Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Program "Czyste Powietrze". Rusza jego poprawiona wersja

74
Podziel się:

Od 15 maja będzie można się starać o dofinansowanie na wymianę pieca lub instalację paneli fotowoltaicznych. Ma być bardziej przyjaźnie i sprawnie. Nowe zasady programu mają przyspieszyć tempo rozpatrywania wniosków.

Można zyskać dofinansowanie na wymianę pieca lub instalacje paneli fotowoltaicznych.
Można zyskać dofinansowanie na wymianę pieca lub instalacje paneli fotowoltaicznych. (Flickr)

Program "Czyste powietrze" nie działał jak trzeba. Zbyt długie oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku, trudności w uzyskaniu dotacji, czy nadmiar biurokracji skutecznie zniechęcały potencjalnych beneficjentów. Liczba zrealizowanych w jego ramach inwestycji była na marginalnym poziomie.

Od piątku 15 maja rusza jednak poprawiona wersja programu. Prace nad nim prowadził Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Ministerstwem Klimatu. Ma być szybciej, łatwiej i przyjaźniej.

Ze wsparcia korzystać mogą właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, zaś wysokość dopłaty zależy od zakresu prac i dochodów. W sumie na ten rok zarezerwowano na "Czyste Powietrze" nawet 2 mld zł.

Zmiana ma umożliwić lepsze rozporządzanie pieniędzmi z programu. W myśl nowych zasad o dofinansowanie nie będą mogły się starać osoby zarabiające rocznie powyżej 100 tys. zł.

Zobacz także: Obejrzyj: Program Czyste Powietrze. "Robiony w pośpiechu przed wyborami. Powinien być bardziej dostępny"

Zarabiający poniżej tej kwoty będą mogli jednak dostać dofinansowanie do kwoty maksymalnie 20 tys. zł. Jak informowaliśmy w money.pl, dodatkowe 5 tys. zł dostaną na pompę ciepła, kolejne 5 tys. zł, jeśli zamontują panele fotowoltaiczne. W sumie to więc 30 tys. zł.

Dla osób, których dochody nie przekraczają 1,9 tys. zł na osobę w rodzinie lub 1,4 tys. zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych, przewidziane jest wsparcie do 32 tys. zł. Dodatkową kwotą 5 tys. będzie można dotować instalację fotowoltaiki.

Z kolei najubożsi otrzymają nawet 100-proc. zwrot kosztów wyłożonych na nowy piec czy ocieplenie domu. Gminy dostaną też środki na aktywizację tej grupy. Za każdy poprawnie złożony przez taką osobą wniosek samorząd dostanie 100 zł. Rząd liczy, że urzędnicy z MOPS ruszą dzięki temu w teren i będą nakłaniać do wymiany kopciuchów.

W nowej wersji programu urzędnicy mają 30 dni na rozpatrzenie wniosku zamiast dotychczasowych 90. Wnioski można składać elektronicznie. Potrzebne będzie też mniej papierów (np. brak dokumentacji technicznej).

Co ważne, sfinansować będzie można przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, przy czym data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja tego roku. Zmieniona wersja programu umożliwia także wsparcie inwestycji już zakończonych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(74)
Aga
4 lata temu
Ja mieszkam w bloku wieorodzinnym. Palę w trzech piecach , aby ogrzać mieszkanie, nie ma dofinansowania dla takich jak ja. I to ma byc ekologia? Takich mieszkań jest tysiące.
Rachela
4 lata temu
Nikt przecież nikogo nie zmusza do korzystania z programu. To opcja dla tych, którzy planowali albo planują wymienić piece na nowsze instalacje. Choć na drugą reke jak mówią w mediach lada moment bedzie nakaz i bedzie trzeba pozbywac sie starych kopciuchów na już. Więc siłą rzeczy lepiej to zrobic teraz z dofinansowaniem, niz pozniej szukać dodatkowej kasy po rodzinie. Dodatkowo przeciez w tej chwili mozna montowac nie tylko piece czy pompy ciepła, ale w ramach programu mozna tez zainstalowac panele fotowoltaiczne. W Levadzie maja jedne z nowszych modeli ze szkłem przeciwodblaskowym, który powoduje zwiększenie uzysku
Hubert
4 lata temu
Dobrze, ze coraz więcej pojawia się proekologicznych programów. Wreszcie zaczyna docierać do ludzi, że należy dbać o dobrą kondycję naszej planety. Tym bardziej, że ocieplając dom styropianem dbamy nie tylko o środowisko. Dobrze ocieplony dom to mniejsze dymienie z komina i mniejsze koszty ogrzewania. Dlatego najlepszym materiałem do ociepleń jest styropian, który raz położony wytrzyma nawet kilkadziesiąt lat. Nie starzeje się, nie butwieje, nie przepuszcza zimna i jest odporny na wilgoć.
tomek
4 lata temu
NIE WIERZCIE PROPAGANDYŚCIE MORAWIECKIEMU. Złożyłem wniosek pół roku temu (do Poznania), zweryfikowany na zielono. Wczoraj po pól roku dostałem pismo, że brakuje kilku zaświadczeń z Kongobolongo. Już nie składam braków, bo jak mi odpowiedzą za kolejne pół roku wygaśnie mi pozwolenie na budowę. Tak dział ta chora opcja.
Nareszcie
4 lata temu
Bardzo dobrze .. bo procedury były naprawdę przykre. Jednak skuszę się tym razem i może uda mi się kupić wymarzony EEI PELLETS
...
Następna strona