Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Resort rodziny przedstawił projekt 800 plus. W przepisach czai się pułapka

227
Podziel się:

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiło projekt ustawy dotyczący waloryzacji programu "Rodzina 500 Plus". Od przyszłego roku na dziecko będzie przysługiwać już 800 zł brutto. Okazuje się jednak, że niektóre rodziny w styczniu nie dostaną żadnego przelewu.

Resort rodziny przedstawił projekt 800 plus. W przepisach czai się pułapka
800 plus od stycznia 2024 r. Część rodzin nie otrzyma przelewów w styczniu. Na zdjęciu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (PAP, PAP/Paweł Supernak)

14 maja Jarosław Kaczyński ogłosił waloryzację programu 500 plus do 800 zł. – Od nowego roku program 500 plus to będzie ciągle nazwa, jak sądzę, pamiętana, ale suma będzie już inna. To będzie 800 plus – powiedział na konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości.

800 plus od stycznia. Niektórzy w ogóle nie dostaną przelewu

W ostatnich dniach projekt ustawy realizujący tę obietnicę przedstawiło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jego zapisy przeanalizował "Fakt".

Okazuje się, że od stycznia 2024 r. nie wszyscy uprawnieni otrzymają przelew z ZUS-u. Choć wydawać by się mogło, że doliczenie 300 zł brutto jest zmianą kosmetyczną, to jednak wymaga ona od Zakładu "wprowadzania regulacji technicznych".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Krynica Forum 2023: Piotr Chęciński, Dyrektor Komunikacji KGHM Polska Miedź
W związku z tym proponuje się wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą wypłata przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przysługującego świadczenia wychowawczego w nowej wysokości 800 zł miesięcznie będzie mogła nastąpić nie później niż do dnia 29 lutego 2024 r. – wskazał resort w uzasadnieniu do projektu ustawy, cytowanym przez "Fakt".

Oznacza to, że w styczniu 2024 r. część rodzin nie otrzyma żadnego przelewu, ani z tytułu 500 plus, ani z tytułu 800 plus. Za to podwójny przelew ma przyjść do końca lutego.

Resort policzył koszty waloryzacji 500 plus

Dobrą wiadomością z punktu widzenia świadczeniobiorców jest fakt, że nie muszą składać żadnych dodatkowych dokumentów, by otrzymać 800 plus. Jeżeli przysługiwało im prawo do 500 plus, to od stycznia 2024 r. wpłaty na konto wzrosną z automatu.

Resort rodziny zarazem szacuje, że waloryzacja programu "Rodzina 500 Plus" w 2024 r. pochłonie dodatkowe 24 mld złbudżetu państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(227)
Plusowe
2 miesiące temu
To plusowe pieniądze rosną razem z inflacja czyli ja gby dać tak samo 500 plusowe 1 rok temu
Realia
4 miesiące temu
Ilu zbrodniarzy było samotnikami? Ilu było bezdzietnych?
Jedno pytanie
4 miesiące temu
Ilu zbrodniarzy było singlami?
Motywator
4 miesiące temu
Wiele robi się dla dzieci. Zróbcie coś dobrego! Nie rozmnażajcie się! Pokolenia to docenią.
Przedsiębiorc...
4 miesiące temu
Inwestować trzeba w jakość życia, a nie ilość!
...
Następna strona