Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Premia termomodernizacyjna łatwiej dostępna. Sejm przyjął zmiany w prawie

54
Podziel się:

Sejm uchwalił nowelę ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, dzięki której będą możliwe premie remontowe dla gmin, dodatkowe wsparcie dla budynków z wielkiej płyty, a także zwiększanie premii termomodernizacyjnej w przypadku instalacji OZE.

Premia termomodernizacyjna będzie również przysługiwała na remonty bloków z wielkiej płyty. Zmiany w przepisach przyjął w tym tygodniu Sejm
Premia termomodernizacyjna będzie również przysługiwała na remonty bloków z wielkiej płyty. Zmiany w przepisach przyjął w tym tygodniu Sejm (East News, Marek BAZAK/EAST NEWS)

- Zmiany pozwolą na zmniejszenie zanieczyszczeń pochodzących z przestarzałych systemów ogrzewania. Będziemy premiować inwestycje, które prowadzą do gruntownej poprawy charakterystyki energetycznej budynków - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, cytowana w komunikacie resortu rozwoju.

- Szacujemy, że do 2029 r. wsparciem zostanie objętych ok. 8 tys. budynków komunalnych, w których zamieszkuje najuboższa część społeczeństwa. To ważne dla wyrównywania jakości życia Polaków, ale także dla nas wszystkich, ponieważ przyczyni się do redukcji smogu - dodał wiceminister rozwoju Robert Nowicki.

Obecnie o wsparcie mogą ubiegać się osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem osób fizycznych, spółdzielnie mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

W ustawie przewidziano premie remontowe dla gmin, w wysokości 50 proc. wartości realizowanych przedsięwzięć remontowych w budynkach, w których znajdują się lokale komunalne. W przypadku, gdy budynki komunalne wpisane są do rejestru zabytków lub znajdują się na terenie wpisanym do tego rejestru, premia będzie wynosić 60 proc. kosztów przedsięwzięcia.

"Premie obejmą też bloki z wielkiej płyty. (...) Będą przyznawane w przypadku prowadzenia przez inwestora prac termomodernizacyjnych. Wartość premii wyniesie 50 proc. kosztów zakupu i montażu kotew. Przeprowadzenie takich robót zwiększa bezpieczeństwo użytkowania budynków z wielkiej płyty. Zgodnie z szacunkami, do 2029 r. wzmocnionych zostanie ok. 2 tys. bloków z wielkiej płyty" - czytamy także.

Zdaniem Emilewicz, proces ocieplania budynku, który jest wspierany z pieniędzy publicznych, może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

- Dlatego połączenie wsparcia na termomodernizację ze wsparciem na montaż kotew, przełoży się na efektywne prowadzenie robót budowlanych - podkreśliła szefowa MR.

Gdy inwestor, który realizuje termomodernizację, zdecyduje się na montaż mikroinstalacji OZE do produkcji energii elektrycznej (np. paneli fotowoltaicznych), może ubiegać się o podwyższoną premię termomodernizacyjną. W takich przypadkach premia zostanie zwiększona z 16 do 21 proc. kosztów przedsięwzięcia.

"Premia wyniesie 16 proc. kosztów inwestycji (obecnie jest to przeciętnie ok. 12,5 proc.). Sposób obliczania premii termomodernizacyjnej zostanie uproszczony. Nie będzie - dotychczas obowiązującego - warunku, który ogranicza wysokość premii do 2-krotności rocznych oszczędności" - czytamy dalej.

Obecnie premie kompensacyjne przyznaje BGK jeden raz. Zgodnie z ustawą, premia będzie przyznawana wraz z postępami przedsięwzięcia remontowego. Wypłata w ratach - maksymalnie czterech - poprawi płynność finansową odbiorcy wsparcia.

Jak informowało wcześniej Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w okresie najbliższych 10 lat (2020-2029) Fundusz Termomodernizacji i Remontów wyda na wsparcie około 3,2 mld zł, z czego około 2,2 mld zł dotyczy inwestycji objętych nowelizacją ustawy. Na te 2,2 mld zł składa się m.in. dofinansowanie remontów zasobów komunalnych i montaż kotew wzmacniających połączenia w budynkach z wielkiej płyty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

budownictwo
nieruchomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(54)
pablo
4 lata temu
Lepiej niech zmienią przepisy w prawie spółdzielczym w zakresie opłat za windę, która obowiązuje od metra kwadratowego mieszkania. Tym czasem windą jeżdżą ludzie a nie metry kwadratowe. To ludzie, konkretne osoby, jeżdżą windą i ją eksploatują, zużywając nie tylko urządzenie, ale również energię do zasilenia dźwigu. A tym czasem ... jak w kołchozach.
Legalista
4 lata temu
Sejm od 22 stycznia zbiera i uchwałą nielegalnie, te pseudouchwaly nieważne z mocy prawa wobec postępowania zabezpieczajacego w TK
alga
4 lata temu
Znów mamy sukces PISu!!! Dopłaty do spraw dawno załatwionych., ale można się pochwalić dbaniem o suwerena.
ja
4 lata temu
kupując mieszkanie lub dom potrzeba rozsądku i przydaje się kalkulator dla chłodnej kalkulacji żeby nie przepłacić. Najbezpieczniej kupić za gotówkę, ale można też i na kredyt. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeryt.ura nie jest Ci potrz.ebna. Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.
wr
4 lata temu
a kamienice mają w 4 literach?
...
Następna strona