Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Prezes NFZ: "podatek cukrowy ma cel prozdrowotny"

77
Podziel się

- Wprowadzenie nowej opłaty od napojów zawierających cukier lub inne substancje słodzące lub aktywne ma cel przede wszystkim prozdrowotny, a nie fiskalny, poinformował ISBzdrowie prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski, prezes NFZ.
Adam Niedzielski, prezes NFZ. (PAP, Paweł Supernak)
bDZhQojp

"Wprowadzenie tych regulacji ma przede wszystkim cel prozdrowotny, a nie fiskalny. Zależy nam na osiągnięciu efektów, jakie osiągnięto w innych krajach, czyli trwałej zmianie zwyczajów żywieniowych. Wpływy z tej opłaty w dużej części zostaną przeznaczone na leczenie, ale przede wszystkim będą oddziaływać na zachowania konsumenckie istotne dla zachowania zdrowia, na czym nam najbardziej zależy" - powiedział ISBzdrowie Niedzielski.

Dodał, że nadmierne spożycie cukru, szczególnie w napojach gazowanych jest przyczyną otyłości a ta z kolei powoduje szereg poważnych chorób, w tym głównie cukrzycę typu 2.

"Dane NFZ wskazują, że stale wzrastała liczba osób z cukrzycą. Obecnie choruje na nią blisko 3 mln Polaków. Roczny koszt leczenia cukrzycy to ok. 2 mld złotych" - wyliczał prezes NFZ.

bDZhQojr
Zobacz także: Oglądaj też: Podatek cukrowy. Szumowski: im więcej cukru, tym wyższa opłata. Aż do złotówki na litrze

Na świecie już ponad 1,9 mld ludzi dorosłych ma nadwagę, z tego aż 650 mln to osoby otyłe, a wśród dzieci i młodzieży 18 proc. ma nadwagę, a 7 proc. jest otyłych. Z kolei w Polsce trzech na pięciu dorosłych ma nadwagę, a co czwarty jest otyły. Co piąty młody Polak zmaga się z nadwagą i otyłością.

Szacuje się, że w 2025 r. w Polsce otyłych będzie 26 proc. dorosłych kobiet i 30 proc. dorosłych mężczyzn.

bDZhQojx

20 grudnia 2019 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Projekt zakłada m.in. nałożenie dodatkowej opłaty na pewne kategorie napojów bezalkoholowych oraz alkoholowych.

Według szacunków do budżetu ma trafić z tego tytułu blisko 3 mld złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZhQojS
gospodarka
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(77)
Ula
rok temu
Socjal sam się nie spłaci przecież.
pisowskiWUJ
rok temu
Co Pan bredzie za bzdury, chyba za dużo małpek pan wypił bo inaczej nie można wytłumaczyć Pana słów
ewa
rok temu
kiedy podatek od skrajnej glupoty i cynizmu ? PISzdowcy do konca dni Ziemii sie nie wyplaca !!!!!!!!
bDZhQojT
zcx
rok temu
Podatek ma być taki by Polacy nadal kupowali w takich samych ilościach i taki by rocznie zasilić budżet niezłą sumką.
Polak
rok temu
Ten socjalistyczny ustrój nakłada na nas co raz to nowe podatki , żeby im nie brakło pieniędzy dla swoich wyborców - patologii .
...
Następna strona