Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Przedsiębiorcy złagodzą spowolnienie gospodarcze. Dane pokazują coraz lepszą kondycję firm

12
Podziel się:

Spowolnienie gospodarcze się pojawi, ale nie będzie tak bolesna, jak niektórzy ostrzegają – wynika z prognozy Ministerstwa Przedsiębiorczości. Dokładnie taki wniosek resortowi eksperci wysnuli na podstawie analizy danych dot. sytuacji przedsiębiorstw.

Eksperci resortu przedsiębiorczości kierowanego przez Jadwigę Emilewicz pozytywnie patrzą na przyszłość polskiej gospodarki
Eksperci resortu przedsiębiorczości kierowanego przez Jadwigę Emilewicz pozytywnie patrzą na przyszłość polskiej gospodarki (WP.PL, Krzysztof Olszewski)

Dane o kondycji polskich przedsiębiorstw w pierwszej połowie 2019 r. opublikował Główny Urząd Statystyczny. Jak wskazują eksperci MPiT, informacje "pod wieloma względami" są lepsze niz w pierwszej połowie poprzedniego roku, której oba kwartały przekroczyły 5-procentową dynamikę przyrostu PKB.

"Zwiększenie przychodów, inwestycji oraz wyhamowanie dynamiki spadku rentowności pozwalają oczekiwać, że przewidywane spowolnienie będzie w Polsce łagodne i nie zagrozi trwałości ścieżki wysokiego wzrostu gospodarczego" - ocenili eksperci resortu kierowanego przez Jadwigę Emilewicz.

Z danych GUS wynika także, że wynik finansowy netto przedsiębiorstw niefinansowych wyniósł w sumie 65,3 mld zł i był nominalnie wyższy o 4,6 proc. niż przed rokiem. Z kolei przychody firm wzrosły o 7,1 proc. przy wzroście kosztów rzędu 7,2 proc.. Nakłady inwestycyjne wzrosły nominalnie o 19 proc. r/r.

Zobacz także: OECD stawia Polskę wśród azjatyckich tygrysów. Ale PMI nie zachwyca

Zdaniem analizujących dane ekspertów, nakłady na budynki, maszyny, urządzenia techniczne, narzędzia i środki transportu w polskich firmach byy wyższe niż w roku poprzednim. Nakłady wzrosły skokowo, bo w przypadku środków transportu nawet o 32,3 proc.

Według resortu, nieznacznie pogorszyły się wskaźniki płynności. Wskaźnik płynności finansowej II stopnia, pokazujący możliwość spłaty krótkoterminowych zobowiązań krótkoterminowymi inwestycjami i należnościami, spadł w porównaniu z I połową 2018 roku ze 100,6% do 97,9%.

Dane opublikowane dziś przez GUS dotyczą 16 914 przedsiębiorstw niefinansowych prowadzących księgi rachunkowe, w których liczba pracujących wynosi 50 i więcej osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
giełda na żywo
przedsiębiorcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(12)
pam
5 lata temu
Wszystkie dane wzrosły, bo wzrosły koszty i ceny.
Piada
5 lata temu
Przy kancie na inflacji to rzeczywiście przychody firm rosną :-)
smutas
5 lata temu
To jaką mamy inflację wg GUS?
PRAWDA MOŻE Z...
5 lata temu
Wzrost sprzedaży ....??? czy efekt INFLACYJNY !!!!!!!
Leszek
5 lata temu
Już udało im się zniszczyć wielu przedsiębiorców