Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|
aktualizacja

Rewolucja w warzywniakach. 16 praktyk, które mają zniknąć

103
Podziel się:

W starciu rolnik - sieć handlowa ten pierwszy bywał na straconej pozycji. Projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej, który w piątek przyjął rząd, ma to zmienić.

Rewolucja w warzywniakach. 16 praktyk, które mają zniknąć
Dzięki zmianom dostawcy produktów rolnych i spożywczych mają mieć większą pewność funkcjonowania na rynku krajowym (Istock)

Pomóc ma tu zdefiniowanie 16 nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorcami, w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych. Dzięki nowym rozwiązaniom dostawcy produktów rolnych i spożywczych będą mieli większą pewność funkcjonowania na rynku krajowym.

W projekcie zdefiniowano 10 nieuczciwych praktyk, które są bezwzględnie zakazane. Są to m.in.: zapłata w terminie późniejszym niż 30 dni za produkty łatwopsujące się i 60 dni na pozostałe produkty, anulowanie zamówienia produktów łatwopsujących w terminie krótszym niż 30 dni przed przewidywanym terminem dostarczenia, bezprawne pozyskiwanie, wykorzystywanie lub ujawnienie przez nabywcę tajemnic handlowych dostawcy.

Zobacz także: Ceny żywności. W marketach drożyzna, u rolnika tanio - skąd się to bierze?

Zdefiniowano ponadto sześć nieuczciwych praktyk, które są dozwolone pod warunkiem, że zostały one przed ich stosowaniem jasno i jednoznacznie uzgodnione w umowie między nabywcą a dostawcą. Są to m.in.: zwrot przez nabywcę niesprzedanych produktów rolnych i spożywczych dostawcy, nie płacąc za te niesprzedane produkty, pobieranie od dostawcy opłaty stanowiącej warunek przechowywania, prezentowania lub oferowania do sprzedaży jego produktów lub udostępniania takich produktów na rynku, żądanie od dostawcy ponoszenia całości lub części kosztów rabatów na produkty rolne i spożywcze sprzedawane przez kupującego w drodze promocji.

Projekt wprowadza też procedury dobrowolnego poddania się karze pieniężnej. W takim przypadku, wysokość kary może być obniżona nie więcej niż o 50 proc. w stosunku do kary, jaka zostałaby nałożona, gdyby strona nie poddała się jej dobrowolnie.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie z początkiem listopada 2021 r.

Również w piątek rząd przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego. Projektowane nowe przepisy m.in. podnoszą z 40 tys. zł do 100 tys. zł kwotę przychodów zwolnioną od podatku dochodowego w ramach rolniczego handlu detalicznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(103)
emeryt
3 lata temu
Apel do Agro Uni Panie Kołodziejczyk proszę zorganizujcie sklepy rolnicze gdzie towar będzie dostarczany bezpośrednio od rolnika na półki sklepowe, a sklepy należy tak zorganizować aby mogły handlować w niedzielę np Bazar Pijalnia Naturalnych Soków
Mmmm
3 lata temu
Czy jak sklep kupi majonez, piwo, płatki śniadaniowe, czekoladę itp i ich nie sprzeda przed datą ważności to też zwraca do producenta i dostaje 100% ceny zwrotu??? Nie wydaje mi się. Kupując towar widzą, czy jest zepsuty, więc takiego się nie bierze. Więc z jakiej racji rolnik ma za to płacić? Bo sklep narzuca sobie cenę, nie sprzeda, część produktu przezuci klient i zepsuje się. To nie wina rolnika.
zmorka
3 lata temu
to dlaczego wszyscy inni muszą płacić podatki? A rolnik, który ma przedsiębiorstwo też ? i do tego KRUS! Fajne!
Gonzo.
3 lata temu
Rolniki czują się oszukani przez nie-rząd i w ogóle nie mają racji. Przypominam, że w wyborach w 2019 roku na PIS głosowało ponad 56% mieszkańców wsi, na np. KO ledwie ponad 16%. To do kogo teraz pretensje? Gdzie wtedy był pseudoprzywódca i notoryczny awanturnik z Agrounii, niejaki Kołodziejczak?
subiektywnie
3 lata temu
dlaczego nie ma obowiązku informowania klienta czym warzywa i owoce były pryskane w trakcie ich uprawy i w trakcie ich przechowywania?
...
Następna strona