Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
A.Z.
|
aktualizacja

Poczta Polska mogła przepłacić za majowe wybory, które się nie odbyły

5
Podziel się:

Z pieniędzy przeznaczonych na walkę z koronawirusem PiS chce rekompensować Poczcie Polskiej koszty majowych wyborów prezydenckich, które nie doszły do skutku. Tymczasem - jak szacuje "Gazeta Wyborcza" - umowy na kopertowanie pakietów przesyłek opiewały na dużo wyższe kwoty niż wcześniejsze umowy na bardzo podobną usługę, co oznacza, że Poczta słono przepłaciła.

Poczta Polska nie zgadza się z tezą, że przepłaciła za kopertowanie pakietów wyborczych. Tej usługi - jej zdaniem - nie da się porównać z żadną inną.
Poczta Polska nie zgadza się z tezą, że przepłaciła za kopertowanie pakietów wyborczych. Tej usługi - jej zdaniem - nie da się porównać z żadną inną. (NurPhoto via Getty Images)
bEKwhTrF

Poprawkę, która umożliwi zwrot Poczcie Polskiej pieniędzy wydanych na "niewybory", PiS nieoczekiwanie wprowadził we wtorek do projektu zmian ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19. Jej kształt zaproponował szef komisji Tomasz Latos (PiS). Jeden z paragrafów mówi, że podmioty, które na polecenie premiera organizowały korespondencyjne wybory prezydenckie, "mogą wystąpić do szefa Krajowego Biura Wyborczego o przyznanie jednorazowej rekompensaty na pokrycie zasadnie poniesionych kosztów, związanych bezpośrednio z realizacją polecenia”.

Opozycja uznała poprawkę za niekonstytucyjną (wskazywała na to m.in. Katarzyna Lubnauer z KO, która argumentowała, że poprawka nie może wykraczać poza materię ustawy), ale ostatecznie zapis znalazł się w projekcie. - W białych rękawiczkach, poprawkami, PiS ratuje ministra Sasina, który z pogwałceniem prawa wydrukował pakiety wyborcze za 70 mln publicznych pieniędzy na kopertowe pseudowybory, które się nie odbyły - komentowała na gorąco na Twitterze posłanka Monika Wielichowska z Koalicji Obywatelskiej.

"GW" przypomina, że przygotowaniem pakietów wyborczych na maj (wybory miały być w całości korespondencyjne) zajęły się Poczta Polska i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Ta druga organizowała karty wyborcze, instrukcje oraz oświadczenia o tajnym oddaniu głosu. Poczta zajęła się drukiem kopert i kompletowaniem pakietów. Spółka nie miała umowy z rządem. Twierdzi też, że wszelkie wydatki na wybory korespondencyjne to tajemnica spółki. Według TVN24 koszt to prawie 70 mln zł.

bEKwhTrH

Zobacz: Wiek emerytalny. Prezes ZUS: "Polacy powinni pracować dłużej, do wykonania ogrom pracy"

"Gazeta Wyborcza" dotarła do danych, które wskazują, że Poczta słono przepłaciła za kopertowanie pakietów. Tę usługę zamówiła w dwóch firmach: 16 mln pakietów wyborczych w firmie EDC Expert Direct Communication za kwotę 30.307.200,- zł brutto, co daje średnią cenę 1,89 zł brutto za jeden pakiet oraz 16 mln pakietów wyborczych w firmie Prografix za kwotę 31.094.000,- zł brutto, co daje średnią cenę 1,94 zł brutto za pakiet - wylicza "GW".

Wskazuje, że kilka tygodni wcześniej - 24 marca, w samym środku kwarantanny - te same dwie spółki (w tym jedna w konsorcjum z PP) zaoferowały PGE za podobne zlecenie wynagrodzenie na średnim poziomie 0,32 zł i 0,41 zł brutto. Tu też - jak czytamy - chodziło o blisko 30 mln kopertowanych przesyłek. Dwa tygodnie temu usługę kopertowania postanowiło zamówić PGNiG. Ofertę złożyło m.in. EDC i cena znów była ponad sześć razy niższa od tej zaoferowanej Poczcie - ok. 32 grosze za pakiet.

bEKwhTrN

Zapytana o te różnice Poczta Polska wysłała do "GW" oświadczenie. - W ocenie spółki niezasadnym jest twierdzenie, jakoby warunki cenowe zaproponowane przez firmy realizujące usługi skompletowania pakietów wyborczych były ponad 6,5 razy droższe od przeciętnego wynagrodzenia na rynku, z uwagi na fakt, iż wiosną 2020 nie było na rynku porównywalnego postępowania, którego przedmiotem byłoby wykonanie takiej usługi we wskazanym okresie, w tym również zakupu na rynku wymaganych materiałów produkcyjnych, jak np. odpowiednie koperty - wyjaśnia w nim. Argumentuje, że zamówiona usługa charakteryzowała się "niespotykaną na rynku polskim specyfiką, której w żaden sposób nie można porównać z postępowaniem PGE Obrót". - Cena jest zatem ważnym, ale nie jedynym kryterium zakupowym - konkluduje spółka.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEKwhTsi
KOMENTARZE
(5)
MaX
rok temu
Za takie rzeczy dyrektorzy, prezesi, ministrowie powinni odpowiadać majątkiem osobistym! Wtedy by dziesięć razy przemyśleli sprawę, zanim wydali by choć złotówkę...
Polak
rok temu
Dlaczego nikt nie napisze, że pracownicy Poczty pod przymusem płacą z wynagrodzenia za pomysły Sasina i Morawieckiego ?
ja
rok temu
i znowu z naszych podatkow placa za swoje bledy powinni ze swoich pensji zaplacic
bEKwhTsj
Tak się robi ...
rok temu
Pieniążki dla pisiewiczów, do kieszonki. Na szpitale niech się frajerzy zrzucają
KAT.
rok temu
Kontrola NIKu jest jak najbardziej zasadna, aby udowodnić PISowski przewał z tymi kopertowymi wyborami.