Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. WZI
|

Ponad milion Polaków płaci zaniżone składki

73
Podziel się

Pomimo wysokich zarobków ponad milion osób pracujących na kilku umowach jednocześnie płaci zaniżone składki ZUS. Rząd po raz kolejny przymierza się do pełnego oskładkowania zleceń.

Ponad milion Polaków płaci zaniżone składki
ZUS chce oskładkowania zleceń. (PAP, Darek Delmanowicz)
bDyUVTRx

Większość zatrudnionych na zleceniach, z których odprowadzają zaniżone składki, to osoby powyżej 40. roku życia.

Składki są zaniżone, bo według obecnych przepisów płaci się je tylko od jednej umowy. A większość zatrudnionych w ramach umów zlecenia ma ich kilka.

Jak wynika z raportu z Fundacji Instrat, ponad połowa osób opłacających niższe składki to pracownicy zatrudnieni na etacie.

bDyUVTRz
Zobacz także: Umowy śmieciowe będą oskładkowane? Minister nie pozostawia wątpliwości

Jedna trzecia zleceniami dorabia bez składek do działalności gospodarczej.

– Zapisana w polskim prawodawstwie możliwość odprowadzania niższych składek w sytuacji osiągania dochodów z dwóch lub więcej form zatrudnienia pogłębia niesprawiedliwość na rynku pracy i jest rozwiązaniem niespotykanym w skali europejskiej – mówi Michał Hetmański "Rzeczpospolitej", ekonomista i współautor raportu.

bDyUVTRF

Te grupy będzie miały znacznie niższe emerytury. M.in. dlatego o pełne oskładkowanie umów cywilnoprawnych apeluje ZUS. Dołącza do niego resort rodziny.

– Obecne ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców mogą negatywnie odbić się na wysokości ich świadczeń emerytalnych i rentowych. Kłóci się to z polityką prospołeczną rządu Zjednoczonej Prawicy. Dlatego rozmawiamy o reformie, szukamy jak najlepszych rozwiązań, które przyniosą korzyść Polakom – mówi Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" – Dążymy do tego, by Polacy otrzymywali jak najwyższe świadczenia emerytalne, które pozwolą godnie przeżyć jesień życia. Obecne rozwiązania tego nie gwarantują, dlatego analizujemy różne warianty i rozmawiamy z naszymi partnerami społecznymi.

Propozycja oskładkowania zleceń znalazła się już w planach na 2020 rok. Zostały odłożone przez wybory parlamentarne z 2019 roku.

Temat najpewniej wróciłby już na początku 2020 roku, ale szyki pokrzyżował koronawirus i wywołany przez niego szok gospodarczy.

bDyUVTRG
bDyUVTSa
KOMENTARZE
(73)
nik
2 miesiące temu
i jaki to ma sens jak ZUS to studnia bez dna, która jest źle zarządzana i nigdy tam nie będzie pieniędzy ze składek, a za 20 lat nawet przez pis nie będziemy mieli emerytur.....!
zleceniobiorc
2 miesiące temu
Zaniżony to jest poziom dziennikarstwa w tym artykule. "Składki są zaniżone, bo według obecnych przepisów płaci się je tylko od jednej umowy."- oczywista nieprawda; składki płaci się do osiągnięcia wynagrodzenia minimalnego, a nie- z jednej umowy. Jesli będzie np. 5 umów po 300zł to z każdej płaci się składki.
Pani Halinka
2 miesiące temu
Cóż za bzdury. Pracuję na dwóch etatach, do tego prowadzę DG. Miesięcznie oddaję zusowi kilka tysięcy. Jak potrzebuję pomocy lekarskiej, idę prywatnie, bo na NFZ mega kolejki. Czy ja okradam państwo? Czy państwo okrada mnie?
bDyUVTSb
bo im się nal...
2 miesiące temu
ZUS to studnia bez dna tak jak pisowcy i kler . Dawać ile wejdzie aby mogli w luksusach żyć,niszczyć i uwłaczać . To jest państwowa wyższa sfera dyktatorska klerem święcona.
Michał
2 miesiące temu
Polacy dorabiają na umowę zlecenie bo pensja nie wystarcza aby godnie żyć w tym kraju, w którym jak mówił klasyk wszyscy chcą mnie zrobić w CHU A
...
Następna strona