Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Rejestracje i upadłości firm. Polska na tle UE

55
Podziel się:

W trzecim kwartale 2020 roku, kiedy w wielu państwach restrykcje zostały złagodzone, w UE zarejestrowano nieco więcej nowych firm niż rok wcześniej. Liczba upadłości była natomiast znacznie mniejsza rok do roku. Jak na tle innych krajów wypada Polska?

Rejestracje i upadłości firm. Polska na tle UE
W trzecim kwartale 2020 roku w UE zarejestrowano o 2,2 proc. więcej firm niż w analogicznym kwartale rok temu. Liczba upadłości spadła natomiast o prawie 18 proc. (Adobe Stock)

W trzecim kwartale 2020 roku, kiedy w wielu państwach restrykcje zostały nieco złagodzone, liczba rejestracji nowych firm w Unii Europejskiej znacznie wzrosła w porównaniu z poprzednim kwartałem (o 45 proc.).

Przełamało to spadkowy trend w otwieraniu nowych biznesów widoczny zarówno w pierwszym, jak i w drugim kwartale ubiegłego roku.

W trzecim kwartale, w porównaniu z drugim, znacznie wzrosła też liczba upadłości w UE (o prawie 26 proc.), również po znacznym spadku w pierwszym i drugim kwartale.

Zobacz także: Wynagrodzenia w IT. Średnia płaca to nawet 12 tys. zł brutto

 Jak Eurostat wyjaśnia mniej upadłości w pierwszych dwóch kwartałach? Wpływ na to mogło mieć zamknięcie lub ograniczenie działalności odpowiednich urzędów, w związku z czym decyzje o zamknięciu biznesu były zgłaszane z opóźnieniem. 

Jak wskazuje Eurostat, w przypadku bankructwa, środki rządowe wspierające przedsiębiorstwa w czasie kryzysu mogły pozwolić firmom, które w innym przypadku ogłosiłyby upadłość, na kontynuowanie działalności. 

Z kolei porównując dane rok do roku, w trzecim kwartale 2020 roku zarejestrowano o 2,2 proc. więcej nowych firm niż w analogicznym kwartale 2019 roku. Natomiast upadłości było o 17 proc. mniej niż a analogicznym kwartale rok wcześniej.

Rejestracje nowych firm (kolor niebieski) oraz upadłości (kolor czerwony) w UE:

Jak na tle innych krajów UE wypada Polska? Pod względem rejestracji nowych firm nie odbiegamy bardzo od unijnej średniej. W drugim kwartale zarejestrowano w Polsce o 32 proc. mniej firm niż rok wcześniej, podczas gdy średnia w UE to 29 proc. Natomiast w trzecim kwartale nowych rejestracji było o niecały 1 proc. mniej rok do roku, podczas gdy unijna średnia to wspomniane wyżej plus 2,2 proc.

Rejestracje nowych firm (w % w porównaniu z analogicznym kwartałem poprzedniego roku):

Polska wyróżnia się natomiast w statystykach UE pod względem liczby upadłości. W drugim kwartale upadło o prawie 20 proc. firm więcej niż w analogicznym kwartale rok wcześniej, podczas gdy w całej UE średnio zamknięto ponad 30 proc. firm mniej. Z kolei w trzecim kwartale, kiedy trochę poluzowano restrykcje, liczba bankructw w Polsce była o niecałe 8 proc. niższa niż rok wcześniej, podczas gdy średnio w UE była niższa o prawie 18 proc.

Upadłości firm (w % w porównaniu z analogicznym kwartałem poprzedniego roku):

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(55)
Gryfwald
3 lata temu
Co tam dane statystyczne, Pinokio wie lepiej, mamy sukces jakiego nigdy wcześniej nie było (czyt. przed (nie)rządami PIS)
edtom
3 lata temu
tylko pozwysądowe przeciwko tym kacykom są w stanie coś zmienić
CDet
3 lata temu
Przestrzegam przed oszustwami Energii Operator SA, która dokonywała odczytów liczników w dniach 30 i 31 grudnia 2020 r a do faktur zaniżała stany liczników o 30 do 70 % po to aby od stycznia każdy zapłacił za rzekome większe zużycie energii po wyższych cenach.
perpetuum
3 lata temu
Jest luty 2024. Rzecznik rządu ogłosił, że już wszystkie lokale gastronomiczne w Polsce są kontrolowane przez Orlen Food. Spółka córka Orlenu w latach 2021-2022 bardzo szybko się rozwijała, wykupując, restrukturyzując wiele restauracji, które zostały mocno osłabione przez pandemię z 2020. Podobnymi wynikami może pochwalić się inna spółka córka Orlenu: Orlen Fitness, która przejęła wiele klubów podupadłych w 2020. Jednak największy sukces można przypisać spółce Orlen Hotel, która w latach 2021-2023 skupiła ponad 2000 hoteli i dysponuje dzisiaj największą bazą hotelową w Europie. Rzecznik rząd zaprzecza doniesieniom z zachodnich mediów, jakoby w latach 2020-2021 rząd prowadził celową politykę upadku firm z branży hotelarskiej, gastronomicznej, czy fitness, by w późniejszych latach przejąć te firmy i rozdzielać do zarządzania własnym aktywistom. Równocześnie rzecznik rządu podkreślił, że przejęcia i restrukturyzacje były przeprowadzane, by nie zniszczyć gospodarki i zachować miejsca pracy, a umowy przejęcia, podpisane z poprzednim właścicielom były godziwe i zgodne z prawem. Ponadto rzecznik dodał, że obecną struktura firmy Orlen jest zgodna z wytyczonym kierunkiem repolonizacji różnych działów gospodarki. Możemy pochwalić się tym, że już 75% gospodarki znajduje się pod kontrolą Państwa i udział ten sukcesywnie się powiększa.
jaro
3 lata temu
Głosowanie na PiS to pełnia szczęścia dla ludzi !
...
Następna strona