Notowania

gospodarka
31.01.2020 17:42

Prezes NFZ: "podatek cukrowy ma cel prozdrowotny"

- Wprowadzenie nowej opłaty od napojów zawierających cukier lub inne substancje słodzące lub aktywne ma cel przede wszystkim prozdrowotny, a nie fiskalny, poinformował ISBzdrowie prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) Adam Niedzielski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Adam Niedzielski, prezes NFZ. (Fot: Paweł Supernak)

"Wprowadzenie tych regulacji ma przede wszystkim cel prozdrowotny, a nie fiskalny. Zależy nam na osiągnięciu efektów, jakie osiągnięto w innych krajach, czyli trwałej zmianie zwyczajów żywieniowych. Wpływy z tej opłaty w dużej części zostaną przeznaczone na leczenie, ale przede wszystkim będą oddziaływać na zachowania konsumenckie istotne dla zachowania zdrowia, na czym nam najbardziej zależy" - powiedział ISBzdrowie Niedzielski.

Dodał, że nadmierne spożycie cukru, szczególnie w napojach gazowanych jest przyczyną otyłości a ta z kolei powoduje szereg poważnych chorób, w tym głównie cukrzycę typu 2.

"Dane NFZ wskazują, że stale wzrastała liczba osób z cukrzycą. Obecnie choruje na nią blisko 3 mln Polaków. Roczny koszt leczenia cukrzycy to ok. 2 mld złotych" - wyliczał prezes NFZ.

Na świecie już ponad 1,9 mld ludzi dorosłych ma nadwagę, z tego aż 650 mln to osoby otyłe, a wśród dzieci i młodzieży 18 proc. ma nadwagę, a 7 proc. jest otyłych. Z kolei w Polsce trzech na pięciu dorosłych ma nadwagę, a co czwarty jest otyły. Co piąty młody Polak zmaga się z nadwagą i otyłością.

Szacuje się, że w 2025 r. w Polsce otyłych będzie 26 proc. dorosłych kobiet i 30 proc. dorosłych mężczyzn.

20 grudnia 2019 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Projekt ten zakłada m.in. nałożenie dodatkowej opłaty na pewne kategorie napojów bezalkoholowych oraz alkoholowych.

Według szacunków do budżetu ma trafić z tego tytułu blisko 3 mld złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, handel, rynek spożywczy, podatki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-01-2020

Aj wajczy wy pisowscy krętacze uważacie, że wszyscy pozostali obywatele są niedorozwinięci psychicznie,i nie rozumieją nic? Takie dyrdymały możesz … Czytaj całość

31-01-2020

podatnikSkoro tak dbają o nasze zdrowie, to dla równowagi powinni obniżyć podatek na warzywa i owoce.

31-01-2020

PolakZobaczymy za rok czy będzie mniej chorych. Szczerze wątpię. Socjalista zawsze tłumaczy rabunek wspólnym dobrem.

Rozwiń komentarze (77)