Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Staż pracy jednak po nowemu. Ministerstwo pokazało projekt przepisów

145
Podziel się:

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje dużą nowelizację Kodeksu pracy, która ma znacząco zmienić zasady obliczania stażu pracy oraz wpłynąć na wiele uprawnień pracowniczych. Planowane zmiany, które początkowo miały wejść w życie w 2025 roku, zostały przesunięte na 2026 rok.

Staż pracy jednak po nowemu. Ministerstwo pokazało projekt przepisów
Nadchodzi zmiana istotna dla milionów Polaków (Licencjodawca, NBP, Rawpixel)

W połowie maja money.pl informował, że w 2026 r. Kodeks pracy czeka rewolucja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej właśnie pokazało projekt przepisów. Potwierdziły się nasze ustalenia dotyczące zarówno zmian, jakie planuje resort, jak i terminu ich wprowadzenia.

Kluczowym elementem nowelizacji jest zmiana sposobu obliczania stażu pracy.

Zgodnie z przedstawionym projektem do stażu pracy będą wliczane nie tylko okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, ale również okresy prowadzenia działalności gospodarczej oraz wykonywania umów cywilnoprawnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Chów klatkowy" pod Warszawą. Nie zostawiają suchej nitki na inwestycji dewelopera

Co w projektowanych przepisach jest szczególnie istotnego? Projekt ustawy przewiduje, że "do okresu zatrudnienia wlicza się okresy prowadzenia przez osobę fizyczną pozarolniczej działalności oraz okresy pozostawania osobą współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, za które zostały opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe lub wypadkowe".

Do stażu pracy będą zaliczane okresy wykonywania umów zlecenia, umów o świadczenie usług oraz umów agencyjnych, jeśli osoba podlegała z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym - czytamy w opracowaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Wpływ na uprawnienia pracownicze

Planowane zmiany będą miały daleko idące konsekwencje dla uprawnień pracowniczych. Osoby zatrudnione na umowę o pracę, które wcześniej świadczyły pracę dla tego samego pracodawcy na podstawie umowy zlecenia lub prowadziły działalność gospodarczą, mogą zyskać wiele korzyści:

 • Dłuższy urlop wypoczynkowy - pracownicy mogą szybciej nabyć prawo do urlopu w wymiarze 26 dni,
 • dłuższy okres wypowiedzenia,
 • wyższa odprawa,
 • dodatkowe świadczenia. Jeśli przepisy zakładowe przewidują dodatki stażowe lub inne świadczenia uzależnione od stażu pracy, pracownicy mogą zyskać prawo do wyższych kwot.

I tak, by zamiast 20 dni przysługiwało nam w roku 26 dni urlopu, musimy mieć na koncie 10 lat przepracowanych na umowie o pracę lub wysłużonych w określonym rodzaju służb mundurowych. Gdy planowane zmiany wejdą w życie, ten warunek się zmieni, do stażu pracy wliczany będzie także okres, kiedy pracowaliśmy na umowie zlecenie lub prowadziliśmy własną firmę - tłumaczy "Gazeta Wyborcza".

Z kolei długość okresu wypowiedzenia zależy od stażu pracy. Jeśli przepracujemy mniej niż sześć miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie. Przy stażu pracy od sześciu miesięcy do trzech lat czas wypowiedzenia to miesiąc, a przy ponad trzyletnim stażu, wynosi on trzy miesiące.

Warto jednak zaznaczyć, że w myśl projektowanych przepisów liczy się tylko czas spędzony w danej firmie.

Zmiana prawa będzie miała znaczenie dla osób, które przed podpisaniem umowy o pracę z obecnym pracodawcą, pracowały dla niego na umowie zlecenie lub B2B. Ten okres będzie uwzględniany przy obliczaniu czasu wypowiedzenia i odprawy.

Potwierdzanie okresów zatrudnienia

Projekt nowelizacji szczegółowo określa też sposób potwierdzania okresów zatrudnienia, które mają być wliczane do stażu pracy.

