Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|
aktualizacja

Program "Mama 4 plus". Elżbieta Rafalska podała, ile wniosków złożono

30
Podziel się:

51,4 tys. osób złożyło wnioski o rodzicielskie świadczenie uzupełniające - powiedziała minister rodziny Elżbieta Rafalska, podając dane o wnioskach, jakie spłynęły do ZUS i KRUS do końca kwietnia.

Do tej pory przyznano łącznie 44 236 świadczeń z programu "Mama 4 plus", w tym 67 mężczyznom
Do tej pory przyznano łącznie 44 236 świadczeń z programu "Mama 4 plus", w tym 67 mężczyznom (East News, Mateusz Grochocki/East News)

Dotychczas przyznano 44236 świadczeń, w tym 67 mężczyznom. 1691 osób z przyznanym świadczeniem to rodzice, którzy wychowali powyżej 9 dzieci. Łączna liczba uprawnionych do świadczenia określana jest jako 85 tys. osób.

O rodzicielskie świadczenie uzupełniające można ubiegać się od 1 marca 2019 roku. Świadczenie to ma zapewnić środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły. Wnioski o przyznanie tzw. matczynej emerytury można składać cały czas.

- Zachęcam wszystkich, którzy mają w swoim otoczeniu osoby z prawem do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, by informowały je o możliwości złożenia wniosku - mówiła po raz kolejny minister Elżbieta Rafalska.

Zobacz także: Obejrzyj również: Jest dobrze, będzie jeszcze lepiej. Prezes ZUS chwali się sukcesem

Najliczniejszą grupą wnioskujących są osoby między 60. a 69. rokiem życia - 38 431, wynika z danych resportu rodziny. Kolejne są osoby w wieku od 70 do 79 lat - 9802. Z kolei liczba wnioskujących powyżej 90 lat wynosi 152 (w tym jedna osoba ma powyżej 99 lat). Zdecydowana większość to kobiety - w gronie 51 190 tys. wnioskujących o świadczenie znalazło się 110 mężczyzn.

Zdecydowana większość przyznanych świadczeń, bo blisko 27 907, to świadczenie dopełniające do minimalnej emerytury. Liczba samoistnych świadczeń to 16 329. Przeciętna wysokość świadczenia dopełniającego to 355 zł w przypadku kobiet i 280 zł w przypadku mężczyzn, podaje na swojej stronie resort rodziny.

O emeryturę matczyną mogą się ubiegać kobiety po osiągnięciu wieku emerytalnego - czyli 60 lat. W razie śmierci matki lub porzucenia przez nią dzieci, świadczenie przysługuje także ojcom - po ukończeniu 65 lat.

Emerytura dla matek z minimum czwórką dzieci to kwota 1100 zł brutto - czyli równa najniższej emeryturze.

Świadczenia będą przysługiwały od pierwszego dnia miesiąca, w którym prezes ZUS lub KRUS wyda decyzję o jego przyznaniu. Na wydanie decyzji ma 30 dni od momentu wyjaśnienia wszystkich okoliczności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(30)
Kb
3 lata temu
Myślę, że dzielenie ludzi na takich, którzy wychowali ileś tam dzieci lub nie, a potem dawanie tym pierwszym przywileje, to jest dyskryminacja. Czy kobiety, które nie mogły mieć tylu dzieci lub w ogóle ich nie mogły mieć, są gorsze? Nie, ale tak to właśnie wygląda.
Cecylia
3 lata temu
Niemoralne
Jjy
3 lata temu
I jeszcze rudą małpa żebrze o zgłaszanie się po kasę. Jak tak pieniądze czekają to czemu nie dała nauczycielom tylko kłamała jak najęta że nie ma
Jjjjjj
3 lata temu
A emerytury stażowe kiedy????? Bo mam dość płacenia na nierobów.
Jjjjjj
3 lata temu
A ja zwykły pracownik nic nie dostaje a muszę na to wszystko robić JUŻ NA WAS NIE ZAGLOSUJE !!!
...
Następna strona