Notowania

brexit
14.03.2019 22:09

Paweł Kowal: Wielka Brytania i tak zapłaci swoje frycowe za ten bałagan

- Kluczowe jest to, że zagłosowano za tym, aby przeciągnąć negocjacje. Ważne, aby ich efekt wyklarował się w ciągu najbliższych tygodni. Jeśli to się nie uda, to Wielka Brytania będzie musiała przeprowadzić wybory do Parlamentu Europejskiego – mówi money.pl Paweł Kowal, ekspert z Polskiej Akademii Nauk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
- Skutek głosowań jest taki, że Wielka Brytania wyjdzie albo nie wyjdzie z Unii Europejskiej. Każdy scenariusz jest wciąż możliwy – komentuje Paweł Kowal. (Fot: Łukasz Szełemej)

- Czwartkowe głosowanie w sprawie drugiego referendum pojawiło się ad hoc, więc nie jest ono wiążące. Nie wykluczam, że taki pomysł pojawi się ponownie. Do tego możliwe są nowe wybory czy też zmiana rządu. Dzisiejsze głosowanie nie rozwiązuje definitywnie niczego z wyjątkiem tego, że nie będzie twardego brexitu – money.pl dr Paweł Kowal, były wiceszef MSZ i europoseł.

Brytyjski parlament zdecydował o tym, by przesunąć termin brexitu. Oznaczałoby to, że Zjednoczone Królestwo opuści Unię Europejską nie 29 marca, a najwcześniej 30 czerwca. Warunkiem jest jednak zatwierdzenie umowy rozwodowej do 20 marca.

Problem w tym, że brytyjski parlament już dwa razy odrzucił propozycje umowy, którą forsuje premier Theresa May. Szefowa rządu będzie próbowała po raz kolejny przekonać członków własnej partii do zmiany zdania.

ZOBACZ: Prezes Comarch o Brexicie: "Dla nas nic się nie zmieni"

- Skutek głosowań jest taki, że Wielka Brytania wyjdzie albo nie wyjdzie z Unii Europejskiej. Każdy scenariusz jest wciąż możliwy – komentuje Kowal.

Premier May stoi teraz przed trudnym zadaniem przekonania do przesunięcia terminu brexitu szefów unijnych instytucji. Okazja ku temu pojawi się w przyszłym tygodniu podczas obrad Rady Europejskiej.

- Francuz Michel Barnier, który jest głównym negocjatorem UE ds. brexitu, będzie postępował oschle i na pewno niczego nie ułatwi Theresie May. Co innego Jean-Clauder Juncker. Szef Komisji Europejskiej będzie starał się podejść bardziej elastycznie – wyjaśnia Paweł Kowal. I dodaje:

- Wszystko może się kończyć tym, że do brexitu nie dojdzie. Rozmaite starty zostaną zminimalizowane, a Wielka Brytania i tak zapłaci swoje frycowe za ten bałagan.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-03-2019

dddddkto tego ukraińskiego zyda POwołał do PAN-debil na madagaskar

14-03-2019

Unia zapłaci.Tylko twardy brexit. To jest brpushing a nie brexit, GB da sobie radę a Unia srogo zapłaci za jej wypchnięcie z Unii.

14-03-2019

gośćUnia będzie wypychać W. Brytanię za wszelką cenę przed wyborami do PE. Oby W.Brytania przetrwała w UE do wyborów, wprowadziła tam swoich posłów i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (21)