 • Okresy prowadzenia działalności gospodarczej będą potwierdzane zaświadczeniem wydanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych o opłaceniu składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe lub wypadkowe.
 • Okresy wykonywania umów cywilnoprawnych będą potwierdzane zaświadczeniem ZUS o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
 • W przypadku okresów, w których osoba fizyczna nie podlegała ubezpieczeniom, ale prowadziła działalność gospodarczą, potwierdzeniem będzie zaświadczenie ZUS o podleganiu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Inne wliczane okresy

Projektowana nowelizacja uwzględnia również inne okresy, które będą wliczane do stażu pracy. Do okresu zatrudnienia będą zaliczane m.in.:

 • okresy pobierania uposażenia w czasie sprawowania mandatu posła, senatora lub posła do Parlamentu Europejskiego,
 • odbywania czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego oraz służby zastępczej,
 • kształcenia się w szkole doktorskiej,
 • pobierania stypendium sportowego przez stypendystę sportowego,
 • kształcenia się w Krajowej Szkole Administracji Publicznej,
 • wykonywania przez skazanego odpłatnego zatrudnienia,
 • pobierania przez bezrobotnego zasiłku i stypendium,
 • udokumentowane okresy zatrudnienia za granicą u pracodawcy zagranicznego
 • okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie.

Rozróżnienie między zakładowym a ogólnym stażem pracy

Warto podkreślić, że nowelizacja wprowadza istotne rozróżnienie między dwoma rodzajami stażu pracy:

Zakładowy staż pracy. Dotyczy okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Ma wpływ na ustalanie długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony lub nieokreślony oraz wysokości odprawy z tytułu rozwiązania umowy o pracę i odprawy pośmiertnej.

Ogólny staż pracy. Obejmuje okresy pracy u wszystkich pracodawców. Jest istotny przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika oraz nabywania prawa do urlopu wychowawczego.

Możliwy wzrost kosztów pracodawców

W analizie skutków regulacji oszacowano, że w ciągu 10 lat sektor finansów publicznych może ponieść koszty w wysokości 27 256,4 mln zł, a sektor prywatny – 6 906,6 mln zł. Z tej kwoty 80 proc. obciążeń przypadnie na duże przedsiębiorstwa, natomiast sektor MŚP będzie musiał wydać 1 381,3 mln zł w związku z planowanymi zmianami.

Pracodawcy poniosą koszty, ponieważ będą musieli uwzględniać dłuższe okresy stażu przy wypłacie odpraw oraz dodatków stażowych i nagród jubileuszowych w sektorze publicznym. Zmiany te wpłyną również na okresy wypowiedzenia umów oraz szybsze nabywanie prawa do dłuższego urlopu wypoczynkowego, co może prowadzić do większej absencji w zakładach pracy i dodatkowych kosztów związanych z koniecznością uzupełnienia braków kadrowych.

Dla pracowników nowelizacja przyniesie korzyści w postaci szybszego dostępu do ważnych uprawnień pracowniczych, niezależnie od formy wcześniej wykonywanej pracy. Umożliwi również wcześniejsze ubieganie się o stanowiska wymagające określonego stażu pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rynek pracy
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(145)
Polskiczłowie...
wczoraj
Będziemy pracować na emeryturę do 70-75lat nawet balkonik, czy wózek inwalidzki nie będzie z tego zwalniał, pieniędzy nie ma i nie będzie to już postanowione wg.Banku Światowego jesteśmy zadłużeni na 4,5bln złotych plus odsetki i rośnie, bo wojna, bo zbrojenia, bo emigranci, bo trzeba pomagać, bo ustawa 447 itd.itp
Co za czasy.
wczoraj
A 47 lat udokumentowanej pracy dalej nie pozwala przejść na emeryturę. Tylko te pacyki rządowe czekają na naszą śmierć i nie bedą musieli płacić. Ale czemu tu się dziwi przecież przykład idzie z Niemiec. Odszkodowania za bandycki napad na polskę też tym tylko co przeżyli. To nie politycy to bandyci i wyzyskiwacze.
Ddd
2 dni temu
płaca za pracę , przywileje za pracę to pracodawca powinien ustalić z pracownikiem, Ten śmieszny rząd, półprywatne związki zawodowe, chamski ZUS, SKORUMPOWANE SĄDY I PROKURATURY to obraz praworządnej Polski. Rzygać się chce . Są prawa których nikt nie ma w zależności od przynależności. Pónad pół roku minęło, multum kombinatorów i złodziei i kto siedzi " wróbel na dachu" a kto będzie siedział obywatel bo za szybko jechał na hulajnodze po własnej działce
Wiktor
2 dni temu
Kolejne bzdety A co z pensja minimalna o której wspominaliscie ? Jak długo będą jeszcze do minimalnej doliczane premie?
7h dniówka !!...
2 dni temu
same propozycje i projekty, a co weszło w życie? aha, nic, czekam na skrócony tydzień pracy, 8 godzin w robocie to stanowczo za długo
...
Następna strona