Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|
aktualizacja

Planowanie przestrzenne. Warunki zabudowy znikną

67
Podziel się:

Dzisiejsze warunki zabudowy przejdą do lamusa, za to będą dwa rodzaje planów oraz standardy urbanistyczne i decyzje lokalizacyjne - wynika z projektu resortu inwestycji, do którego dotarła "Rzeczpospolita". Deweloperzy uważają, że zmiany mogą doprowadzić do paraliżu inwestycyjnego.

Dzisiejsze warunki zabudowy znikną.
Dzisiejsze warunki zabudowy znikną. (Fotolia)

Gminy będą uchwalać dwa rodzaje planów: przeznaczenia i zabudowy, także standardy urbanistyczne. Plan przeznaczenia będzie ogólny i obejmie teren całej gminy. Plan zabudowy uszczegółowi zaś to, co jest w pierwszym. Plan przeznaczenia zastąpi studium, a plan zabudowy - miejscowe plany, opisuje zmiany "Rzeczpospolita".

- Plany przeznaczenia będą miały charakter prawa miejscowego, na podstawie którego będą wydawane pozwolenia na budowę. To dobre rozwiązanie - komentuje w rozmowie z gazetą Mariola Berdysz, dyrektor Fundacji Wszechnicy Budowlanej.

Nie wszystko jednak jej się podoba. Berdysz zaznacza, że projekt nie przewiduje przekształcenia stadium w plany przekształcenia. - Całkiem niedawno z mocy prawa wygasały miejscowe plany, a gminy nie uchwalały nowych. Przez jakiś czas była więc luka planistyczna - pokazuje problem Berdysz w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Zobacz także: Obejrzyj także: Pomysł na biznes: Parkingi rowerowe

Warunki zabudowy zostaną w wersji okrojonej - zmienią nazwę na decyzje lokalizacyjne. Warunki zabudowy wydane przed wejściem nowych przepisów będą obowiązywały do czasu uchwalenia planu przeznaczenia, nie dłużej jednak niż trzy lata - pisze "Rzeczpospolita".

Inwestorzy uważają, że trzy lata to w przypadku dużych budów zbyt mało. - Myślę, że warunki zabudowy powinny być ważne co najmniej pięć lat - uważa Przemysław Dziąg z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(67)
Pshemos
5 lata temu
No to mamy następny pasztet prawny przed sobą. wcześniej władze nie były w stanie przygotować dokumentów i planów zagospodarowania, a teraz będzie każdą decyzję musiały zatwierdzić dwa lub trzy gremia... BRAWO !!!
Altana
5 lata temu
Dlaczego właściciel gruntu w mieście nie ma takich samych praw jak użytkownik gruntów należących do ROD ?
proste
5 lata temu
Plany zagospodarowania w miastach powinny dotyczyć tylko gruntów, których właścicielem jest gmina. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby gmina objęła planem grunt prywatny, jeżeli go wykupi po cenie rynkowej obowiązującej dla gruntów z obecnym prawem zabudowy mieszkaniowej. Wtedy prawo własności znaczyłoby prawo.
Kicha
5 lata temu
pewnie pod deweloperków ...........
cv
5 lata temu
ZMIANA PRAWA TYLKO PO TO BY POSTAWIĆ KALCENSTEYN TOWER.
...
Następna strona