money.pl

Damian Słomski, 26 stycznia 2021 15:35

Prognozy PKB według MFW. Polska gospodarka urośnie mniej niż skurczyła się rok wcześniej

Tweetnij Komentuj

Od listopada nie zmieniło się postrzeganie polskiej gospodarki przez ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Spodziewają się wzrostu PKB w tym roku o 2,7 proc. To mniejsze odbicie niż skala, w jakiej skurczyła się gospodarka w 2020 roku.

Regularnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) publikuje prognozy gospodarcze. Najnowsze opracowanie pokazuje, że w porównaniu z szacunkami z listopada dynamika PKB za 2020 i ten rok nie zmieniła się.

Eksperci podtrzymali prognozy, mówiące o skurczeniu się polskiej gospodarki w 2020 roku o 3,4 proc. Dalej też spodziewają się 2,7-procentowego wzrostu PKB w 2021 roku. Z tego wynika, że nie odrobimy strat poniesionych w wyniku kryzysu wywołanego przez COVID-19.

Przyspieszenie ma nastąpić dopiero w 2022 roku. Wtedy wzrost PKB może przekroczyć 5 proc.

Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

Pokaż...

Prognozy MFW są bardziej pesymistyczne niż założenia polskiego rządu, który w ustawie budżetowej zapisał, że w tym roku PKB powinien wzrosnąć o 4 proc. Podobnie wygląda średnia prognoz ekonomistów banków ankietowanych pod koniec 2020 roku przez money.pl .

Czytaj więcej: Trzecia fala dobija, a tu rekord. Takich pensji u nas nigdy nie było

Jak wyglądają globalne prognozy? MFW podwyższył szacunki PKB na ten rok o 0,3 pkt proc. wobec oczekiwań z października do 5,5 proc. oraz podtrzymał prognozę na 2022 roku na poziomie 4,2 proc.

"Choć niedawne zatwierdzenie szczepionek zwiększyło nadzieje na przełom w pandemii w dalszej części tego roku, nowe fale i warianty wirusa są źródłem obaw z punktu widzenia perspektyw. Prognoza na 2021 rok została podwyższona, co odzwierciedla oczekiwania poprawy aktywności - dzięki szczepionkom - w dalszej części roku oraz dodatkowe narzędzia wsparcia w kilku dużych gospodarkach" - czytamy w raporcie MFW.

Eksperci prognozują, że PKB USA wzrośnie o 5,1 proc. w tym roku i o 2,5 proc. w roku przyszłym. W tyle zostanie strefa euro, dla której jest to odpowiednio 4,2 i 3,6 proc.

Czytaj więcej: Walka z COVID-19 na kredyt. Długi państw rosną do niespotykanych wcześniej rozmiarów

Mocniejsze odbicie niż w Polsce ma być w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi mogą liczyć na wzrost PKB w tym roku rzędu 3,5 proc. Gorzej będzie w kolejnym - 3,1 proc.

Europa i Stany Zjednoczone mogą się schować przy Chinach. Po kryzysie kraj ten wraca na wzrostową ścieżkę. MFW prognozuje, że gospodarka urośnie w tym roku o 8,1 proc. a w przyszłym o 5,6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: money.pl

Tagi: gospodarka wiadomości pkb prognozy mfw kryzys eksperci

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

Zamknij artykuł i przejdź na WP.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .