Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Płaca minimalna 2021. Rząd podjął decyzję

568
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia ws. płacy minimalnej w przyszłym roku - informuje PAP. Ma ona wynieść 2800 zł brutto i 18,30 zł brutto za godzinę. To ważne wieści dla ok. 1,7 mln Polaków.

Płaca minimalna 2021. Rząd podjął decyzję
Rząd przyjął projekt podwyżki płacy minimalnej w 2021 roku (KPRM, Adam GUz)

W tym roku rozmowy w Radzie Dialogu Społecznego na temat płacy minimalnej były nadzwyczaj burzliwe. Pandemia koronawirusa spowodowała, że pracodawcy byli jeszcze mniej chętni do podwyżek.

Przypomnijmy, że w 2020 roku płaca minimalna wynosi 2600 złotych brutto, a stawka godzinowa - 17 złotych brutto. Według najnowszych szacunków tyle zarabia nawet 1,7 mln Polaków.

Do porozumienia w sprawie podwyżek nie udało się dojść w Radzie Dialogu Społecznego. Większość organizacji reprezentujących pracodawców opowiedziało się za utrzymaniem płacy minimalnej na poziomie z 2020 roku, a ostatecznie wyraziło aprobatę dla wzrostu płacy minimalnej o mechanizm ustawowy tj. do wysokości 2.716 zł. Natomiast związkowcy z OPZZ i FZZ domagali się jej wzrostu do poziomu 3.100 zł.

Zobacz także: Płaca minimalna w górę? Wiceminister pracy: jesteśmy za podwyżką

Rządowa propozycja 2800 zł brutto zyskała uznanie tylko w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz w "Solidarności".

Ponieważ jednomyślności nie było, to za ustalenie wysokości płacy minimalnej odpowiedzialny jest rząd. Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła więc zapowiadaną wcześniej kwotę 2800 złotych.

Przypomnijmy jednak, że w zeszłorocznej kampanii wyborczej Jarosław Kaczyński obiecywał, że w 2021 roku płaca minimalna wyniesie 3000 złotych, a rok później - aż 4000 złotych brutto. Plany jednak pokrzyżowała pandemia koronawirusa.

Podwyżka płacy minimalnej dla pracownika to również odczuwalna zmiana dla pracodawcy. Będzie on musiał ponieść wyższe koszty zatrudnienia swoich ludzi. To znaczy, że będzie musiał oddać więcej do budżetu np. w formie składek. Szacuje się, że będzie to dotyczyło ok. 2 mln pracodawców, w tym ok. 1,8 mln mikroprzedsiębiorców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(568)
OBYWAAEL
3 lata temu
PIS mozecie sobie w buty wsadzic .JAKO OBYWATEL WYZNACZCZAM WAM PENSJIE W WYSOKOSCI 2800zl OD NOWEGO ROKU @2021 PASUJE?
keri
3 lata temu
Dobra płaca minimalna do 2800 zł ok. A CO Z EMERYTURAMY - NIC ciiisza, emeryci potrzebni tylko do głosowania na wyborach, a do następnych wyborów 30 % emerytów umrze na koronawirusa lub naturalnie a najwięcej z głodu, to poco nam podnosić, a może wszyscy umrą .A jednak ZWIERZĘTA są ważniejsze od LUDZI.
tylko 2062 zł...
3 lata temu
a koszt pracodawcy to 3373 zł, bo aż 1311 zł pracodawca będzie musiał dać ZUS i US
znafca
3 lata temu
Rząd wyznacza płacę minimalną choć nie jest pracodawcą (dla urzędników może takie ustalenia stosować ,bo dla nich jest pracodawcą)
Członek
3 lata temu
Zmienić ustawę o spóldzielniach mieszkaniowych, tak aby członkowie w Radach Nadzorczych nie pobierali ryczałtów w takiej wysokości-u mnie 85% najniższego wynagrodzenia (85%x2800,00) za nic nie robienie. ZARZĄD LSM na Walne Zgromadzenia nie poddaje proponowanych uchwał przez członków pod głosowanie na zmiejszenie ryczałtów członkom RN. Zarząd ma za nic członków. Czy ktoś wie kogo zawiadomić za takie postępowanie.
...
Następna strona