Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Płaca minimalna 2021. Rząd podjął decyzję

567
Podziel się

Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia ws. płacy minimalnej w przyszłym roku - informuje PAP. Ma ona wynieść 2800 zł brutto i 18,30 zł brutto za godzinę. To ważne wieści dla ok. 1,7 mln Polaków.

Płaca minimalna 2021. Rząd podjął decyzję
Rząd przyjął projekt podwyżki płacy minimalnej w 2021 roku (KPRM, Adam GUz)
bCYwBhEB

W tym roku rozmowy w Radzie Dialogu Społecznego na temat płacy minimalnej były nadzwyczaj burzliwe. Pandemia koronawirusa spowodowała, że pracodawcy byli jeszcze mniej chętni do podwyżek.

Przypomnijmy, że w 2020 roku płaca minimalna wynosi 2600 złotych brutto, a stawka godzinowa - 17 złotych brutto. Według najnowszych szacunków tyle zarabia nawet 1,7 mln Polaków.

Do porozumienia w sprawie podwyżek nie udało się dojść w Radzie Dialogu Społecznego. Większość organizacji reprezentujących pracodawców opowiedziało się za utrzymaniem płacy minimalnej na poziomie z 2020 roku, a ostatecznie wyraziło aprobatę dla wzrostu płacy minimalnej o mechanizm ustawowy tj. do wysokości 2.716 zł. Natomiast związkowcy z OPZZ i FZZ domagali się jej wzrostu do poziomu 3.100 zł.

bCYwBhED

Płaca minimalna w górę? Wiceminister pracy: jesteśmy za podwyżką

Rządowa propozycja 2800 zł brutto zyskała uznanie tylko w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz w "Solidarności".

Ponieważ jednomyślności nie było, to za ustalenie wysokości płacy minimalnej odpowiedzialny jest rząd. Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła więc zapowiadaną wcześniej kwotę 2800 złotych.

bCYwBhEJ

Przypomnijmy jednak, że w zeszłorocznej kampanii wyborczej Jarosław Kaczyński obiecywał, że w 2021 roku płaca minimalna wyniesie 3000 złotych, a rok później - aż 4000 złotych brutto. Plany jednak pokrzyżowała pandemia koronawirusa.

Podwyżka płacy minimalnej dla pracownika to również odczuwalna zmiana dla pracodawcy. Będzie on musiał ponieść wyższe koszty zatrudnienia swoich ludzi. To znaczy, że będzie musiał oddać więcej do budżetu np. w formie składek. Szacuje się, że będzie to dotyczyło ok. 2 mln pracodawców, w tym ok. 1,8 mln mikroprzedsiębiorców.

