Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

Polak, którego praca wpływa na niemal cały świat biznesu. Kim jest Wojciech Zaremba?

161
Podziel się:

ChatGPT to hasło odmieniane w ostatnich miesiącach przez wszystkie przypadki. Technologia ta szturmem podbiła biznes i serca użytkowników. Jedną z osób, które za nią stoją, jest Wojciech Zaremba. Współzałożyciel OpenAI to tegoroczny laureat Nagrody money.pl w kategorii Przedsiębiorca Roku.

Polak, którego praca wpływa na niemal cały świat biznesu. Kim jest Wojciech Zaremba?
Wojciech Zaremba, współzałożyciel OpenAI i współtwórca ChatGPT. (YouTube, Y Combinator)

Nagroda money.pl przyznawana jest od 2019 roku. Finałowa gala, podczas której wręczono nagrody laureatom, odbyła się na konferencji Impact'23 w Poznaniu. Tradycyjnie, nagrody są przyznawane przez Kapitułę w trzech kategoriach, a dodatkowo wręczana jest Nagroda Specjalna Redakcji za wkład społeczny.

Przedsiębiorcą Roku w piątej edycji Nagrody money.pl został Wojciech Zaremba, współzałożyciel OpenAI firmy tworzącej ChatGPT. Kapituła wyróżniła Wojciecha Zarembę za determinację i wizjonerstwo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Nawet lecąc 10 razy na tej samej trasie, zawsze jest inaczej". Pilot o codzienności w kokpicie

Polak, który współtworzył ChatGPT

ChatGPT to niewątpliwie jedna z najważniejszych technologii ostatniej dekady. Sztuczna inteligencja, która rozpoznaje język i potrafi sama go generować, a także prowadzić konwersacje przypominające te z człowiekiem, to coś, co od kilkudziesięciu lat śniło się naukowcom czy futurologom. Dzisiaj to rzeczywiste rozwiązanie, które może wpłynąć na rynek pracy, na gospodarkę czy kwestie społeczno-polityczne.

I choć opis ChatGPT brzmi prosto, to sama technologia - sieci neuronowe, uczenie maszynowe - daleka jest od prostej. To skomplikowane systemy, nad którymi intensywne prace toczyły się od wielu lat. I to właśnie w nich brał udział Polak Wojciech Zaremba, współzałożyciel OpenAI - organizacji, która stworzyła ChatGPT.

Informatyk z Kluczborka

Wojciech Zaremba, pochodzący z Kluczborka, już od wczesnych lat zajmował się matematyką - w 2007 r., w wieku 19 lat, reprezentował Polskę w Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Wietnamie. Zdobył tam srebrny medal, był też stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy ChatGPT to sztuczna inteligencja czy model językowy?

Po ukończeniu szkoły w Kluczborku studiował matematykę i informatykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz prestiżowej École polytechnique we Francji. Na UW zdobył tytuł licencjata matematyki i informatyki, zaś na francuskiej uczelni - magistra matematyki w 2012 r.

Następnie kontynuował karierę naukową na Uniwersytecie w Nowym Jorku. Zetknął się tam z Yannem LeCunem - francuskim naukowcem i informatykiem, specjalistą od sztucznej inteligencji, w tym m.in. uczenia maszynowego. LeCun w tamtym czasie został również pierwszym głównym naukowcem ds. AI Facebooka (obecnie Meta) i pełni tę funkcję do dziś.

Wojciech Zaremba właśnie pod kierunkiem LeCuna oraz Roba Fergusa napisał swoją pracę doktorską, o nauczaniu algorytmów za pomocą danych. W 2016 r. obronił swoją dysertację i uzyskał stopień doktora (PhD) w dziedzinie informatyki.

Wojciech Zaremba. Od Nvidii do OpenAI

Już w czasie studiów Zaremba zaczął próbować swoich sił w branży technologii. Najpierw jako stażysta w firmie Nvidia - globalnym producencie czipów, kart graficznych, zajmującym się też tematami AI - a następnie w Google Brain. Był to zespół giganta odpowiedzialny za badania nad sztuczną inteligencją i uczenie maszynowe. W czasie swojej pracy dla Google Polak stał się współautorem kolejnej pracy naukowej - o właściwościach sieci neuronowych.

