Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Kazimierski
|
aktualizacja
Partner materiału: Bank Pekao S.A.

Ranking kont oszczędnościowych

1
Podziel się:

Konto oszczędnościowe ma wiele zalet: pozwala skorzystać z procentu składanego (czyli odsetek od odsetek), wypłacić zgromadzone środki bez utraty odsetek, a przede wszystkim zarobić bez ryzyka. Po wpłaceniu pieniędzy na konto oszczędnościowe, które zwyciężyło w naszym rankingu, można zarobić nawet 657 zł. Który bank pozwolił zarobić najwięcej? Tego dowiecie się z aktualnego rankingu kont oszczędnościowych.

Ranking kont oszczędnościowych
Ranking kont oszczędnościowych (Pixabay, nattanan23)

Konto oszczędnościowe to, oprócz lokaty, jeden z częściej wybieranych przez Polaków sposobów na oszczędzanie pieniędzy. Można znaleźć je w każdym banku. Różnią się od siebie wysokością oprocentowania i warunkami, na jakich można odkładać na nich pieniądze (niektóre banki np. oferują promocyjne warunki dla nowych środków lub nowych klientów albo ograniczają kwotę, która jest objęta podwyższonym oprocentowaniem).

Od kilku miesięcy banki proponowały coraz korzystniejsze warunki, na jakich można powierzać im oszczędności. Oprocentowanie kont oszczędnościowych sięga obecnie nawet 8 proc. w skali roku. Co prawda nie uratuje ono naszych oszczędności przed zgubnym wpływem inflacji, ale wpłacone na nie pieniądze (w przeciwieństwie do trzymanych na koncie osobistym czy w przysłowiowej skarpecie) przyniosą naprawdę dobry zysk.

Miejsce, które zajęło dane konto, zależało od:

 • wysokości zysku, wysokości oprocentowania nominalnego,
 • okresu obowiązywania oprocentowania promocyjnego,
 • maksymalnej kwoty objętej oprocentowaniem promocyjnym
 • i tego, czy jest oprocentowanie dla nowych środków.

Za każdy parametr przyznawaliśmy punkty. I tak:

 • Za najwyższe oprocentowanie nominalnezysk po 6 miesiącach (przy założeniu jednorazowej wpłaty w wysokości 20 tys. zł) bank mógł otrzymać maksymalnie po 5 pkt. Im oprocentowanie i zysk były niższe, tym liczba punktów była mniejsza.
 • Maksymalnie po 4 pkt przyznawaliśmy za najdłuższy czas obowiązywania oprocentowania promocyjnegonajwyższą kwotę objętą oprocentowaniem promocyjnym (im wartości te były niższe, tym mniejsza była punktacja). Jeżeli bank nie określał maksymalnej wysokości oprocentowania promocyjnego i okresu jego obowiązywania, to wówczas przyznawaliśmy mu za to 5 pkt.
 • 2 pkt otrzymywał bank, w którym oprocentowanie nie było uzależnione od tego, czy na konto są wpłacane nowe środki (w przeciwnym razie nie przyznawaliśmy punktów).

Każdy bank mógł zdobyć maksymalnie 22 pkt.

Najlepsze konto oszczędnościowe – Konto Oszczędnościowe z Banku Pekao S.A.

Zwycięzcą rankingu zostało Konto Oszczędnościowe z oferty Banku Pekao S.A., które zdobyło 16,73 pkt. Jego oprocentowanie aż przez 183 dni (czyli przez 6 miesięcy) od zawarcia umowy wynosi 8 proc. w skali roku. Podwyższoną stawką będzie oprocentowane maksymalnie 200 tys. zł, czyli naprawdę wysoka kwota. Powyżej tej sumy odsetki będą naliczane według oprocentowania równego 2 proc. w skali roku.

Warunki, jakie trzeba spełnić, żeby oszczędzać na tak atrakcyjnych warunkach, są bardzo proste. Wystarczy mieć w Banku Pekao S.A. jedno z kont osobistych lub zawrzeć umowę takiego konta (Konto Przekorzystne lub Konto Świat Premium) i  zawrzeć z bankiem umowę o prowadzenie konta oszczędnościowego oraz spełnić pozostałe warunki zawarte w regulaminie promocji..

Konto Oszczędnościowe można otworzyć wraz z Kontem Przekorzystnym lub później: w jednym z oddziałów banku, za pośrednictwem serwisu bankowości internetowej Pekao24 lub w aplikacji PeoPay.

Oprocentowanie 8 proc. w skali roku jest oprocentowaniem promocyjnym. Do promocji można przystąpić do 9 stycznia 2023 r. Można otworzyć tylko jedno konto oszczędnościowe z oprocentowaniem promocyjnym. Oprocentowanie standardowe wynosi 2 proc. w skali roku.

Plusy i minusy Konta Oszczędnościowego w Banku Pekao S.A.

Plusy

 1. Wysokie oprocentowanie promocyjne – 8 proc. w skali roku.
 2. 6-miesięczny okres obowiązywania oprocentowania promocyjnego.
 3. Odsetki wg oprocentowania promocyjnego naliczane są aż do kwoty 200 tys. zł.
 4. Bezpłatne wszystkie przelewy wewnętrzne z konta oszczędnościowego na konto osobiste zlecone w aplikacji mobilnej PeoPay.

Minusy

 1. Trzeba posiadać konto osobiste w Banku Pekao S.A.
 2. 7 zł za przelew z konta oszczędnościowego wykonany w innym kanale niż PeoPay.

