Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

PMI dla przemysłu. Lepsze nastroje menedżerów w nowym roku

78
Podziel się:

Polski przemysł wchodzi w nowy rok w lepszych nastrojach. Indeks PMI pozytywnie zaskoczył ekonomistów. Jego wartość wyraźnie wzrosła. Najgorsze już za nami?

Nastroje w przemyśle się poprawiły.
Nastroje w przemyśle się poprawiły. (East News, GERARD/REPORTER)

Wartość indeksu PMI dla polskiego przemysłu wzrosła z 46,7 pkt do 48 pkt. Wynik okazał się znacząco lepszy od prognoz ekspertów, którzy spodziewali się utrzymania wskaźnika niemal bez zmian.

Przypomnijmy, że punktowa ocena indeksu powstaje na bazie ankiet przeprowadzanych wśród menedżerów kilkuset przedsiębiorstw przemysłowych. Na ich podstawie przewiduje się, czy dla kluczowego z punktu widzenia całej gospodarki sektora idą lepsze czy gorsze czasy. Odczyt powyżej granicy 50 pkt oznacza rozwój w sektorze przemysłowym. Poniżej - pogarszającą się sytuację i sugeruje nadchodzącą recesję.

Niestety poniżej granicy 50 pkt jesteśmy już czternasty miesiąc z rzędu, ale jest światełko w tunelu. Drugi miesiąc wartość indeksu rośnie.

Zobacz także: Janusz Palikot zebrał 4 mln na produkcję wódki. "Alkohol rzemieślniczy kontra przemysłowy"

"Tempo spadku nowych zamówień oraz produkcji zwolniło, a prognozy odnośnie przyszłej aktywności poprawiły się po rekordowo słabych wynikach zarejestrowanych w listopadzie" - czytamy w raporcie IHS Markit - instytucji, która od wielu lat przeprowadza to badanie.

- Innymi oznakami tego, że najgorsze może już być za nami, jest najwolniejszy od ponad roku spadek zaległości produkcyjnych oraz odbicie Wskaźnika Przyszłej Produkcji z rekordowo niskiego poziomu odnotowanego w listopadzie - komentuje Trevor Balchin, ekonomista IHS Markit.

Dodaje, że w grudniu producenci wciąż redukowali nowe miejsca pracy, lecz tempo, w jakim obniżał się poziom zatrudnienia, było bardzo słabe.

- Być może przedsiębiorcy starają się zatrzymać pracowników, których trudno byłoby zastąpić, gdyby warunki w sektorze uległy poprawie w 2020, biorąc pod uwagę ciągłe braki wykwalifikowanej siły roboczej na polskim rynku pracy - podkreśla Balchin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

przemysł
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(78)
ja
4 lata temu
Niezależnie od tego jak prężna jest gospodarka, to i tak o naszym osobistym dobrobycie decyduje to jakie mamy umiejętności i nawyki (w tym chęci do pracy). Powinniśmy inwestować w siebie i uczyć się cały czas, by nie okazało się, że niewiele mamy do zaoferowania. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
AzA
4 lata temu
PO KO wróżyło upadek i bankructwo gdzie oni są teraz.
heh
4 lata temu
nie no za PO było lepiej, bezrobocie 14 %, zarobki 5 zł na godz, umowy śmieciowe, emeryturt po 67 roku życia. paliwo 5,90. PKB 0,5 % Raj na ziemi
kamil
4 lata temu
ta propaganda to prosto z nowogrodzkiej?????????
ZLAPKURIERA O...
4 lata temu
Ładne bajeczki dla naiwnych. Codziennie inne dane w zależności kto zapłaci więcej.
...
Następna strona