczyciela mianowanego i dyplomowanego nie ulegnie zmianie. Tak, jak dotąd, ma wynosić dla nauczyciela mianowanego 144 proc. kwoty bazowej, a dla nauczyciela dyplomowanego – 184 proc. kwoty bazowej.

Czym jest średnie wynagrodzenie nauczycieli? Na to składa się wynagrodzenie zasadnicze i dodatki do niego. Wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli ustala w rozporządzeniu Minister Edukacji i Nauki.

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym od nowego roku szkolnego ma wynieść 3424 zł brutto. Oznacza to wzrost wobec obecnego minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela stażysty o 345 zł brutto, a wobec wynagrodzenia nauczyciela kontraktowego o 257 zł brutto.

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego z zawodowym tytułem magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego, z tytułem licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytułem licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych, od 1 września ma wynosić 3329 zł brutto.

Z kolei wysokość minimalnej pensji nauczyciela mianowanego z takim poziomem kwalifikacji wyniesie 3425 zł brutto, o 291 zł więcej. Wysokość minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pozostałych nauczycieli mianowanych oraz wszystkich dyplomowanych od 1 września nie ulegnie zmianie.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz wyjaśnił w rozmowie z TVN24, że wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego wynosi 4,2 tys. zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(112)
UCZYCIEL
2 miesiące temu
Spokojnie ...stałem się uczycielem odkąd nauczyciel stał się politycznie trędowaty
Madzialena
3 miesiące temu
Wstałam dziś o 5.40, ogarnęłam się, na 7 do pracy w przedszkolu. Do 12 ogarniam cudze dzieci, nosiłam na rękach, bo płakały, prowadziłam zajęcia, tańczyłam, śpiewałam, podcieralam tylki w międzyczasie ogarnęłam papiery. O 12.30 pojechałam do szkoły, na 3 lekcje. Pani dyrektor prosiła, żeby uczyć, bo nauczycieli nie miała. Spoko, jeden z 7 kierunków studiów się przydał. Po 3 lekcjach wróciłam do przedszkola, na radę. O 18 byłam w domu. Zdążyłam nawet poczytać dziecku, a że starszym lekcje odrobić. Jest 20.30. Jeszcze tylko przygotuje materiały na jutro na swoim komputerze, wydrukuje je na swojej drukarce, zalaminuje na swoim laminatorze. Zapomniałam,zdążyłam jeszcze wpaść do papierniczego, kupić tone papierów za swoje pieniądze. Myślę, że o 1 w nocy będę miała czas na relaksująca kąpiel. Jutro na 6 do przedszkola. Nauczyciele nie mają wakacji, nauczyciele mają urlop w szczycie sezonu turystycznego. Nauczyciele nie pracują 18 godzin, tyle spędzają z uczniem przy tablicy. Mamy jeszcze tone papierów, każda lekcja ma być ciekawa dla uczniów, więc musimy się przygotować,mamy rady, zebrania zespołów, i tysiące innych rzeczy do zrobienia. Zarabiam netto 3500 zł. W zawodzie pracuje 10 lat. Ps. Znacie dobrego laryngologa, bo chyba zaczynam tracić słuch od ciągłego przebywania w halasie
OLAF
3 miesiące temu
hahahah robol torowy,magazynier w pkp plk za dzien dobry 5 brutto,naczelnik w PLK tylko ze srednim wysztalceniem to wole nie mowic,zwykly pracownik produkcji 4,5brutto....hahaha moi kochani nauczyciele....albo trzeba bylo sie wiecej uczyc albo wcale sie nie uczyc albo wyjechac z kraju :) niech was ucza trepy wojskowe,szkola podoficerska przyjmuje bez matury :) good luck poland
Eryk
3 miesiące temu
Ja jestem pracownikiem placówki medycznej i jestem zadowolony ze swojej pensji. Pracuję dużo, ale nie mam z tym problemów. Cieszę się, że po tylu latach, kiedy nie miałem dobrze płatnej pracy teraz, po skończeniu Studium Pracowników Medycznych i Społecznych, zarabiam dobre pieniądze i lubię to, co robię, pracując jako higienista stomatologiczny.
nau
3 miesiące temu
a dlaczego nikt nie upomni sie o lepsze warunki w szkołach, obecnie pierwsze klasy w szkołach średnich liczą po 36 uczniów do tego dojdą ci co powtarzają. lekcje do godziny 19:30 codziennie i to Wam drodzy rodzice nie przeszkadza, sorry jak mam 35 godzin w tygoniu i łacznie 654 uczniów to postulat indywidualnego podejścia do ucznia jest utopią, mnie rozliczaja z papirologii i to musi sie zgadzać, w tym roku kończę z drukowaniem w domu bedę wszystko dyktować uczniom, koniec kupowania nagród za prywatne pieniądze , bede robić tylko testy abc, a nie pytania otwarte, papierologii tylko rośnie
...
Następna strona