Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Od poniedziałku rekordowe kary dla rolników prowadzących ciągniki

202
Podziel się:

Od 1 lipca 2024 roku wejdą w życie nowe, rekordowe kary dla rolników korzystających z ciągników oraz innych pojazdów. Aby uniknąć kar sięgających nawet 12,9 tys. zł, należy spełnić określone obowiązki, które są identyczne jak w przypadku aut osobowych.

Od poniedziałku rekordowe kary dla rolników prowadzących ciągniki
Nowy taryfikator kar za brak OC (Getty Images, MAXSHOT.PL)

Rolnicy posiadający ciągniki oraz przyczepy muszą wykupić roczne ubezpieczenie OC. Dla pojazdów wolnobieżnych, takich jak kombajny, samobieżne maszyny rolnicze, leśne, budowlane, wózki transportowe oraz meleksy, można natomiast wykupić polisę na krótszy okres, na przykład na czas żniw informuje portal agrofakt.pl.

Ważną kwestią jest jednak to, że nawet jeżeli maszyna nie wymaga rejestracji, to jeśli porusza się po drogach publicznych, musi być objęta ubezpieczeniem OC. Jak podkreśla agrofakt.pl, OC dla ciągników i maszyn rolniczych to nie to samo, co OC rolnika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Folwarczny styl". Prof. Koźmiński szczerze o obecnych liderach - Andrzej Koźmiński w Biznes Klasie

Wysokość kar od 1 lipca

Kary za brak OC są uzależnione od wysokości płacy minimalnej, która od 1 lipca wzrośnie do 4300 zł brutto. Wzrost ten wpłynie również na wysokość kar za brak ubezpieczenia OC.

Wysokość kar za brak ważnego OC zależy od rodzaju pojazdu oraz czasu, jaki upłynął od wygaśnięcia polisy. Od 1 lipca kara za brak OC dla ciągników i przyczep rolniczych będzie wynosiła od 290 zł do 1430 zł. Dla samochodów osobowych kara wyniesie 8 600 zł, a dla samochodów ciężarowych nawet 12 900 zł – podaje agrofakt.pl.

Ceny ubezpieczeń na rynku

Firmy ubezpieczeniowe oferują różne stawki ubezpieczeń, zaczynając od 60 do 100 zł, choć w rzeczywistości ceny te są wyższe, sięgając nawet 200 zł. To i tak jest mniej niż koszt ubezpieczenia OC dla samochodów osobowych.

"Dziennik Gazeta Prawna", cytując Rankomat.pl, wskazuje, że średnia cena OC dla samochodu w pierwszym półroczu 2024 roku wynosiła 610 zł, co stanowi wzrost o 108 zł w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku. Kierowcy obecnie płacą o 21,5 proc. więcej za obowiązkową polisę. W drugim kwartale 2024 roku średnia cena OC wyniosła 639 zł, co oznacza wzrost o 64 zł w porównaniu do pierwszego kwartału.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(202)
Jjgfdsgjkk
13 godz. temu
Reżim kontra rolnicy i prawo do protestu. No i znaleźli bat na protestujących rolników. Do tego przymusowe remonty domów, nie będzie czasu na protesty. PRL mógłby się od tej ekipy uczyć jak wziąć za twarz obywateli. He.. He.. He...
Jhgddd
13 godz. temu
Reżim kontra rolnicy i prawo do protestu. No i znaleźli bat na protestujących rolników. Do tego przymusowe remonty domów, nie będzie czasu na protesty. PRL mógłby się od tej ekipy uczyć jak wziąć za twarz obywateli. He.. He.. He...
myślący
6 dni temu
A może zamiast bandyckich kar na wszystko - jedno ubezpieczenie OC dla kierowcy! Czy sama przyczepka jedzie, czy ciągnie ją ubezpieczony samochód? Ludzie mają różne rzeczy, co użyją raz na kilka lat a płacić trzeba bez przerwy! Kto ma interes ciągle paś te firmy ubezpieczeniowe? Staliśmy się już państwem totalnie terrorystycznym, które terroryzuje ciągle swoich obywateli o wszystko!
3 ręka
1 tyg. temu
Macie rolniki płacić jak za zboże
ggate
1 tyg. temu
Dobra, dobra, z dróg też korzystają, wypadki też powodują na tych drogach, niech płacą.
...
Następna strona