Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rośnie liczba grupowych zwolnień. Ponad 30 tys. pracowników na bruk

154
Podziel się

Liczba osób objętych zwolnieniami grupowymi w Polsce w 2018 roku wzrosła o ponad 12 proc. do 30,2 tys. pracowników. To jednak wcale nie oznacza, że tyle samo ludzi straciło pracę.

W ubiegłym roku zwolnieniami grupowymi objęto 30,2 tys. pracowników
W ubiegłym roku zwolnieniami grupowymi objęto 30,2 tys. pracowników (flickr.com)
bDzCbjmd

Jak informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita", firmy muszą zgłaszać do miejscowych urzędów pracy chęć przeprowadzenia zwolnień grupowych. Takich zgłoszeń było - zgodnie z danymi resortu pracy - 30,2 tys. Rok wcześniej liczba ta nie przekrcaczała 27 tys.

To jednak tylko zgłoszenia, bo rzeczywistych zwolnień jest zazwyczaj znacznie mniej. I tak w 2018 roku z ponad 30 tys. zwolniono 13,4 tys. pracowników.

Zobacz także: Zobacz: Rynek biurowy kwitnie. Tak firmy konkurują o pracowników
bDzCbjmf

Takie liczby to w dużej mierze efekty restrukturyzacji dużych firm. Na przykład Skanska poinformowała w związku z tym, że ma zamiar zwolnić 2500 pracowników w 2018 roku, podczas gdy w rzeczywistości pracę straciło 1600 osób zatrudnionych w firmie z branży budowlanej.

Za takie wyniki odpowiada również PKO BP, który przez zmiany organizacyjne chciał zwolnić 850 osób. Inny bank - BGŻ BNP Paribas w związku z konsolidacją zaplanował redukcję 2500 etatów do końca 2020 roku, a gliwicki Opel planował zwolnić 460 pracowników.

bDzCbjml

Jeśli dodamy do tego Tesco, które ze względu na zamykanie sklepów musiało pożegnać się z nawet 2 tys. osób, to liczba 30 tys. nie powinna robić wrażenia. Szczególnie, że w ostatnich kilkunastu latach tylko 4 razy ta liczba była niższa.

Wciąż daleko do rekordu z 2009 roku, gdy zwolnieniami grupowymi objęto 109,7 tys. Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzCbjmG
praca
rynek pracy
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(154)
and
2 lata temu
Pójdą do innej pracy. Miejsc pracy w Polsce jest pod dostatkiem nikt nie ma obiecane że będzie pracował w jednej firmie do emerytury.
Kemor56
2 lata temu
Morawiecki twierdzi, że jest super, skąd te zwolnienia?
zzzzztttt
2 lata temu
U mnie na zakładzie były takie zwolnienia. Na drugi dzień Ci sami ludzie pracowali na tych samych stanowiskach jako podwykonawcy za 50% stawki i brak dodatków socjalnych. A jak się nie podoba to Ukraińcy - słowa prezesa. Kierownictwo dostało premie za oszczędności, 200 ludzi zostało upodlonych i świat toczy się dalej.
bDzCbjmH
robotnik
2 lata temu
Tez szukam pracy ale nigdzie nie ma wolnego etatu prezesa panstwowej spolki buehehe
jaro
2 lata temu
a kogo to obchodzi że ludzie tracą pracę ? najważniejsze jest kupowanie wyborców różnymi programami mowa nienawiści smog babcia + dziadek + i podatnik - plus drożyzna
...
Następna strona