Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Premia termomodernizacyjna łatwiej dostępna. Sejm przyjął zmiany w prawie

54
Podziel się

Sejm uchwalił nowelę ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, dzięki której będą możliwe premie remontowe dla gmin, dodatkowe wsparcie dla budynków z wielkiej płyty, a także zwiększanie premii termomodernizacyjnej w przypadku instalacji OZE.

Premia termomodernizacyjna będzie również przysługiwała na remonty bloków z wielkiej płyty. Zmiany w przepisach przyjął w tym tygodniu Sejm
Premia termomodernizacyjna będzie również przysługiwała na remonty bloków z wielkiej płyty. Zmiany w przepisach przyjął w tym tygodniu Sejm (East News, Marek BAZAK/EAST NEWS)
bDUJuHlx

- Zmiany pozwolą na zmniejszenie zanieczyszczeń pochodzących z przestarzałych systemów ogrzewania. Będziemy premiować inwestycje, które prowadzą do gruntownej poprawy charakterystyki energetycznej budynków - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, cytowana w komunikacie resortu rozwoju.

- Szacujemy, że do 2029 r. wsparciem zostanie objętych ok. 8 tys. budynków komunalnych, w których zamieszkuje najuboższa część społeczeństwa. To ważne dla wyrównywania jakości życia Polaków, ale także dla nas wszystkich, ponieważ przyczyni się do redukcji smogu - dodał wiceminister rozwoju Robert Nowicki.

Obecnie o wsparcie mogą ubiegać się osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem osób fizycznych, spółdzielnie mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego.

bDUJuHlz

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

W ustawie przewidziano premie remontowe dla gmin, w wysokości 50 proc. wartości realizowanych przedsięwzięć remontowych w budynkach, w których znajdują się lokale komunalne. W przypadku, gdy budynki komunalne wpisane są do rejestru zabytków lub znajdują się na terenie wpisanym do tego rejestru, premia będzie wynosić 60 proc. kosztów przedsięwzięcia.

"Premie obejmą też bloki z wielkiej płyty. (...) Będą przyznawane w przypadku prowadzenia przez inwestora prac termomodernizacyjnych. Wartość premii wyniesie 50 proc. kosztów zakupu i montażu kotew. Przeprowadzenie takich robót zwiększa bezpieczeństwo użytkowania budynków z wielkiej płyty. Zgodnie z szacunkami, do 2029 r. wzmocnionych zostanie ok. 2 tys. bloków z wielkiej płyty" - czytamy także.

bDUJuHlF

Zdaniem Emilewicz, proces ocieplania budynku, który jest wspierany z pieniędzy publicznych, może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

- Dlatego połączenie wsparcia na termomodernizację ze wsparciem na montaż kotew, przełoży się na efektywne prowadzenie robót budowlanych - podkreśliła szefowa MR.

Gdy inwestor, który realizuje termomodernizację, zdecyduje się na montaż mikroinstalacji OZE do produkcji energii elektrycznej (np. paneli fotowoltaicznych), może ubiegać się o podwyższoną premię termomodernizacyjną. W takich przypadkach premia zostanie zwiększona z 16 do 21 proc. kosztów przedsięwzięcia.

"Premia wyniesie 16 proc. kosztów inwestycji (obecnie jest to przeciętnie ok. 12,5 proc.). Sposób obliczania premii termomodernizacyjnej zostanie uproszczony. Nie będzie - dotychczas obowiązującego - warunku, który ogranicza wysokość premii do 2-krotności rocznych oszczędności" - czytamy dalej.

bDUJuHlG

Obecnie premie kompensacyjne przyznaje BGK jeden raz. Zgodnie z ustawą, premia będzie przyznawana wraz z postępami przedsięwzięcia remontowego. Wypłata w ratach - maksymalnie czterech - poprawi płynność finansową odbiorcy wsparcia.

Jak informowało wcześniej Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w okresie najbliższych 10 lat (2020-2029) Fundusz Termomodernizacji i Remontów wyda na wsparcie około 3,2 mld zł, z czego około 2,2 mld zł dotyczy inwestycji objętych nowelizacją ustawy. Na te 2,2 mld zł składa się m.in. dofinansowanie remontów zasobów komunalnych i montaż kotew wzmacniających połączenia w budynkach z wielkiej płyty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUJuHma
budownictwo
nieruchomości
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(54)
pis-paranoje
rok temu
...wszystkie bloki ocieplone a pisowcy proponują ...ocieplanie.
Budowlaniec z...
rok temu
Grzebanie w wielkiej płycie, to szukanie guza
Co???
rok temu
Najuboższych??? Ci z 500+ maja więcej kasy niż Ja po 30 latach pracy a mam swój dom
bDUJuHmb
xxxx
rok temu
To jest działanie pozorowane. Kompletna fikcja. Wiekszość bloków jest spoldzielcza bloki są stare, wymagają wymiany pionów kanalizacyjnych i co.o., balkonów, na to idą pieniądze, kto ma kasę na panele? Nikt. To samo dotyczy bloków komunalnych, samorządy są drenowane z pieniędzy przez PiS, nie mają kasy na remonty a co dopiero na bajery w rodzaju paneli.
sok
rok temu
Bardzo dobrze, tylko dlaczego wszystko jest wspierane z pieniędzy publicznych? A gdzie składki mieszkańców na fundusze remontowe?
...
Następna strona