Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Płaca minimalna w 2020 roku. Szykuje się rekordowa podwyżka wynagrodzeń?

10
Podziel się:

W połowie roku rząd przyjął założenia do projektu budżetu na 2020 r. Zgodnie z zapowiedziami płaca minimalna wyniesie 2600 zł brutto. Oznacza to podwyżkę o 350 zł w porównaniu z rokiem obecnym.

Płaca minimalna w 2020 roku. Będzie rekordowa podwyżka?
Płaca minimalna w 2020 roku. Będzie rekordowa podwyżka? (iStock.com)

Rada Ministrów 11 czerwca zaakceptowała propozycję resortu pracy dotyczącą najniższych wynagrodzeń Polaków. Tym samym płaca minimalna w 2020 r. wyniesie 2600 zł brutto.

– Mamy dzisiaj rewolucję, jeżeli chodzi o rynek pracy, która trwa od kilku lat. Można zobaczyć przejście z rynku pracodawcy na rynek pracownika – tłumaczył Leszek Skiba, wiceminister finansów. Polityk ocenił, że właściciele firm muszą dziś walczyć o zatrudnionych, a nie na odwrót. A to stwarza dobre warunki do podniesienia płacy minimalnej.

Polityk przypomniał, że rząd pomyślał również o najmniej zarabiających firmach, dlatego, aby zminimalizować ich koszty wynikające z podniesienia pensji, uchwalona zostanie również ustawa znosząca ryczałtowy ZUS dla najmniejszych firm.

Zobacz także: Zobacz: Płaca minimalna to problem dla małych firm. "Zobowiązania rosną"

- Nasza propozycja jest kompromisowa między tym, co chcą związki, a tym, czego chcą pracodawcy - wskazywało w połowie roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z zapowiedziami, podwyżka płacy minimalnej dotyczyć będzie ok. 1,5 mln osób.

Płaca minimalna w 2020 r. Pracodawcy niezadowoleni

Z proponowanej podwyżki płacy minimalnej w 2020 r. niezadowoleni są pracodawcy Jak zwrócili uwagę, wynagrodzenie minimalne powinno wzrosnąć w przyszłym roku do 2387 zł, czyli o 6,1 proc. Jest to wspólna propozycja przedstawiona przez wszystkie organizacje pracodawców.

- Wzrost płac szybszy od wzrostu produktywności spowodował, że produkcja w Grecji czy w Portugalii stała się nieopłacalna, osłabł eksport, wzrósł import, i kraje śródziemnomorskie popadły w tarapaty. Skoro produktywność ma wzrosnąć w przyszłym roku realnie o 3,7 proc., a inflacja ma wynieść 2,4 proc., to wzrost wynagrodzeń, w tym płacy minimalnej oraz płac w państwowej sferze budżetowej, nie powinien przekraczać 6,1 proc. - podkreślał pod koniec maja br. Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

- Wynagrodzenia, w tym również minimalne, nie powinny rosnąć szybciej niż produktywność - podkreślił.

Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2019 roku wyniosło 5104,46 zł, co oznacza wzrost rok do roku o 5,3 proc.. W tym samym okresie odnotowano wzrost zatrudnienia o 2,8%.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
yoyo
4 lata temu
Bardzo dobrze że będziemy lepiej zarabiać bo rząd na nas najbiedniejszych najwięcej zbiera podatków ceny mam takie jak w Niemczech i powinniśmy zarabiać jak w Niemczech nie 2600 zł tylko 2600euro
Anna
4 lata temu
Jak tak dalej pójdzie to bedziemy najdroższym panstwem w europie.....już teraz większość produktów mamy droższych niż na zachodzie a co dopiero bedzię jak podniosą pensje do zapowiadanyxh 4000zł !!!!!
mojnik
4 lata temu
2020 ma 12 miesięcy
Zet
4 lata temu
To chleb po 10 zl bo jak inaczj
Wrrrr!
4 lata temu
A przy okazji ceny usług itd itd czyli wyższe zarobki, większe wydatki 😂😂😂