Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Ważne ostrzeżenie dla Polski. OECD zaleca podniesienie wieku emerytalnego

281
Podziel się:

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w rekomendacjach dla Polski zaleca wydłużenie wieku emerytalnego i jego zrównanie dla obu płci. Oprócz tego podkreśla, że nasza polityka powinna być skalibrowana tak, by nie dopuścić do wzrostu inflacji.

Ważne ostrzeżenie dla Polski. OECD zaleca podniesienie wieku emerytalnego
Premier Mateusz Morawiecki i szef NBP Adam Glapiński (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

OECD (wspólnota najbardziej rozwiniętych państwa świata, do której należy też Polska) w najnowszych rekomendacjach dla Polski wysyła jednoznaczny sygnał. Wskazuje, że NBP powinien być gotowy do dalszych podwyżek stóp procentowych, ocenia, że wakacje kredytowe nie powinny być kontynuowane po 2023 r. i rekomenduje podwyższenie wieku emerytalnego w naszym kraju oraz jego zrównanie.

Organizacja w najnowszej analizie podkreśla też, że nasz kraj ma za sobą dekadę rozwoju, dzięki której udało się podnieść standard życia w naszym kraju na poziom 80 proc. średniej dla 38. krajów OECD.

W ocenie OECD polskiej gospodarce udało się szybko odbudować po okresie pandemii, jednak obecnie mamy w kraju okres stagnacji i najwyższej od 20 lat inflacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 10.01 | Skumulowana inflacja do 2025 r. może wynieść 42 proc. "Kardynalny błąd NBP"

OECD o stopach proc. i wakacjach kredytowych

OECD podkreśla, że aby zminimalizować zagrożenia stojące przed polską gospodarką, policy mix czyli połączenie polityki monetarnej NBP i polityki fiskalnej, za którą odpowiada rząd) powinien być "odpowiednio skalibrowany", żeby nie dopuścić do utrwalenia się inflacji.

Bank centralny powinien nadal zapewniać, że podwyższone oczekiwania inflacyjne nie utrwalą się i być gotowym do dalszych podwyżek stóp procentowych w razie potrzeby – napisano w cyklicznym raporcie OECD poświęconym Polsce.

Oprócz tego według organizacji:

  • Wakacje kredytowe nie powinny być w Polsce kontynuowane po 2023 r., a lepszą opcją byłoby korzystanie z istniejącego narzędzia pomocy w formie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców;
  • Tymczasowe pomocowe działania fiskalne w związku z kryzysem energetycznym powinny być kontynuowane, jeżeli są potrzebne. Jednocześnie organizacja widzi przestrzeń do większego ukierunkowania pomocy w przyszłości, żeby uniknąć zwiększania presji inflacyjnej.

Konieczne odejście od węgla

OECD radzi też, aby Polska podjęła działania w celu zrównoważenia finansów publicznych:

  • "Obniżone stawki VAT oraz wyłączenia podatkowe mogą być w dalszym stopniu rewidowane, a opodatkowanie nieruchomości zwiększone" - napisano w raporcie;
  • Należy też w opinii OECD ustanowić Radę Fiskalną, co pomogłoby "utrzymać wiarygodność fiskalną Polski i wspierałoby lepsze oraz bardziej transparentne zarządzanie finansami publicznymi".

OECD postuluje także:


  • Zrewidowanie planu odejścia od węgla w celu jego przyspieszenia;
  • Polska musi szybciej wdrażać cyfryzację, ponieważ jest to obszar, w którym dalej pozostaje w tym na tle innych krajów UE.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(281)
Stasek z Ropc...
rok temu
Nie po to my w Polsce zapisali się do PiS-u żeby pracować ! Dość my sie napracowali na pańskim i za komuny nadarli z nas podatków. Komuna nam nadała pańskie ziemie z parcelacji PKWN w 1944 bo ony były leniwe aby te ziemie co zabrały panom uprawiać a z nas darły obowiązkowe dostawy. Nam sie teraz należy i jus. Nam sie teraz należy jak murzynom w Ameryce przez 6 pokoleń albo i wiency.
Temida.
rok temu
Dali emerytury za spanie a teraz chcą żeby Ci co pa ująć pracowali do śmierci..
hihi
rok temu
tak dla polityków budzetówki i biurowych
ADAM2
rok temu
Miernoty intelektualne bawią się w rządzenie krajem a ich eksperymenty później skutkują tym że normalni zjadacze chleba muszą ponosić tego konsekwencje. Czy my jako Polacy nie możemy wybrać uczciwych ludzi w wyborach czy zawsze będziemy wybierać tych którzy obiecają najwięcej?
Leo
rok temu
Czy to OECD płaci emerytury w Polsce? Niemcy też twierdzili, że praca uszlachetnia człowieka , wystarczy jechać do Oświęcimia. Praca do śmierci.
...
Następna strona