Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Przyszłość tarczy antyinflacyjnej jest jasna. Przyznał to publicznie Jacek Sasin

268
Podziel się:

W ramach przeciwdziałania rosnącej inflacji w Polsce rząd najpierw obniżył stawki VAT m.in. na żywność, energię, paliwa i nawozy, a potem – w niektórych przypakach – sprowadził je do zera. Wkrótce jednak będzie musiał znaleźć inne sposoby ulżenia portfelom Polaków. Tarcza bowiem w obecnej formule nie będzie mogła być przedłużona, co przyjął wicepremier Jacek Sasin.

Przyszłość tarczy antyinflacyjnej jest jasna. Przyznał to publicznie Jacek Sasin
Tarcza antyinflacyjna się kończy. Przyznał to wicepremier Jacek Sasin (Agencja Wyborcza.pl, Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl)

Co dalej z tarczą antyinflacyjną? Jacek Sasin przyznał, ze nie będzie mogła być przedłużona na obecnych warunkach, a to ze względu na decyzję Komisji Europejskiej, która zakwestionowała niektóre jej mechanizmy. Dlatego też polski rząd będzie musiał przywrócić wyższe stawki VAT na energię elektryczną czy paliwa – stwierdził wicepremier w radiowej "Jedynce".

Będziemy musieli niestety ten VAT przywrócić, nie tylko w tym zakresie (energii elektrycznej - przyp. PAP), ale w obszarze pozostałych surowców energetycznych, również nawozów – przyznał Jacek Sasin.

KE nie zgodzi się na przedłużenie tarczy antyinflacyjnej

Szef resortu aktywów państwowych podkreślił, że polski rząd otrzymał informację od Komisji, że obniżenie stawek VAT "jest niezgodne z prawem europejskim i musimy ten VAT przywrócić i akcyzę w przypadku, chociażby, rynku paliwowego, gdzie ona funkcjonuje".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd nie mówi nam wszystkiego? "Sytuacja jest bardzo poważna"
Jedynym odstępstwem, które udało się nam uzyskać – tu walczyliśmy do samego końca – jest możliwość utrzymania zerowego VAT-u na żywność. To, że żywność będzie tańsza, to jest zasługa również naszego rządu, który taką odważną decyzję podjął, a potem wywalczył w Komisji Europejskiej zgodę na to. Natomiast w przypadku surowców energetycznych i również energii elektrycznej takiej zgody uzyskać się nie udało – opowiadał wicepremier.

Przed kilkoma dniami również wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk informował, że Polska skorzysta z możliwości utrzymania zerowej stawki VAT dla podstawowych produktów spożywczych, a prawdopodobnie będziemy musieli dostosować się do wytycznych KE ws. przywrócenia wyższej stawki VAT m.in. na paliwa.

Na początku listopada KE poinformowała, że obecne ramy prawne nie pozwalają na zastosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy. Z kolei paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo.

Obecnie tzw. tarcza antyinflacyjna przewiduje:

  • zerową stawkę VAT na gaz;
  • 5-procentową stawkę VAT na ciepło;
  • 5-procentową stawkę VAT na prąd;
  • 8-procentową stawkę VAT na paliwa silnikowe;
  • zerową stawkę VAT na nawozy;
  • zerową stawkę VAT na żywność.

Mateusz Morawiecki już ogłosił, że tarcza przyjmie nową formę. – Chcemy zastąpić je innym mechanizmem obrony przed inflacją, aby rzeczywiście to zamrożenie ceny dla gospodarstw domowych (...) i małych i średnich firm, dla gospodarstw, szpitali, szkół, utrzymać – zapowiedział premier.

Rząd zamierza chronić Rafinerię Gdańską

Nie milkną też echa przejęcia 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej przez Saudi Aramco. Z ustaleń portalu Business Insider Polska wynika, że Bruksela nie zgodziła się na zapisy ograniczające możliwość zbycia tych aktywów przez Saudyjczyków.