II miejsce – Indeksowane Konto Oszczędnościowe Toyota Banku

Na drugim miejscu znalazło się Indeksowane Konto Oszczędnościowe (15,86 pkt), które można znaleźć w Toyota Banku. Jego promocyjne oprocentowanie wynosi 7,18 proc. w skali roku i dla kwoty do 100 tys. zł, W przypadku tego rachunku limit, do którego naliczane jest oprocentowanie, jest niższy niż w Banku Pekao S.A., ale za to bank nie określa maksymalnego okresu, przez jaki obowiązuje oprocentowanie.

Oprocentowanie Indeksowanego Konta Oszczędnościowego (zarówno dla kwoty do 100 tys. zł, jak i dla kwoty powyżej 100 tys. zł) jest ustalane na podstawie stawki WIBOR® 3M z przedostatniego dnia roboczego poprzedniego kwartału. Będzie więc zmieniało się co trzy miesiące.

Plusy i minusy Indeksowanego Konta Oszczędnościowego Toyota Banku

Plusy

 1. Bank nie określa okresu obowiązywania oprocentowania promocyjnego.
 2. Wysokie oprocentowanie – 7,18 proc. w skali roku dla kwoty do 100 tys. zł i 4,18 proc. w skali roku dla kwoty powyżej 100 tys. zł.

Minusy

 1. Trzeba mieć konto osobiste w Toyota Banku.
 2. W przypadku dokonania wypłaty środków z konta bank pobierze 30 zł opłaty za jego użytkowanie.

III miejsce dla Konta SuperOszczędnościowego od Citi Handlowego

Trzecie miejsce i 13,41 pkt. zdobyło Konto SuperOszczędnościowe, które jest oferowane przez Citi Handlowy. Jego oprocentowanie dla środków do 20 tys. zł to 6 proc. w skali roku.

Plusy i minusy Konta SuperOszczędnościowego Citi Handlowego

Plusy

 1. Atrakcyjne oprocentowanie – 6 proc. w skali roku (dla środków do 20 tys. zł).
 2. Bank nie określa okresu obowiązywania oprocentowania promocyjnego.

Minusy

 1. Niska kwota maksymalna dla wyższego oprocentowania (20 tys. zł).
 2. Bank nie pobierze opłaty za prowadzenie konta oszczędnościowego, jeżeli w danym miesiącu wpływy z tytułu wynagrodzenia na konto osobiste wyniosą co najmniej 2 tys. zł (w przeciwnym razie opłata wynosi 15 zł).

Ranking kont oszczędnościowych

Pokazaliśmy trzy najlepsze konta oszczędnościowe w naszym rankingu. Jak wypadły propozycje innych banków? Tego dowiesz się z tabeli.

Ranking kont oszczędnościowych
BankKontoOprocentowanie nominalneZysk po 6 miesiącach (wpłata jednorazowa 20 tys. zł)Okres obowiązywania oprocentowania promocyjnego (miesiące)Maksymalna kwota objęta oprocentowaniem promocyjnym
1. Bank Pekao

Konto Oszczędnościowe (16,73 pkt)

8,00%657,00 zł6200 000 zł
2. Toyota Bank

Indeksowane Konto Oszczędnościowe (15,86 pkt)

7,18%589,00 złBez ograniczeń100 000 zł
3. Citi Handlowy

Konto SuperOszczędnościowe (13,41 pkt)

6,00%491,00 złBez ograniczeń20 000 zł
4. Bank BPS

Rachunek oszczędnościowy Konto Zasobne (13,04 pkt)

3,00%244,00 złBez ograniczeńBez ograniczeń
5. Bank Ochrony Środowiska

EKOkonto oszczędnościowe (13,02 pkt)

7,00%367,00 zł21 000 000 zł
6. Nest Bank

Nest Konto Oszczędnościowe (11,93 pkt)

8,00%449,00 zł3100 000 zł
7. ING Bank Śląski

Otwarte Konto Oszczędnościowe (10,57 pkt)

8,00%388,00 zł3400 000 zł
8. Bank Millennium

Konto Oszczędnościowe PROFIT (10,47 pkt)

8,00%377,00 zł3400 000 zł
9. VeloBank

Elastyczne Konto Oszczędnościowe (10,00 pkt)

8,00%328,00 zł3400 000 zł
10. Credit Agricole

Rachunek Oszczędzam - lojalni zyskują (9,63 pkt)

3,45%279,45 zł3Bez ograniczeń

Źródło: Opracowanie direct.money.pl na podstawie informacji umieszczonych na stronach internetowych banków oraz w Tabelach Opłat i Prowizji. Dane aktualne na 12.12.2022 r.

Konto oszczędnościowe jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą zacząć regularnie oszczędzać. Pierwszym powodem jest to, że wpłacając na nie pieniądze, korzystamy z procentu składanego (odsetki naliczane od każdej wpłaty są doliczane do wkładu i dzięki temu składają się na zysk wypracowywany w okresie następnym). Druga zaleta konta oszczędnościowego polega na tym, że nawet jeżeli wypłacimy zgromadzone oszczędności, to nie stracimy odsetek. Jeżeli chcesz otworzyć rachunek oszczędnościowy, powinieneś wziąć pod uwagę Konto Oszczędnościowe Banku Pekao S.A. To oferta, z której warto skorzystać.

Partner materiału: Bank Pekao S.A.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
direct.money.pl
KOMENTARZE
(1)
mka
rok temu
"Partner materiału: Bank Pekao S.A."