Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KBB
|
aktualizacja

Rewolucja w prawie. Mała budowa bez pozwolenia możliwa od dziś

104
Podziel się

W sobotę (19.09) wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego. Dzięki zmianom można rozpocząć inwestycję nie zgłaszając jej i nie mając pozwolenia budowlanego. Nowe prawo oznacza też wyższe kary dla tych, którzy nie przestrzegają procedur.

Rewolucja w prawie. Mała budowa bez pozwolenia możliwa od dziś
Budowa małych obiektów bez zezwolenia jest już możliwa (pxhere.com)
bDfiisXV

Na nowelizacji prawa budowlanego skorzystają przede wszystkim właściciele gospodarstw rolnych – ale nie tylko oni. Od 19 września bez pozwolenia i zgłoszenia można budować wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, jak np. garaże, altany, przydomowe ganki, oranżerie i np. tarasy.

Takie obiekty nie mogą mieć jednak więcej, niż 35 m kw. powierzchni. A bez pozwolenia i zgłoszenia na działce do 500 m kw można wybudować najwyżej dwa takie obiekty.

Nowe prawo budowlane. Będzie łatwiej postawić mały dom, wystarczy zgłoszenie

bDfiisXX

W nowelizacji opisano dość dokładnie, co można postawić bez zezwolenia. Na przykład budynek gospodarczy ma służyć np. do przechowywania narzędzi ogrodniczych. Wiata powinna być lekką konstrukcją bez fundamentów, gdzie dach oparty jest na słupach.

Fundamentu nie może mieć również altana – to w rozumieniu prawa to lekka ażurowa konstrukcja, która jest elementem architektury ogrodowej. Oranżeria zaś powinna być w znacznej części przeszklona i powinna służyć do rekreacji i uprawy roślin.

Wyższe kary dla inwestorów

Jeśli nadzór budowlany stwierdzi, że obiekt jest użytkowany z naruszeniem przepisów, w terminie 60 dni od wydania pouczenia jeszcze raz dokona kontroli. Jeśli do tego czasu użytkownik budynku nie naprawi usterek, zapłaci karę.

bDfiisYd

Co więcej, kontrole będą mogły się powtarzać co 30 dni, a kolejne kary będą mogły być nakładane w nieskończoność, do czasu usunięcia usterek.

Od nałożonej kary będzie można się odwołać w terminie 7 dni od daty doręczenia pisma.

Ucieszą się też deweloperzy

bDfiisYe

Nowelizacja wprowadza też nową definicję: "obszar oddziaływania obiektu". W praktyce oznacza to, że przy planowaniu budynku nie będą się liczyć subiektywne uciążliwości – np. hałas czy zanieczyszczenie powietrza.

Znaczenie będą miały głównie wymogi dotyczące samej zabudowy. Ten zapis cieszy deweloperów, ale sąsiadów nowopowstających budynków – już znacznie mniej.

Nowelizacja ustala też maksymalny termin zaskarżania pozwoleń na budowę i pozwoleń na użytkowanie. Wynosi on teraz 5 lat, do tej pory skargi były de facto bezterminowe.

bDfiisYy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(104)
jerzy
miesiąc temu
takie budowle można wznosić już od chyba 20 lat.
AaA
miesiąc temu
Autor chyba nie przeczytał nowego prawa budowlanego...
znaffca
miesiąc temu
To nie jest prawda. Budynki gospodarcze dalej są na zgłoszenie. Nie wiem po co ludzi w błąd wprowadzacie.
bDfiisYz
Coraz gorszy ...
miesiąc temu
Ten artykuł podaje nieprawdziwe informacje i jest powielany od wielu tygodni. Autor nie zadał sobie trudu przeczytania zmiam w ustawie
Dekomunizacja...
miesiąc temu
W zeszłym roku prawo budowlane było nowelizowane 12 razy, w tym roku bodaj już 7 razy. Pokażcie mi drugi taki kraj z taką biegunką legislacyjną i z tak słabym prawem, że trzeba je co chwila zmieniać. Czas na to, aby wszystkim prawnikom, którzy kończyli uczelnie za komuny odebrać dyplomy i niech uczą się od nowa.
Najnowsze komentarze (104)
Edward
2 tyg. temu
Zaraz po II wojnie światowej przyjęto zasadę, że wszystko ma być państwowe. W dalszym ciągu obowiązują przepisy jak za Tow. Bieruta! Np. garaże - tzw. amortyzacja 7-mio letnia a potem stawały się własnością. Teraz rozważają sprzedaż garażu, którego nie wybudowali. Ja staram się 34-y lata o wykup garażu i cisza - mogę użytkować, ale jak się komuś w urzędzie spodoba, to będę się musiał z niego wynieść, bo była to przecież lokalizacja tymczasowa!
aa
2 tyg. temu
bzdura - niczym sie to nie różni do zgłoszenia tez potrzebny projektant i projekt wielobranżowy a czy zatwierdza sie to decyzja czy zgłoszeniem co za różnica?
Bee
miesiąc temu
Nic nowego wszystko tak jak było
patrzpan
miesiąc temu
O balkonach w spółdzielczych blokowiskach przezornie zapomnieli.
qaz
miesiąc temu
a kiedy było potrzeba pozwolenie jak np. garaże, altany, przydomowe ganki, oranżerie i np. tarasy, NIGDY
FakeNews
miesiąc temu
ale przecież do 35m można było zawsze bez pozwolenia budować....więc jaka zmiana? pffff
ewa
miesiąc temu
Jak można budować bez pozwolenia to po co tyle urzędników w gminach starostwach
Wajcha
miesiąc temu
A skąd autor wziął definicje wiaty i altany?
bDfiisYr
Będzie płacz
miesiąc temu
ludzi którzy czytają bez zrozumienia tak jak było z wycinką drzew na swojej działce. Nawet jeżeli można by budować bez zezwolenia to nie zwalnia to inwestora z pozostałych zapisów Prawa Budowlanego, Warunków Technicznych oraz przepisów p.poż, zapisów miejscowego planu oraz warunków zabudowy
pol432
miesiąc temu
zmieniło się na gorsze. Kiedyś była potrzebna jedna dokumentacja, teraz trzy..:) Ponadto: ciągle o tym co zbudujesz decyduje urzędnik wydając warunki zabudowy. średni czas wydania pozwolenia to dwa lata..
mol
miesiąc temu
W Radzyminie burmistrz i jego świta deweloperów już zacierają ręce jak tu budować szeregowce udające domy jednorodzinne. Dobrze, że CBA wkroczyło ale czy uda im się wyciąć w pień te układy to wątpię.
andrus
miesiąc temu
W dalszym ciągu nic nie można zbudować na działce na którą jest wydana WZ; BEZ PLANU zagospodarowania działki czyli na pustej działce. Kto już ma dom to pewne ułatwienia będą i artykuł jest mylący nadal prawo budowlane jest zagmatwane.
Max
miesiąc temu
Lepiej, żeby urząd przyklepał, bo jak szwagier przestanie w gminie pracować ...
qw
miesiąc temu
mam działkę i ziemia prawnie jest moja i jeszcze musze sie pytać czy moge sobie wybudowac dom na mojej ziemi - absurd
...
Następna strona