Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Rada Polityki Pieniężnej zmieni skład. Znamy nazwiska kandydatów

14
Podziel się:

Senacka większość przedstawiła swoich kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej, którym kadencja kończy się w styczniu 2022 roku. Na liście są: Joanna Tyrowicz, Ludwik Kotecki oraz Przemysław Litwiniuk. Oznacza to, że w RPP znajdzie się znajdzie się silna opozycja wobec prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Rada Polityki Pieniężnej zmieni skład. Znamy nazwiska kandydatów
Senat przedstawił kandydatów do RPP (PAP, Radek Pietruszka)

Kadencja dwóch członków RPP wybranych przez Senat - Eugeniusza Gantara i Jerzego Kropiwnickiego - kończy się dokładnie 25 stycznia 2022 roku. Z kolei trzeci senacki przedstawiciel - Rafał Sura - będzie urzędował do listopada 2022 roku.

Na ich miejsce, jak podaje RMF FM, senacka większość wybrała Joannę Tyrowicz, Ludwika Koteckiego oraz Przemysława Litwiniuka.

Kim są kandydaci do RPP

W Radzie Polityki Pieniężnej ma zasiąść prof. Joanna Tyrowicz. Od wielu lat jest konsultantką Banku Światowego, zajmuje się ekonomią rynku pracy. Pracowała też w Narodowym Banku Polskim, z którego została usunięta przez ekipę Adama Glapińskiego.

Zobacz także: Wskazał kilkadziesiąt produktów. Tylko wieprzowina tanieje

Związany z PSL prof. Stanisław Litwiniuk ma za sobą karierę samorządowca, był m.in. przewodniczącym sejmiku województwa lubelskiego.

Z kolei trzeci kandydat, Ludwik Kotecki, był wiceministrem finansów w rządzie Platformy Obywatelskiej. Jak mówią o nim senatorowie KO, jest blisko związany z liderem partii Donaldem Tuskiem.

Kolejna kadencja Glapińskiego

W przyszłym roku kończy się też kadencja prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Jak ustalili reporterzy RMF FM, prezydent Andrzej Duda skłania się ku nominowaniu o na kolejną kadencję.

Nie jest to jednak przesądzone, bo ostatnio, w związku z bijącym rekordy poziomem inflacji, urzędujący prezes NBP jest ostro krytykowany.

Inflacja nie odpuszcza

Rada Polityki Pieniężnej zajmuje się m.in. dbaniem o cel inflacyjny, który wynosi obecnie 2,5 proc., z możliwym odchyleniem o 1 pkt proc.

Obecny wskaźnik inflacji, który w listopadzie wyniósł 7,8 proc., jest jednak od tego celu daleki. Sterowanie polityką pieniężną polskiego banku centralnego tak, aby poziom inflacji obniżyć, będzie najważniejszym zadaniem RPP w nowym składzie.

Obecna rada długo czekała z decyzją o podwyżce stóp procentowych. Obecnie stopa referencyjna wynosi 1,75 proc. i wszystko wskazuje na to, że kolejne podwyżki przed nami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Rolnik narodo...
2 lata temu
Dać tam do tej rady oberbajtków, mejzalistych ,kaczystowackich ,kotletowe i dudarowatych ,macierskie też by tam mogły być aby uratowali wszystko co zgnoili,ukradli,zniszczyli,zepsuli i utopili w błocie . Powinni zrobić narodową radę narodowych narodowców narodowymi intencjami narodowo kierowanych w narodowy sposób . PIS to naród !!! Ja myślałam że oni się okocili,ocielili czy wykluli a tu masz !
logiczny
2 lata temu
Najbardziej boję się, że w radzie zasiądą przedstawiciele z...do-komuny typu Bagsiki,Gasiory czy Balcery i targowicy nadzorowanej przez ww. typu Gronkowiec !😕👎
gratulacje zs...
2 lata temu
opozycja stanie sie silniejsza zassilona ekonomistka po liceum ekonomicznym w trybie zaocznym
Hugo Boss
2 lata temu
Hardt na prezesa, jedyny rozsądny człowiek w RPP.
Eryk
2 lata temu
Glapie dajcie już spokój, bo zajezdzi Pixii i Dixi na śmierć.