Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Rośnie liczba grupowych zwolnień. Ponad 30 tys. pracowników na bruk

154
Podziel się:

Liczba osób objętych zwolnieniami grupowymi w Polsce w 2018 roku wzrosła o ponad 12 proc. do 30,2 tys. pracowników. To jednak wcale nie oznacza, że tyle samo ludzi straciło pracę.

W ubiegłym roku zwolnieniami grupowymi objęto 30,2 tys. pracowników
W ubiegłym roku zwolnieniami grupowymi objęto 30,2 tys. pracowników (flickr.com)

Jak informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita", firmy muszą zgłaszać do miejscowych urzędów pracy chęć przeprowadzenia zwolnień grupowych. Takich zgłoszeń było - zgodnie z danymi resortu pracy - 30,2 tys. Rok wcześniej liczba ta nie przekrcaczała 27 tys.

To jednak tylko zgłoszenia, bo rzeczywistych zwolnień jest zazwyczaj znacznie mniej. I tak w 2018 roku z ponad 30 tys. zwolniono 13,4 tys. pracowników.

Zobacz także: Zobacz: Rynek biurowy kwitnie. Tak firmy konkurują o pracowników

Takie liczby to w dużej mierze efekty restrukturyzacji dużych firm. Na przykład Skanska poinformowała w związku z tym, że ma zamiar zwolnić 2500 pracowników w 2018 roku, podczas gdy w rzeczywistości pracę straciło 1600 osób zatrudnionych w firmie z branży budowlanej.

Za takie wyniki odpowiada również PKO BP, który przez zmiany organizacyjne chciał zwolnić 850 osób. Inny bank - BGŻ BNP Paribas w związku z konsolidacją zaplanował redukcję 2500 etatów do końca 2020 roku, a gliwicki Opel planował zwolnić 460 pracowników.

Jeśli dodamy do tego Tesco, które ze względu na zamykanie sklepów musiało pożegnać się z nawet 2 tys. osób, to liczba 30 tys. nie powinna robić wrażenia. Szczególnie, że w ostatnich kilkunastu latach tylko 4 razy ta liczba była niższa.

Wciąż daleko do rekordu z 2009 roku, gdy zwolnieniami grupowymi objęto 109,7 tys. Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

praca
rynek pracy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(154)
dramat
2 lata temu
ja szukam pracy od roku jest coraz gorzej bezrobocie duze
VVVVVVVVVVV
3 lata temu
WP ANTYPOLSKIE KŁAMSTWA
Gsz
3 lata temu
Najwyżej wrócą na Ukraine i tyle,nic się nie dzieje specjalnego...
MAC Seattle
3 lata temu
Trzeba bylo zajac sie reprywatyzacja w latach 90 to byscie nie nazekali . Nikt z PO nienazeka tylko ciagnie do koryta zeby nakrasc wiecej .
TCHACZER
3 lata temu
PRECZ Z pisowskim kaczyzmem w sprawie górnictwa ! NARÓD NIE BĘDZIE DOKŁADAŁ z własnej kieszeni... do SMOGU ŚMIERCI NARODU RZECZYPOSPOLITEJ...
...
Następna strona