Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Polacy wyjeżdżają z Norwegii. W branży budowlanej brakuje pracowników

1541
Podziel się:

Polacy pakują się i wracają z Norwegii do kraju, nie tylko przez pandemię Covid-19. Powodem jest wzrost płac w Polsce i spadek wartości korony. Norweskiej branży budowlanej i stoczniowej brakuje pracowników - alarmuje telewizja NRK.

Polacy wyjeżdżają z Norwegii. W branży budowlanej brakuje pracowników
Zarobki w Norwegii nie są już tak atrakcyjne jak kiedyś. Wielu Polaków decyduje się na powrót do kraju (PAP, Darek Delmanowicz)

Norweski nadawca publiczny NRK rozmawia z hydraulikiem Wojciechem Persińskim, szefem organizacji polonijnej, który potwierdza, że zna wielu rodaków, którzy wrócili do Polski lub wyjechali do Niemiec.

Płace rosną, Polacy wracają

- Zarobki są tam lepsze niż wcześniej, praca w innym kraju jest trudna zarówno ze względu na inną kulturę, jak i język - tłumaczy Persiński.

Zobacz także: Dodatkowe koszty pracy zdalnej. Kto będzie płacił? „Ustawodawca jest spóźniony”

Zajmująca się w przeszłości pośrednictwem w znalezieniu pracy w Norwegii Paulina Olbryś mówi, że Norwegia nie jest już tak popularna wśród Polaków jak 10-12 lat temu.

NRK zauważa, że wielu Polaków zaczęło opuszczać kraj fiordów już w 2016 roku, gdy spadać zaczęła wartość korony norweskiej.

Kilku zapytanych przez NRK pracodawców potwierdza, że sytuacja się zmieniła.

- Trudno pozyskać z Polski siłę roboczą, w szczególności wykwalifikowaną - mówi zatrudniający 160 pracowników z Polski Jan Helge Vassnes z firmy Vassnes Solutions.

Jorgen Leegaard z Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Budowlanego zauważa, że "w wielu krajach dzieje się coraz lepiej". - Robotnicy z Europy Wschodniej wolą pracować w swoich krajach niż w dalekiej Norwegii - podkreśla.

Leegaard obawia się, że brak pracowników może spowodować opóźnienia w realizacji wielu projektów budowlanych, w tym ważnych obiektów użyteczności publicznej, takich jak szpitale czy szkoły.

Cytowany przez NRK Stein Lier-Hansen, dyrektor organizacji branżowej Norweski Przemysł, zwraca uwagę, że "w krajach, z których Norwegia pozyskiwała siłę roboczą, gwałtownie wzrosły płace".

Jak przypomina NRK, od 2004 roku (gdy Polska oraz inne kraje regionu wstąpiły do UE - PAP) gwałtownie wzrosła liczba osób migrujących z Europy Wschodniej do Norwegii i krajów Europy Zachodniej.

"Nie możemy być drugim Kuwejtem"

Mający siedzibę w Oslo Instytut Pracy i Badań Społecznych (FAFO) w swoim raporcie z 2020 roku zwrócił uwagę na rozwój szkolnictwa zawodowego w Polsce, w tym praktyk mających pomóc w znalezieniu następców tych, którzy wyjechali.

Według eksperta FAFO Jona Erika Dolvika Norwegia powinna podjąć starania, aby "odnaleźć się" po wyjeździe pracowników z Europy Wschodniej.

- Musimy postawić na szkolenie zawodowe, przekwalifikowanie pracowników i mieć długofalowe strategie, aby zapewnić sobie podaż siły roboczej. Nie możemy być drugim Kuwejtem, który jest uzależniony od międzynarodowej koniunktury - podkreśla Dolvik.

Z opublikowanych wiosną br. badań FAFO wynika, że co czwarty Litwin i co piąty Polak pracujący w Norwegii rozważa powrót do ojczyzny.

W związku z pandemią Covid-19 rok 2020 był dla pracujących w Norwegii imigrantów trudny z powodu przestojów, zwolnień oraz zamknięcia granicy dla pracowników tymczasowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1541)
Pola
2 miesiące temu
Nie brakuje osób, które naprawdę już od wielu lat pracują w Norwegii i tam układają sobie życie. Są nawet osoby, które decydują się na kredyt na własne mieszkanie. Wielu Polakom w tej kwestii pomógł doradca kredytowy Motty.
moszak
rok temu
Nie ma opcji bym wyjechał, lepiej mi się tu żyje. Jeszcze niedawno z doradcami kredytowymi Motty gadałem i będę się starać o kredyt na dom. Zdolność mam, teraz tylko kwestia ogarnięcia papierów i decyzji :)
orio
2 lata temu
Sprawdzona agencja to podstawa, otto taka jest
mirek
2 lata temu
Dobra praca ja tam z otto lubie wyjezdzac
zibi
2 lata temu
Pracuję w Warszawie jako fliziarz i mam 50zł na godzinę !!! Gipser ma identyczną stawkę i jeszcze poszukują pracowników w mojej firmie !!! chętnych proszę o kontakt.
...
Następna strona