Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Program "Czyste Powietrze". Rusza jego poprawiona wersja

Od 15 maja będzie można się starać o dofinansowanie na wymianę pieca lub instalację paneli fotowoltaicznych. Ma być bardziej przyjaźnie i sprawnie. Nowe zasady programu mają przyspieszyć tempo rozpatrywania wniosków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Można zyskać dofinansowanie na wymianę pieca lub instalacje paneli fotowoltaicznych.

Program "Czyste powietrze" nie działał jak trzeba. Zbyt długie oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku, trudności w uzyskaniu dotacji, czy nadmiar biurokracji skutecznie zniechęcały potencjalnych beneficjentów. Liczba zrealizowanych w jego ramach inwestycji była na marginalnym poziomie.

Od piątku 15 maja rusza jednak poprawiona wersja programu. Prace nad nim prowadził Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Ministerstwem Klimatu. Ma być szybciej, łatwiej i przyjaźniej.

Ze wsparcia korzystać mogą właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, zaś wysokość dopłaty zależy od zakresu prac i dochodów. W sumie na ten rok zarezerwowano na "Czyste Powietrze" nawet 2 mld zł.

Zmiana ma umożliwić lepsze rozporządzanie pieniędzmi z programu. W myśl nowych zasad o dofinansowanie nie będą mogły się starać osoby zarabiające rocznie powyżej 100 tys. zł.

Obejrzyj: Program Czyste Powietrze. "Robiony w pośpiechu przed wyborami. Powinien być bardziej dostępny"

Zarabiający poniżej tej kwoty będą mogli jednak dostać dofinansowanie do kwoty maksymalnie 20 tys. zł. Jak informowaliśmy w money.pl, dodatkowe 5 tys. zł dostaną na pompę ciepła, kolejne 5 tys. zł, jeśli zamontują panele fotowoltaiczne. W sumie to więc 30 tys. zł.

Dla osób, których dochody nie przekraczają 1,9 tys. zł na osobę w rodzinie lub 1,4 tys. zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych, przewidziane jest wsparcie do 32 tys. zł. Dodatkową kwotą 5 tys. będzie można dotować instalację fotowoltaiki.

Z kolei najubożsi otrzymają nawet 100-proc. zwrot kosztów wyłożonych na nowy piec czy ocieplenie domu. Gminy dostaną też środki na aktywizację tej grupy. Za każdy poprawnie złożony przez taką osobą wniosek samorząd dostanie 100 zł. Rząd liczy, że urzędnicy z MOPS ruszą dzięki temu w teren i będą nakłaniać do wymiany kopciuchów.

W nowej wersji programu urzędnicy mają 30 dni na rozpatrzenie wniosku zamiast dotychczasowych 90. Wnioski można składać elektronicznie. Potrzebne będzie też mniej papierów (np. brak dokumentacji technicznej).

Co ważne, sfinansować będzie można przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, przy czym data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja tego roku. Zmieniona wersja programu umożliwia także wsparcie inwestycji już zakończonych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-05-2020

marekPo czterech miesiącach starań przyznano mi 53 tys do pompy ciepła ,wymiany okien i docieplenia. Może trochę starań ,ale to pierwszy rząd który … Czytaj całość

15-05-2020

brosekbajki .bylem w urzedzie w dniu rozpoczecia projektu i o 12.00 juz nie bylo srodkow . po czym na koniec roku okazuje sie ze pula nie wykorzystana . … Czytaj całość

15-05-2020

PracownikJaki jest sens zarabiać mniej niż 100 000 rocznie? To już bardziej opłacalne jest w ogóle nie pracować i brać socjal na co się da. Wyjdzie podobnie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (74)