Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Oto jak działa "pod maską" Żabka Nano. Szefowa Microsoftu w Polsce uchyla rąbka tajemnicy

6
Podziel się:

Żabka Nano to autonomiczne sklepy, w których klienci "obsługiwani" są przez sztuczną inteligencję. Za wsparcie technologiczne odpowiada Microsoft. Szefowa polskiego oddziału giganta branży IT wyjaśniła w rozmowie z money.pl, jak od kuchni działają placówki handlowe przyszłości.

Oto jak działa "pod maską" Żabka Nano. Szefowa Microsoftu w Polsce uchyla rąbka tajemnicy
Żabka Nano to sklepy autonomiczne - bezobsługowe (Żabka)

Bezobsługowe Żabki Nano wykorzystują rozwiązania oparte na najnowszych technologiach, takich jak zaawansowane modele przetwarzania obrazu przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji do obsługi klienta oraz inteligentne rozwiązania do zarządzania zasilaniem, bezpieczeństwem i dostępnością sklepu.

Jak wyglądają zakupy w sklepach przyszłości? Przed wejściem do sklepu aplikacja Żappka generuje jednorazowy kod QR, który przypisany jest do placówki w danej lokalizacji. Kod skanujemy przy drzwiach i możemy zacząć robić zakupy.

Kamery zamontowane w sklepie wykorzystują algorytmy i technologię deep learning, które rozpoznają zdjęte z półek produkty, naliczają odpowiednią kwotę i finalizują płatność za pomocą podpiętej do aplikacji karty płatniczej. W Polsce jest już ponad 50 takich sklepów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 08.03 | Oszczędności, dostęp do służby zdrowia i czystsze powietrze dzięki technologii

Jak działają Żabki Nano?

Żabki Nano mają "pod maską" technologię Microsoftu. To autonomiczne sklepy na platformie chmurowej Microsoft Azure. O tym, jak działają, mówi money.pl Dominika Bettman, dyrektor generalna polskiego oddziału giganta branży IT.

- To połączenie automatyki i analityki, np. obejmującej dane demograficzne. Przykładowo mamy akurat skoki narciarskie, w okolicy mieszka sporo młodych osób, najprawdopodobniej dobrze będą schodzić chipsy, a więc trzeba zawczasu zadbać o ich dostępność - wyjaśnia Bettman.

Nowoczesne technologie mogą również sterować cenami produktów w czasie rzeczywistym. - Na przykład, gdy Lewandowski strzeli gola, sklep obniży cenę piwa o grosz. To tylko prostsze przykłady, ale w tle takiego sklepu działa naprawdę zaawansowana technologia dostarczająca wniosków i danych i to w czasie rzeczywistym - mówi Bettman, ale zaznaczmy, że kapitan reprezentacji Polski posłużył tu jako hipotetyczny, zmyślony przykład i nie jest to obowiązująca oferta Żabki ani potwierdzona praktyka sklepu.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Balas
rok temu
Nic nie wspomniala o aifi.com tak jakby Microsoft za tym rozwiazaniem stał...
Nie odzobaczy...
rok temu
Kto widział jak się robi hotdoga ?
WWO
rok temu
Jasne, gdy Lewandowski strzeli, to od razu piwo pójdzie w górę o dwa złote. Już ja widzę, że na tym wszystkim klient skorzysta buahahaha.
Sztuczna inte...
rok temu
A mi przysłali mandat za przekroczenie prędkości na autostradzie. Tyle tylko, że ja tam nigdy nie byłem, na zdjęciu jest nie mój samochód. Dodatkowo porównując z google maps (zdjęcia historyczne) to wygląda na to, że przesłane zdjęcie do mandatu jest sprzed kilku dobrych lat, chociaż data jest zeszłoroczna. Na koniec wskazana prędkość jest niższa niż dopuszczalna na autostradzie. Zgłosiłem się na Policję a oni mi mówią, że to nie ich kompetencja, bo poza granicami Polski a mandaty wstawia sztuczna inteligencja.
Tommy G.
rok temu
Korpoludek chcial błysnąć a podał przykłady które pokazują że proste to i prymitywne, ale peorowanie o AI zaliczone. Idź dalej opowiadać o robotach i sztucznej inteligencji..