Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|
aktualizacja

Od poniedziałku wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Skorzystają też rodzice starszych dzieci z niepełnosprawnościami

44
Podziel się:

Rodzice, którzy w związku z objęciem klas I-III nauczaniem zdalnym będą musieli zrezygnować czasowo z pracy, by opiekować się dzieckiem, mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Będzie wypłacany co najmniej do 29 listopada.

Od poniedziałku wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Skorzystają też rodzice starszych dzieci z niepełnosprawnościami
(Pixabay)

W związku z tym, że od poniedziałku 9 listopada najmłodsze klasy szkoły podstawowej przechodzą na naukę zdalną, rząd przywrócił dodatkowy zasiłek dla rodziców, którzy nie będą mieli z kim zostawić dzieci i wobec tego muszą zostać z nimi w domu.

Zasiłek przewidziany został na okres od 9 do 29 listopada - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia.

Zasiłek przysługuje rodzicom dzieci do lat ośmiu oraz starszych, które mają orzeczenie o niepełnosprawności:

  • do 16 lat, jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, jeśli dziecko ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat, jeśli dziecko ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Zobacz także: Obostrzenia. "Sezon bożonarodzeniowy już jest przegrany"

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Zasady są takie same jak wiosną.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Bez oświadczenia ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego).

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
Rodzic
3 lata temu
Skoro zamykaja klasy 1-3 to dlaczego zasilek nie przysluguje na te dzieci? Syn skonczyl 8 lat w pazdz, jest w 2 klasie, sam przeciez w domu nie zostanie. Nawet nie moge skorzystac ze standardowego zasilku ktory wynowi 60dni bo on tez tylko na dzieci do 8 lat. Paranoja. Kto w ogole ustalal te absurdalne kryteria?
PiS(Ci)da
3 lata temu
A dlaczego Kaczyński, czy Morawiecki nie płacą z własnej kieszeni ? Najpierw każą rodzić potworki a potem społeczeństwo ma na nie łożyć.
Xd
3 lata temu
A jak ma 9 lat to zostaje SAMO w DOMU i niech sobie się łączy nawet z KOSMITAMI z RZĄDU !!!!!!!!!! Co na to MOPS , POLICJA - dzieci same w domu bo rodzice pracują !!!!!!
50 lat plus
3 lata temu
Rozumiem że dzieci muszą mieć opieke ale trudno mi zrozumieć że za siedzenie w domku w ciepełku ktoś ma płacone więcej od ludzi pracujących narażających swoje życie i zdrowie i jeszcze bony wakacyjne niepracujący dostali.Jakby mniej kasy dostali toby się nie kręcili po całej Polsce i zarazy nie roznosili.
Hanka
3 lata temu
Pracuje w służbie zdrowia. Czy zasiłek też mi się należy? Mam dwoje dzieci 7 i 3 lata. Słyszałam że szkoła ma obowiązek zapewnić opiekę nad dziećmi dla rodziców pracujących w służbie zdrowia. Będę robić awanturę w szkole żeby moje dziecko być może jedyne miało otwarta świetlicę? Syn posiada orzeczenie o wczesnym wspomaganiu
...
Następna strona