Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRO
|

Pielęgniarki wyjeżdżają z Polski za pracą. Trend się nasila

50
Podziel się

Pielęgniarki coraz częściej spoglądają na zagraniczne oferty pracy - informują okręgowe izby. Chociaż w ostatnich latach trend ten wyhamowywał, to jednak w ostatnich miesiącach znacznie się nasilił. A za granicą pielęgniarki mogą zarobić nawet ponad 20 tys. złotych miesięcznie.

Pielęgniarki wyjeżdżają z Polski za pracą. Trend się nasila
Pielęgniarki są gotowe pracować za granicą. (Getty Images, Alvaro Calvo)
bEqvFvKd

O sprawie informuje trójmiejska "Gazeta Wyborcza", która powołuje się na dane Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Wynika z nich, że jeszcze pięć lat temu zaświadczenia potrzebne do uznania kwalifikacji za granicą pobrało ponad 1,5 tys. polskich pielęgniarek.

W następnych latach trend ten słabł - w 2019 roku wspomniane zaświadczenie pobrało 413 pielęgniarek. Anna Czarnecka, przewodnicząca Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku, przekazała dziennikowi, że w ostatnich w ostatnich miesiącach widać wzmocnienie trendu.

Do sierpnia pobrały je 152 osoby, ale NIZiP nie ma jeszcze danych za kolejne miesiące. Czarnecka mówi, że w nich trend narastał. Obrazowo opisuje, że "ręka boli od podpisów" kolejnych zaświadczeń.

bEqvFvKf
Zobacz także: Zobacz: Pełny lockdown Polski? "Bardzo byśmy chcieli tego uniknąć"

- Przyczyn jest kilka - zawieszono wprowadzenie norm zatrudnienia. Dziś tam, gdzie przed pandemią pracowały cztery osoby, pracują dwie, a czasem jedna plus opiekun. Na zasadzie: kto jest, ten pracuje. Pielęgniarki fizycznie nie dają rady. Jednocześnie zapowiadanych dodatkowych pieniędzy w związku z pandemią koronawirusa wciąż nie ma i nikt nie wie, kiedy będą - tłumaczy przewodnicząca gdańskiej Izby w rozmowie z "Wyborczą".

bEqvFvKl

Czarnecka zwraca też uwagę, że placówki m.in. w Skandynawii rekrutują bez limitów oraz oferują dużo lepsze stawki polskim pielęgniarką. "GW" zwraca uwagę na szwedzką firmę Continuum AB, która za opiekę nad seniorami w domach oferuje pensję od 12,5 do nawet 22,3 tys. złotych miesięcznie. Do tego też np. skandynawskie gwarancje społeczne, kursy języka, czy darmowe bilety na podróż.

W money.pl informowaliśmy w ostatnich dniach o tym, że dane z ostatnich lat pokazują, że medyków z zagranicy jest w naszym kraju jak na lekarstwo. Jeśli zaś chodzi o emigrację polskich pielęgniarek - w tej kategorii jesteśmy w czołówce.

bEqvFvKm

W ostatnich dniach pielęgniarki zapowiedziały, że wejdą w spory zbiorowe ze swoimi pracodawcami. Jeżeli ten ruch nie przyniesie spodziewanego przez związki rezultatu, to nie wykluczają one strajku generalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqvFvKG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(50)
Nie bójcie si...
4 miesiące temu
Wiejcie dziewczyny czym prędzej.
aronick
6 miesięcy temu
uciekaj pókiś młody czy młoda, bo po 40stce się obudzisz i będzie za późno na decyzje i dorabianie
maniek
7 miesięcy temu
ktoś się im dziwi? zarabiają niewiele więcej od najniższej krajowej. ja na magazynie w Holandii przez Otto zarabiam więcej i żyję lepiej. dobrze robią!
bEqvFvKH
niech
8 miesięcy temu
Niech od razu zrzekną sie obywatelstwa polskiego i 500+ z Polski.
Bbb
8 miesięcy temu
Inflacja na poziomach e 4-7% w zależności od źródła. Ciekawe w jakiej branży podwyżki choć wyrównają wzrost inflacji. Jestem pewien, że rząd znajdzie rozwiázanie tej sytuacji...
...
Następna strona