Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Policzyli straty z braku emisji "Teleexpressu" i TVP Info. Oto szacunki

89
Podziel się:

TVP traci ogromne pieniądze z tytułu przychodów z reklam przez brak emisji "Teleexpressu" i TVP Info. Według szacunków miesięcznie telewizja publiczna może tracić na tym nawet 4 mln zł. Daje to kwotę 150 tys. zł dziennie – podaje "Press", który powołuje się na szacunki przedstawicieli branży.

Policzyli straty z braku emisji "Teleexpressu" i TVP Info. Oto szacunki
TVP. Brak emisji TVP Info i "Teleexpressu" może kosztować nawet 4 mln zł wpływów miesięcznie (Adobe Stock, OlekAdobe)

Po przejęciu rządów nowa władza ruszyła "odbić" TVP. Porządki zaczęły się m.in. od wyłączenia TVP Info i wstrzymania emisji programów, które za czasów Prawa i Sprawiedliwości kojarzone z przekazem prorządowym. Jednym z nim był "Teleexpress". Serwis press.pl, należący do branżowego czasopisma "Press", postanowił oszacować straty telewizji z tytułu utraconych przychodów z reklam.

Utracone wpływ z tytułu reklam przez brak TVP Info i "Teleexpressu"

Dziennikarze zapytali o to Macieja Rzeżuchowskiego, wiceprezesa agencji mediowej Media Context. Ich rozmówca na wstępie podkreślił, że trudno jednoznacznie oszacować straty finansowe TVP. Na ich ostateczną wysokość wpływa bowiem szereg zmiennych, a także różne formy zakupu, deklaracje i poddeklaracje poszczególnych reklamodawców, a tym samym różne warunki sprzedaży.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gwiazdorzy TVP z milionami, nauczyciele nie mogą doczekać się podwyżek. "Zwykła propaganda"

Z jego analizy wynika jednak, że kanał TVP Info mógłby generować dziennie ok. 130 tys. zł netto z reklam i sponsoringu. Do szacunków skorzystał z GRP generowanych w grudniu 2023 r.

"Teleexpress" dziennie mógłby przynosić ok. 20 tys. zł z reklam, przy założeniach takich jak wyżej, ale w tym przypadku nie ma sponsoringu – wylicza Maciej Rzeżuchowski, cytowany przez press.pl.

A zatem w skali miesiąca mówimy o kwocie rzędu 4 mln zł. Ekspert jednak podkreśla, że to najwyższy wariant, który w praktyce raczej nie występuje. Klienci telewizji publicznej składają deklaracje lub kupują reklamy w taki sposób, że płacą mniej niż wynika z cennika.

Chaos w TVP

Spór o media publiczne rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, kiedy resort kultury podał, że nowy minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dotychczasowych prezesów zarządów: Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i ich rady nadzorcze.

Minister kultury powołał też nowe rady nadzorcze spółek, a one wybrały nowe zarządy. MKiDN wyjaśniło, że to następstwo uchwały Sejmu, w której posłowie wezwali Skarb Państwa do przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.

W odpowiedzi politycy związani z Prawem i Sprawiedliwością rozpoczęli "okupację" siedzib mediów publicznych. Doszło do przepychanek między zwolennikami nowych i starych władz.

Już na początku obecnego tygodnia Maciej Łopiński w liście opublikowanym na mediach społecznościowych przekazał, że 24 grudnia został powołany na p.o. prezesa TVP w związku z rezygnacją dotychczasowego prezesa Mateusza Matyszkowicza. Decyzję tę podjęła poprzednia rada nadzorcza, w której on sam zasiadał. Następnie Rada Mediów Narodowych zdecydowała, że nowym szefem zarządu telewizji zostanie Michał Adamczyk, który wcześniej był prezenterem "Wiadomości".

Do chaosu prawnego wokół TVP i szerzej mediów publicznych obiekcje ma też Andrzej Duda. Prezydent zarzuca nowej większości sejmowej "rażące łamanie Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa". Tym właśnie uzasadnił swoje weto dla ustawy okołobudżetowej, gdyż znalazły się w niej zapisy o dotacji dla mediów publicznych.

W odpowiedzi Bartłomiej Sienkiewicz postawił w stan likwidacji spółki mediów publicznych. Uzasadnił to faktem, że ich sytuacja finansowa i brak perspektywy dotacji ze strony budżetu, wymuszają konieczność restrukturyzacji firm.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(89)
Calm7
7 miesięcy temu
Właśnie rządy komunistów się skończyły.
Rela
7 miesięcy temu
Obciążyć PIS za okupowanie TVP
Krzyniu01
7 miesięcy temu
Bardzo interesowały mnie wiadomości o pewnym wydarzeniu. Oglądałem TVN24. Było coś tam powiedziane, w większości bardzo poprzekręcane. Słowa były wyjęte z całości wypowiedzi tylko te, które były wygodne. Zmuszony byłem przełączyć kanał na TVP Info i tam dopiero rzetelnie wszystko było powiedziane ( cały materiał, nie tylko to wybrane, ale też te niewygodne dla PIS rzeczy były). Wiem o co chodzi, bo to mnie dotyczyło. NIECH WRÓCĄ WOLNE MEDIA W POLSCE. Z TV Tusk nic dobrego się nie dowiecie. Niech nie mydlą oczu, że nowa TVP Info to telewizja dla wszystkich. Nie słuchajcie tego. To jest propaganda w drugą stronę. Pasków może nie ma, ale na TVN24 są aż 3 rzędy. Nie da się tego oglądać.
Mam
7 miesięcy temu
Zaczynają się rządy komunistów, I oto pierwsze efekty.
Boss
7 miesięcy temu
poslowie pis zajeli studia i uniemozliwili prowadzenie programu to niech teraz zapłacą za to !
...
Następna strona