Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|

Paweł Kowal: Wielka Brytania i tak zapłaci swoje frycowe za ten bałagan

21
Podziel się:

- Kluczowe jest to, że zagłosowano za tym, aby przeciągnąć negocjacje. Ważne, aby ich efekt wyklarował się w ciągu najbliższych tygodni. Jeśli to się nie uda, to Wielka Brytania będzie musiała przeprowadzić wybory do Parlamentu Europejskiego – mówi money.pl Paweł Kowal, ekspert z Polskiej Akademii Nauk.

- Skutek głosowań jest taki, że Wielka Brytania wyjdzie albo nie wyjdzie z Unii Europejskiej. Każdy scenariusz jest wciąż możliwy – komentuje Paweł Kowal.
- Skutek głosowań jest taki, że Wielka Brytania wyjdzie albo nie wyjdzie z Unii Europejskiej. Każdy scenariusz jest wciąż możliwy – komentuje Paweł Kowal. (WP.PL, Łukasz Szełemej)

- Czwartkowe głosowanie w sprawie drugiego referendum pojawiło się ad hoc, więc nie jest ono wiążące. Nie wykluczam, że taki pomysł pojawi się ponownie. Do tego możliwe są nowe wybory czy też zmiana rządu. Dzisiejsze głosowanie nie rozwiązuje definitywnie niczego z wyjątkiem tego, że nie będzie twardego brexitu – money.pl dr Paweł Kowal, były wiceszef MSZ i europoseł.

Brytyjski parlament zdecydował o tym, by przesunąć termin brexitu. Oznaczałoby to, że Zjednoczone Królestwo opuści Unię Europejską nie 29 marca, a najwcześniej 30 czerwca. Warunkiem jest jednak zatwierdzenie umowy rozwodowej do 20 marca.

Problem w tym, że brytyjski parlament już dwa razy odrzucił propozycje umowy, którą forsuje premier Theresa May. Szefowa rządu będzie próbowała po raz kolejny przekonać członków własnej partii do zmiany zdania.

Zobacz także: ZOBACZ: Prezes Comarch o Brexicie: "Dla nas nic się nie zmieni"

- Skutek głosowań jest taki, że Wielka Brytania wyjdzie albo nie wyjdzie z Unii Europejskiej. Każdy scenariusz jest wciąż możliwy – komentuje Kowal.

Premier May stoi teraz przed trudnym zadaniem przekonania do przesunięcia terminu brexitu szefów unijnych instytucji. Okazja ku temu pojawi się w przyszłym tygodniu podczas obrad Rady Europejskiej.

- Francuz Michel Barnier, który jest głównym negocjatorem UE ds. brexitu, będzie postępował oschle i na pewno niczego nie ułatwi Theresie May. Co innego Jean-Clauder Juncker. Szef Komisji Europejskiej będzie starał się podejść bardziej elastycznie – wyjaśnia Paweł Kowal. I dodaje:

- Wszystko może się kończyć tym, że do brexitu nie dojdzie. Rozmaite starty zostaną zminimalizowane, a Wielka Brytania i tak zapłaci swoje frycowe za ten bałagan.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(21)
KCh
5 lata temu
Wydaje się że jedyne wyjście to wymiana negocjatorów po obydwu stronach i zaczęcie negocjacji od początku już wyborach do parlamentu UE. W tej konstelacji nic już się nie wydarzy. UK nie przewidziała jedej rzeczy, której nazwa brzmi Irlandia Północna. Twardy Brexit oznacza w perspektywie rozpad UK, a już na pewno oderwanie się od korony Irlandii Północnej i Szkocji. UK opuści UE ale tylko w sposób uporządkowany albo nie opuści jej w cale.
fikołek
5 lata temu
Panie Kоваль, może tak za Bug ?
Janek Polak
5 lata temu
Ojcze wybacz 90% z tych wszystkich co pisali tu posty przede mną i po mnie. Bo nie wiedzą co czynią.
bardzo trafni...
5 lata temu
Zapłaci frycowe
c3ec3
5 lata temu
POLEXIT nas uratuje
...
Następna strona