Z Google Zaremba przeniósł się do innego giganta - Facebooka, gdzie również pracował w zespole odpowiedzialnym za badania nad sztuczną inteligencją. Tam spędził kolejny rok, w międzyczasie zdobył tytuł doktora. I w 2015 r. podjął decyzję, która wówczas mogła być uznawana za ryzykowną, ale wiele lat później okazała się strzałem w dziesiątkę.

To właśnie w 2015 r. bowiem Zaremba, wraz z Elonem Muskiem, Reidem Hoffmanem, Peterem Thielem i Samem Altmanem, założył OpenAI. Firma intensywnie pracowała nad rozwojem sztucznej inteligencji, w 2019 r. powołała spółkę OpenAI LP, w czym Polak również brał udział.

Zaremba w OpenAI odpowiadał za zespoły językowe, zajmujące się przetwarzaniem języka naturalnego, czyli clou działania ChatGPT - którego Polak był współtwórcą. Oprócz tego polski naukowiec zajmował się tam także robotyką i przede wszystkim projektem Codex. Jest to model, który analizuje język naturalny - a więc to, co do niego napiszemy - i zamienia to na kod programowania. Jak twierdzi OpenAI, model ten może być wykorzystany w zasadzie do każdego zadania programistycznego. Codex nazywany jest przez spółkę "potomkiem ChatGPT".

Jego dokonania były wielokrotnie uznawane przez prestiżowe organizacje i media. Najpierw "Forbes" umieścił go na liście najbardziej wpływowych Polaków przed 30. rokiem życia, w 2017 r. Raptem dwa lata później jego prace nad robotyką i tzw. uczeniem przez wzmacnianie (z ang. reinforcement learning) doceniło "MIT Technology Review" - Zaremba wówczas trafił na listę 35 Innovators Under 35. W 2023 r. Zaremba został wyróżniony jako Przedsiębiorca Roku Nagrody money.pl.

Sztucznej inteligencji nie trzeba się bać

Jak Zaremba podchodzi do własnego dzieła i obaw z nim związanych?

Technologie zmieniające cywilizację często są straszne dla wielu osób. Weźmy na przykład prąd elektryczny - niewidzialną siłę, która może w mig zabić człowieka, która mogłaby zabić słonia. Czy chciałbyś mieć ją umieszczoną w ścianach swojego domu, tuż obok swoich dzieci? - napisał na Twitterze Zaremba*.

Tym samym Polak pokazuje, że coś, bez czego dziś nie wyobrażamy sobie życia, kiedyś również było uznawane za przerażające - i podobnie jest ze sztuczną inteligencją.

"Im bardziej zaawansowana staje się sztuczna inteligencja, tym mniejsza jest przepaść pomiędzy inspiracją i automatyzacją" - twierdzi Zaremba. I jedno jest pewne: rewolucji, którą rozpoczął wraz ze swoją firmą, raczej nie da się już zatrzymać.

Nagrody money.pl rozdane

Redakcja money.pl oraz kapituła złożona z prezesów największych polskich firm, doświadczonych managerów nagrodziła przedsiębiorców i firmy, które w nieschematyczny, otwarty i nowoczesny sposób patrzą na biznes i wyznaczają jego trendy, a przy tym działają odpowiedzialnie społecznie.

O pozostałych laureatach można przeczytać TUTAJ.

*Tłumaczenie pochodzi od redakcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(161)
Mag
5 miesięcy temu
WOOOWWW, ALE SUPER GOŚĆ, GRATULACJE, JESTEŚMY DUMNI (PRZYNAJMNIEJ JA), ŻE MAMY TAKICH NAUKOWCÓW!
Programista
5 miesięcy temu
Ludzie przedewszystkim leniwi boją się AI
prorok
5 miesięcy temu
tak,kolejny super tytan umyslu, o ktorym za chwile nikt nie bedzie mowil, kolejna wydmuszka,wytlumacze temu super mozgowi pewien niuans, tym czym sie zajmuje czyli tzw, AI analogowa i cyfrowa a sztuczna inteligencja w komputerach kwantowych, bo w nich mozna mowic o sieci neuronowej jest taka jak miedzy dynamitem a bomba atomowa !!!!!!!!!!!!!!!!!!buuuuhaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
YYY
5 miesięcy temu
Szkoda, że tak intensywnie nie pracują nad lekiem na raka.
I co z jego s...
5 miesięcy temu
Pracuje jako najemnik a Polska nic z tego nie ma.
...
Następna strona