Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Ograniczenie etatu. Jakie są zasady?

55
Podziel się:

Przepisy zawarte w tarczy antykryzysowej pozwalają pracodawcom, którzy ucierpieli przez epidemię koronawirusa, na obniżenie wymiaru czasu pracy. Na każdą taką osobę firma otrzyma nawet ponad 2000 złotych dofinansowania.

Decyzja o ograniczeniu etatów może być podjęta tylko w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników, jeśli w przedsiębiorstwie nie ma związków zawodowych.
Decyzja o ograniczeniu etatów może być podjęta tylko w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników, jeśli w przedsiębiorstwie nie ma związków zawodowych. (Fotolia)

Specustawa przygotowana do walki ze skutkami pandemii koronawirusa wprowadza rozwiązania, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy. Mają im one pozwolić przetrwać trudny czas, w którym notowali straty. Jednym z takich rozwiązań jest ograniczenie etatu.

Kiedy pracodawca może zadecydować o ograniczeniu etatów?

Decyzja o ograniczeniu etatów może być podjęta tylko w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników, jeśli w przedsiębiorstwie nie ma związków zawodowych. Bez zawarcia takiego porozumienia ograniczenie etatów i korzystanie ze wsparcia przewidzianego specustawą jest niemożliwe. W takim wypadku pracodawca musiałby dokonać ograniczenia etatów na zasadach ogólnych.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Jakie są zasady ograniczenia etatów?

Specustawa koronawirusowa pozwala na obniżenie wymiaru czasu pracy o 20 proc., ale nie więcej niż do 0,5 etatu. Kryterium jest wymiar czasu pracy pracownika, jaki obowiązywał go przed dokonaniem zmian.

Pracodawca może wprowadzić ograniczenie etatów na przykład wtedy, jeśli firma z przyczyn powiązanych z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 straciła zamówienia. Dotyczy to także zamknięcia na mocy rozporządzenia centrum handlowego, co uniemożliwia prowadzenie handlu. Wtedy może liczyć na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników.

Jakie są warunki ograniczenia etatów?

Niezbędnych jest spełnienie kilku warunków, by pracodawca mógł wprowadzić ograniczenie etatów i liczyć na dofinansowanie. Są to:

  • Porozumienie w sprawie obniżenia wymiaru etatów pracowników
  • Spadek obrotów gospodarczych w następstwie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2
  • Niezaleganie w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek ZUS, FGŚP, Funduszu Pracy lub Funduszu Solidarnościowego do trzeciego kwartału 2019 roku
  • Brak przesłanek do ogłoszenia upadłości

Ustawa daje możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy o 20 proc., jest możliwość obniżenia w niższym zakresie, np. o 10 proc.

Kiedy można skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników?

Aby skorzystać z dopłat do wynagrodzeń z FGŚP, konieczne jest objęcie pracowników przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy. Zawarcie porozumienie określającego warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy jest niezbędne do wystąpienia z wnioskiem o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z FGŚP.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(55)
Qwerty999
4 lata temu
500+ DLA WSZYSTKICH, 25 LAT PRACY DLA WSZYSTKICH, TALONY NA WĘGIEL DLA WSZYSTKICH, ZNIŻKA NA PRĄD DLA WSZYSTKICH I TO JEST RÓWNE TRAKTOWANIE OBYWATELI!!!!!
Qwerty999
4 lata temu
500+ DLA WSZYSTKICH, 25 LAT PRACY DLA WSZYSTKICH, BARBORKI DLA WSZYSTKICH, TALONY NA WĘGIEL DLA WSZYSTKICH, ZNIŻKA NA PRĄD DLA WSZYSTKICH I TO JEST RÓWNE TRAKTOWANIE OBYWATELI.
Harnaś
4 lata temu
Złodzieje
Boska
4 lata temu
Właśnie, właśnie w mojej firmie pracowaliśmy na pełnych etatach do końca kwietnia, raptem prezes doszedł do wniosku że można teraz najkrócej pracującym dać od maja połowę etatu. Tylko czemu zostawia się resztę pracowników na całym etacie i czemu nie rusza się emerytów i rencistów którzy mają jakiś tam dochód.
Krakuska
4 lata temu
Ok. Pracuje teraz na 0,8 etatu. Mój wymiar czasu pracy w kwietniu wynosił 134,4h, którego z oczywistych przyczyn nie wypracowałam bo pozamykane były zakłady pracy. Skoro 40% wynagrodzenia składa się z tego co daje państwo. Kolejne 40% daje pracodawca. ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego te godziny za które daje państwo muszę później oddać / odpracować ? A nie tylko 40% z tych 134,4 ? Pytam bo może ktoś wie, a nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi
...
Następna strona