bCYwBhFe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(567)
pio
1 tyg. temu
super a chleb będzie po 10 zl
Kriss68
1 tyg. temu
Bezrobocie też w górę ? Geniusze ekonomii!!! Ciekawe co na to towarzysze z Solidarności , podobno związku zawodowego
Ech...
1 tyg. temu
Powinno być obiecane 3000. Jak co roku wszystko podrożeje, więc i tak tego nie odczujemy na plus.
bCYwBhFf
alla
1 tyg. temu
Nie jest ważne ile zer masz do wypłaty a ważne ile możesz za to kupić
Yfdsdgg
1 tyg. temu
Pensje stoją w miejscu, źle. Idą w górę, źle. Co za naród...
Najnowsze komentarze (567)
keri
4 dni temu
Dobra płaca minimalna do 2800 zł ok. A CO Z EMERYTURAMY - NIC ciiisza, emeryci potrzebni tylko do głosowania na wyborach, a do następnych wyborów 30 % emerytów umrze na koronawirusa lub naturalnie a najwięcej z głodu, to poco nam podnosić, a może wszyscy umrą .A jednak ZWIERZĘTA są ważniejsze od LUDZI.
tylko 2062 zł...
4 dni temu
a koszt pracodawcy to 3373 zł, bo aż 1311 zł pracodawca będzie musiał dać ZUS i US
znafca
4 dni temu
Rząd wyznacza płacę minimalną choć nie jest pracodawcą (dla urzędników może takie ustalenia stosować ,bo dla nich jest pracodawcą)
Członek
5 dni temu
Zmienić ustawę o spóldzielniach mieszkaniowych, tak aby członkowie w Radach Nadzorczych nie pobierali ryczałtów w takiej wysokości-u mnie 85% najniższego wynagrodzenia (85%x2800,00) za nic nie robienie. ZARZĄD LSM na Walne Zgromadzenia nie poddaje proponowanych uchwał przez członków pod głosowanie na zmiejszenie ryczałtów członkom RN. Zarząd ma za nic członków. Czy ktoś wie kogo zawiadomić za takie postępowanie.
Ariel
6 dni temu
Jaki jest sens podwyższania? Cześć zeżre inflacja, cześć podwyżki. Nie da się z wydrukowania pieniądza zrobić bogactwa.
jorgusek
6 dni temu
Nie rozumiem dwóch kwot płacy minimalnej (powinna być jedna kwota). 2800 zł i 18,30 x 176 godzin daje kwotę 3220,8 zł. Komuś się coś pomyliło dwie kwoty płacy
jerzy
6 dni temu
Jak Rząd podjął decyzje to niech wypłaca.
Szczygieł
6 dni temu
To znaczy, że coraz więcej ludzi będzie pracowało bez umowy, na czarno, za nędzne 17 zł za godzinę. Ta sama stawka za pracę w dzień, w noc, i w soboty, i niedziele, i święta. A nie podoba się to won. A ci u władzy nadal będą na złotych sedesach siadać i udawać, że coś dobrego robią dla biedaka. Pracodawcy w wiekszosci nie zatrudniają na żadne umowy na wsiach i w mniejszych miastach. Teraz to się tylko pogorszy. Daj Boże nie doczekać emerytury, której i tak nie wypracuję.
bCYwBhEX
112
6 dni temu
co to morawiecki jeszcze w rządzi ?
Mariusz
6 dni temu
O wreszcie podwyżka dla nauczycieli....
asad
7 dni temu
Placa minimalna jest zalosna nie goni wcale zachodu np w Holandii zwiazki zawodowe i ludzie domagaja sie placy minimlanej 14 euro /h brutto - czy zbierasz papierki czy sprzatasz WC czy kosisz trawniki
Zeed
7 dni temu
Podnoszenie minimalnej płacy bez likwidacji ZUS i zmniejszenia obciążeń podatkowych przynosi zysk władzy i pozwala przez jakiś czas finansować socjalistyczne pomysły, ale w pewnym momencie dojdą do ściany, a inflacja jest dla nich także korzystna, ale do czasu, bo wszystko ma swoje granice.
Ritmo
7 dni temu
Co jest zlego w tym ze ludzie ktorzy dla pracodawcy wypracowuja wynagrodzenie beda wiecej zarabiac? Ze pracodawca bedzie zarabiac mniej? Ludzkiej pazernosci nie da sie ograniczyc prawem. i beda straszyc zwolnieniami i wzrostem kosztow, aby tylko sobie nie odjac, a jest z czego
Xyz
1 tyg. temu
Ja się zastanawiam, dlaczego Polska odzyskała niepodległość w 1918, a następnie w 1945 aż po obaleniu komuny 1989? Jak ma być dobrze w tym państwie skoro Polakom nic nie pasuje i co najgorsze jeszcze do tego wylewają nienawiść do drugiego człowieka (np. bo ma takie a nie inne zdanie). Gdzieś czytałem artykuł, że Polacy nie są prawdziwymi Polakami, a głównie zakorzenionymi ludźmi pochodzenia żydowskiego, białoruskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Niestety gdyby cofnąć czas i uświadomić ludzi kiedy żyli w 1840-1910 że nie warto odzyskiwać państwa Polskiego po to aby ich dzieci miały lepszą przyszłość w zaborach po ich asymilacji oraz aby ich przyszłość była znacznie lepsza i mniej cierpiąca ZAPEWNE by się zgodzili ze mną.
...
Następna strona