Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Omijanie zakazu handlu po nowemu. "Solidarność" chce kontroli w marketach

17
Podziel się:

1 lutego weszła w życie nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, która zmieniła zapis o tzw. wyjątku pocztowym. Ale natychmiast pojawiły się sklepy, które testują inne sposoby omijania uszczelnionych przepisów. "Solidarność", która od lat jest orędownikiem zakazu handlu w niedziele, domaga się kontroli tych marketów.

Omijanie zakazu handlu po nowemu. "Solidarność" chce kontroli w marketach
Pojawiły się już pierwsze sklepy, które postanowiły wypróbować nowe pomysły na obejście zakazu handlu w niedziele. "Solidarność" zareagowała. (East News, MAREK.BAZAK)

"Solidarność" wysłała wniosek do inspekcji pracy, by ta przeprowadziła kontrole w marketach sieci Intermarche - które mimo zakazu handlu w niedzielę, 6 lutego były otwarte. To nie jedyny wniosek, jaki planuje skierować organizacja.

Rzecznik NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski wskazywał we wtorek, że chodzi o kontrole w tych sklepach, które "przeobraziły się" w niedziele bez handlu w dworzec autobusowy czy czytelnię. Opisywaliśmy w money.pl te przypadki.

Oprócz wniosku do Głównego Inspektoratu Pracy o skontrolowanie sklepów sieci Intermarche "S" planuje też złożyć wnioski o kontrole do Państwowej Inspekcji Handlowej.

Zawiadomimy również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, żeby przyjrzał się sprawie sprzedawania alkoholu w czytelniach. Planujemy też złożyć wniosek do Burmistrza Cieszyna o cofnięcie licencji na sprzedaż alkoholu dla sklepu Intermarche, który otworzył kasę biletową i dla obejścia zakazu stał się dworcem. Prawo bowiem zabrania sprzedaży alkoholu na dworcach - ogłosił rzecznik "Solidarności".
Zobacz także: Stali się dworcem i omijają zakaz handlu. "Solidarność" idzie do Inspekcji Pracy

Zakaz handlu uszczelniony. Przepisy weszły w życie od lutego

Uszczelniona ustawa o zakazie handlu w niedziele i święta znacząco ogranicza możliwość omijania zakazu sposobem "na pocztę". Od lutego tzw. wyjątek pocztowy przestał być już atrakcyjną furtką dla dużych sieci handlowych. W niedziele objęte zakazem handlu otwarte mogą być tylko te sklepy, którym działalność pocztowa przynosi co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej. Sklepy, które tego progu nie przeskoczą, muszą pozostać zamknięte, chyba że skorzystają z innego wyjątku. A jak było widać po pierwszym weekendzie lutego - pomysłów nie brakuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
Prawda
2 lata temu
Do koko. Głąbie jak jest kasa za weekendy + To jest kasa żeby w zwykły dzień pracy też zapłacić. Weekendy mają być wolne co się z żoną zabawie a nie jakiś kierowniczek ją popycha na palecie żeby ci zapewnić dostatnie bytowanie. . .
Karl
2 lata temu
Do więzienia tych z Solidarności! Jak leci. Ograniczają swobody obywatelskie 38 milionów ludzi. Tak zszargali dobre imię Solidarności że szok
Koko
2 lata temu
Jak tak bardzo są za pracownikami to niech dadzą 100% pensji za sobotę i 200% za niedzielę!!!!!!!!!
Zbeniek
2 lata temu
Solidarność? Was już nie ma! Pamiątki po Solidarności można zobaczyć w pięknym muzeum w Gdańsku. Solidarność się sprzedała PiS i została przez PiS zniszczona.
Zibi
2 lata temu
Zróbcie kontrole w rządzie i w PiSie!!!