Jacek Sasin w Polskim Radiu nie chciał jednoznacznie potwierdzić lub zaprzeczyć tym doniesieniom, gdyż – jak podkreślił – umowa między Orlenem a Saudi Aramco jest niejawna i stanowi tajemnicę handlową. Zapewnił jednak, że i fuzja dwóch polskich gigantów, i wejście Saudyjczyków do naszego kraju są "istotne z punktu widzenia interesów Polski, bezpieczeństwa Polski, możliwości pozyskiwania surowca, który jest bardzo poszukiwany".

Przyznał też, że "zapisy w umowie rzeczywiście się zmieniły w stosunku do tych, które były proponowane". – Zmieniły się pod wpływem sugestii, czy oczekiwań KE, są dzisiaj zgodne z międzynarodowym prawem handlowym. Chcę wyraźnie powiedzieć, że są tam również dalej w tej umowie zapisy, które powodują, że nie jest możliwe niekontrolowane zbycie tego pakietu 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej, przez tego który je nabył, czyli przez Saudi Aramco – zapewnił.

Jacek Sasin przypomniał też o innym bezpieczniku, czyli o ustawie o kontroli niektórych inwestycji, które – jak ocenił – eliminują ryzyko niekontrolowanej sprzedaży udziałów w kluczowych, strategicznych spółkach. – Są bardzo wyraźne zapisy, że takie przedsiębiorstwo jak właśnie Rafineria Gdańska, Lotos, Orlen – to jest cały wykaz – nie może być jakakolwiek część tego przedsiębiorstwa zbyta bez zgody polskiego rządu – podkreślił.

Dalej dodał, że ustawie towarzyszy rozporządzenie, które wymienia takie przedsiębiorstwa z nazwy. Poinformował, że będzie ono znowelizowane w związku z przejęciem Lotosu przez Orlen.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(268)
Emeryt
rok temu
A ja czekam na bezwarunkowy dochód podstawowy czyli 1200 zł dla każdego. Podreperuje przynajmniej swój domowy budżet
Brutalna praw...
rok temu
Gra na gieldzie to spekulacja, ceny nosnikow energii sztucznoe wywindowane, przez spekulacje, sytuacja za naszą granic wojenna, to ktos chce najwiecej fruktow wyrwac dla siebie. Ropa rosyjska niedobra, gaz zly, wegiel ocieka krwią, to macie sprawiedliwe paliwo grzewcze brazylijskie, kolubijskie etc Transport tego kosztuje, wiec nie placzcie, ze drogo! Wojna to decyzja urzednikow, politykow! Zwykly obywatel ma gdzies wojenki, roztropne kraje mimo wojny mają dalej tani rosyjsk8 gaz, rope, nasi chlopcy i niezbyt lotne damy z cyrku przy wiejskiej jako pierwsi wymachiwali szabelką!
Tyle na temat
rok temu
Czasy noeciekawe, tarcza kovidove, dodatk8, trzeba splacic. Na covodzie dorobilo sie lekarze, pielegniarki, koncern farmaceutyczne. Kazdy bral postojowe, opieke nad dziecmi etc, budżet noe jest z gumy, to co pozyczylismy, trzeba bedzie oddac.! Co prawda dzieki tym oslonom mamy bardzo niskie bezrobocie i to jedyny plus yej sytuacji!
Syku
rok temu
Komisja Europejska sprzeciwia się też obecnej strukturze sądownictwa w Polsce ale tu PiS już tak ohoczo nie stosuje się do jej zaleceń ciekawe dlaczego.
Pytanie
rok temu
Czy żywność będzie tańsza to nie sądzę. Po wzroście cen paliw, nawozów wzrosną koszty produkcji i transportu więc logiczne że zapłacimy o wiele więcej niż obecnie. Niestety przyszły rok będzie dużo cięższy od tego tak naprawdę dopiero się zaczną poważne problemy.
...
Następna strona