Trwa ładowanie...
Zaloguj
Przejdź na
Pieniądz wciąż jest mężczyzną. Gdzie w Polsce równość płac jest faktem, a nie marzeniem?
Akademia Biznesu
|zmod.

Pieniądz wciąż jest mężczyzną. Gdzie w Polsce równość płac jest faktem, a nie marzeniem?

(Getty Images, nito100)
Artykuł sponsorowany

Mogłoby się wydawać, że żyjemy w czasach stabilności i powszechnego zrozumienia potrzeb kobiet. Wprawdzie otoczenie jest dużo bardziej sprzyjające niż 100 czy 50 lat temu, ale nie sposób przyznać, że osiągnęliśmy etap, z którego moglibyśmy być w pełni usatysfakcjonowani. Potencjał drzemiący w kobietach jest mocno niewykorzystywany. A pieniądz wciąż jest mężczyzną nie tylko w rozumieniu gramatycznym.

ARTYKUŁ POWSTAŁ W RAMACH CYKLU:
Akademia Biznesu

Żyjemy w Polsce, jesteśmy w Unii Europejskiej i w NATO, kobiety posiadają prawa wyborcze. Brzmi pięknie, jeśli porównać to z realiami innych krajów na świecie, gdzie kobietom odmawia się przykładowo prawa do jazdy samochodem czy siedzenia na trybunach podczas sportowych rywalizacji albo swobodnego ubioru. Zostawmy teorie względności fizykom i zadbajmy o jak największe wykorzystanie potencjału kobiet, bowiem w Polsce nie pracuje aż 58 proc. kobiet, co ogromnie dziwi, ale niestety nie dzieje się bez powodu.

Certyfikat równości płac

Problem, z którym chcemy się zmierzyć, dotyczy równouprawnienia kobiet w zatrudnieniu. I w tym celu powstał Certyfikat Równości Płac, będący dzieckiem grupy kobiet i mężczyzn, których pasją i celem jest doprowadzenia do tego, aby równość płac była standardem. To pierwsze takie narzędzie stworzone przez polskie instytucje dla firm prowadzonych na terenie naszego kraju.

Certyfikat Równych Płac to oznaczenie nadawane firmie lub instytucji, która wyróżnia się na polskim rynku pracy szczególnym podejściem do problemu równości kobiet w zatrudnieniu. Nadawany jest po weryfikacji spełnienia odpowiednich kryteriów przez powołaną do tego kapitułę, której mam przyjemność przewodniczyć.

Pozyskanie certyfikatu to nie koniec a początek drogi, inicjuje on bowiem szereg dalszych starań po stronie otrzymującej go firmy lub instytucji. Prawo do posługiwania się takim certyfikatem będzie cyklicznie kontrolowane pod kątem dalszego spełniania kryteriów. Priorytetem jest, aby certyfikat dostała tylko firma lub instytucja, która jest przyjazna równouprawnieniu w zatrudnieniu, równości płac i przyjazna kobietom.

Celem wprowadzenia Certyfikatu Równości Płac jest stworzenie i wdrożenie dobrowolnego programu dla firm i instytucji w Polsce, które podjęły lub zechcą podjąć wysiłek wdrożenia realnego instrumentu pozwalającego na wyrównanie szans kobiet na rynku pracy i aktywizacją kobiet na rynku pracy. Uzyskanie certyfikatu jest bezpłatne. Zaś więcej informacji oraz aplikację do certyfikatu można znaleźć na stronie.

Moim osobistym marzeniem jest, aby Certyfikat Równości Płac za kilka lat wisiał na ścianie każdej polskiej firmy i instytucji, aby nowym Dniem Kobiet w Polsce był 25 listopada tj. dzień inauguracji Certyfikatu. Chcemy, aby odsetek kobiet aktywnych zawodowo w Polsce systematycznie wzrastał, a zapoczątkowane przez nas oddolne działanie przełożyło się na prawo powszechnie obowiązujące, jak to stało się w Islandii. Może być przykładem, iż w krótkim czasie wspólnym wysiłkiem można zdziałać cuda.

Autorką artykułu jest Monika Błońska, partner w kancelarii Mariański Group.

Artykuł powstał w ramach współpracy Akademii Biznesu Money.pl z Business Centre Club.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
hehe
rok temu
jak już jesteśmy przy polskim biznesie i kobietach to rolniczki (właścicielki firm rolniczych) powinny w 2023 roku dobrze zarobić bo takiego nawodnienia gleb w całej polsce nie było od dekad - wygląda na to że w tym roku będzie urodzaj i rynki zbytu
hehe
rok temu
"Mogłoby się wydawać, że żyjemy w czasach stabilności i powszechnego zrozumienia potrzeb kobiet." - to jest bardzo skomplikowana sprawa. ogólnie żeby ten problem zrozumieć musimy się cofnąć do czasu gdy ludzie mieszkali w jaskiniach bo wtedy mieliśmy coś na kształt grupy damsko-męskiej coś na kształt wojska. w wojsku mamy kucharzy (porównanie do kobiet) i mamy żołnierzy (porównanie do mężczyzn) i kucharze żyją w symbiozie z żołnierzami (kucharze dają jedzenie a żołnierze dają ochronę). teraz się tak jakoś porobiło że kobiety (co porównałem do kucharzy) siedzą osobno a facety (co porównałem do żołnierzy) siedzą osobno i kto na tym najbardziej traci ? kobiety więc może trzeba by było zrobić jakiś "państwowy fundusz wyrównujący" gdzie facety jakoś pomogą "kucharzom" ? mój komentarz oczywiście średnio spodoba się feministkom bo ten komentarz jest trochę gorzki ale prawdziwy i rzeczywiście jakoś rozwiązuje problem kobiet
Darek Leśnik
rok temu
Pani Monika Błońska pisze bzdury i jeszcze bierze za to pieniądze . Płace nie są i nie powinny być równe mimo że dotyczą tego samego stanowiska . Jest pojęcie wydajności , efektywności , kompetencji , wpływu na rozwój firmy itp.
Marylka R.
rok temu
Zgadza się nie ma równości płci my kobiety żądamy także pracy do 65 lat, to jest równouprawnienie
Pracownik
rok temu
Co za bzdury, oczywiście że jest równość płac! Kryterium jest po prostu wydajność pracownika na danym stanowisku. Na niektórych stanowoskach, szczególnie technicznych, kobiety mają po prostu inne predyspozycje. Statystycznie mężczyźni są lepsi w technicznych zawodach i stąd ta różnica, płaca jest za jakość i skuteczność w pracy a nie płeć, a że płeć czasem determinuje predyspozycje to już idźcie winić nature a nie pracodawców.