Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Pieniądze za praworządność. Parlament wycofuje skargę

83
Podziel się:

Parlament Europejski wycofał z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę na Komisję Europejską za niestosowanie rozporządzenia w sprawie mechanizmu warunkowości w budżecie UE — przekazał w środę TSUE.

Pieniądze za praworządność. Parlament wycofuje skargę
5 kwietnia KE poinformowała o uruchomieniu mechanizmu warunkowości wobec Węgier, którymi rządzi Viktor Orban (GETTY, NurPhoto)

W następstwie wycofania przez PE skargi, przewodniczący TSUE zamknął sprawę dotyczącą stosowania mechanizmu warunkowości w sprawach związanych z praworządnością.

Parlament Europejski pozwał w październiku 2021 roku Komisję Europejską do TSUE za to, że nie stosuje ona rozporządzenia ws. mechanizmu warunkowości w budżecie UE. Kilka miesięcy później TSUE oddalił skargę Węgier i Polski dotyczącą także mechanizmu warunkowości. Oba kraje wykazywały, że w traktatach unijnych nie ma właściwej podstawy prawnej do przyjęcia tej zasady. Polska i Węgry przekonywały także, że  UE przekracza przyznane kompetencje. Oba kraje domagały się stwierdzenia nieważności mechanizmu.

TSUE nie zgodził się z tymi argumentami i orzekł, że mechanizm został przyjęty w zgodzie z Traktatem o UE i nie przekracza granic kompetencji przyznanych UE oraz szanuje zasadę pewności prawa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Poseł Lewicy komentuje wystąpienie ws. KPO. "Mowa-trawa"

Mechanizm warunkowości to obowiązująca od stycznia 2021 r., ale jeszcze nigdy nie stosowana procedura zakładająca zawieszenie lub ograniczenie wypłaty środków europejskich do kraju, w którym KE stwierdza naruszenia praworządności mające wpływ na finanse UE.

Ewentualne zawieszenie lub zmniejszenie płatności musi zostać zatwierdzone przez Radę Europejską większością kwalifikowaną — w praktyce oznacza to zgodę co najmniej 15 z 27 państw członkowskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(83)
taka prawda
1 tyg. temu
Tradycyjnie, gdy wracające z Europarlamentu niedojdy rządowe ogłaszają sukces, oznacza to tylko tyle, że z posiedzenia niczego nie zrozumieli, a dokumenty dopiero są w tłumaczeniu - potem czeka nas już tylko rozczarowanie.
ZXC
1 tyg. temu
Nadszedł kryzys.Z pieniędzy otrzymanych przez Polskę od UE 80% wraca do Niemiec.PE nie będzie sabotował gospodarki niemieckiej.
Pies
1 tyg. temu
Może unijni politykierzy choć trochę zrozumieli, że polska bandycka i zdradziecka opozycja w osobach europosłów bredzi i wstyd dalej z nimi brnąć w te brednie.
polo
1 tyg. temu
Targowica pozbawiona argumentu w wyborach wystawimy rachunek zdrajcom niech zakonczy sie wojna na ukrajnie polacy rozlicza pachołków moskwy i berlina
lwa
1 tyg. temu
wycofali się rakiem z absurdalnej i niezrozumiałej decyzji
...
Następna strona