Notowania

wiadomości
22.08.2019 21:20

Przedsiębiorcy złagodzą spowolnienie gospodarcze. Dane pokazują coraz lepszą kondycję firm

Spowolnienie gospodarcze się pojawi, ale nie będzie tak bolesna, jak niektórzy ostrzegają – wynika z prognozy Ministerstwa Przedsiębiorczości. Dokładnie taki wniosek resortowi eksperci wysnuli na podstawie analizy danych dot. sytuacji przedsiębiorstw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Eksperci resortu przedsiębiorczości kierowanego przez Jadwigę Emilewicz pozytywnie patrzą na przyszłość polskiej gospodarki (Fot: Krzysztof Olszewski)

Dane o kondycji polskich przedsiębiorstw w pierwszej połowie 2019 r. opublikował Główny Urząd Statystyczny. Jak wskazują eksperci MPiT, informacje "pod wieloma względami" są lepsze niz w pierwszej połowie poprzedniego roku, której oba kwartały przekroczyły 5-procentową dynamikę przyrostu PKB.

Jerzy Kwieciński chwali się tempem rozwoju polskiej gospodarki
PKB Polski. Jerzy Kwieciński chwali się tempem rozwoju

"Zwiększenie przychodów, inwestycji oraz wyhamowanie dynamiki spadku rentowności pozwalają oczekiwać, że przewidywane spowolnienie będzie w Polsce łagodne i nie zagrozi trwałości ścieżki wysokiego wzrostu gospodarczego" - ocenili eksperci resortu kierowanego przez Jadwigę Emilewicz.

Z danych GUS wynika także, że wynik finansowy netto przedsiębiorstw niefinansowych wyniósł w sumie 65,3 mld zł i był nominalnie wyższy o 4,6 proc. niż przed rokiem. Z kolei przychody firm wzrosły o 7,1 proc. przy wzroście kosztów rzędu 7,2 proc.. Nakłady inwestycyjne wzrosły nominalnie o 19 proc. r/r.

OECD stawia Polskę wśród azjatyckich tygrysów. Ale PMI nie zachwyca

Zdaniem analizujących dane ekspertów, nakłady na budynki, maszyny, urządzenia techniczne, narzędzia i środki transportu w polskich firmach byy wyższe niż w roku poprzednim. Nakłady wzrosły skokowo, bo w przypadku środków transportu nawet o 32,3 proc.

"Test przedsiębiorcy" może bez przeszkód zostać przeprowadzony w oparciu o istniejące przepisy.
Test przedsiębiorcy niepotrzebny. Fiskus ma sposoby na samozatrudnionych

Według resortu, nieznacznie pogorszyły się wskaźniki płynności. Wskaźnik płynności finansowej II stopnia, pokazujący możliwość spłaty krótkoterminowych zobowiązań krótkoterminowymi inwestycjami i należnościami, spadł w porównaniu z I połową 2018 roku ze 100,6% do 97,9%.

Dane opublikowane dziś przez GUS dotyczą 16 914 przedsiębiorstw niefinansowych prowadzących księgi rachunkowe, w których liczba pracujących wynosi 50 i więcej osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, giełda na żywo, przedsiębiorcy, pkb, gospodarka, firmy, mśp
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-08-2019

liczydłoczy ktoś jeszcze wierzy w dane GUS?

22-08-2019

ziutek2225Komuna - przy PiS-ie to ledwo pisiorki !!

22-08-2019

pokora i umiar ...tfuuujuz nie ufam w klamstwa pisowcow...czy to nie pani maz wozil sie rzadowa limuzyna???boicie sie przegrac bo Was rozlicza i wsadza....

Rozwiń komentarze (12)