Notowania

praca
20.04.2018 21:15

Opel planuje zwolnienia. Chce odchudzić załogę o 300 osób

Opel Manufacturing Poland planuje uruchomić program dobrowolnych odejść. Chętni będą mogli zgłaszać się od najbliższego poniedziałku. Związkowcy liczą, że to już koniec odchudzania załogi polskich zakładów, które wyhamowały ostatnio produkcję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LESZEK ZYCH/REPORTER)
Opel chce odchudzić swoją załogę o 300 osób.

Jak podaje PAP, firma chce, żeby z zakładu w Gliwicach odeszło 275 osób, a z fabryki w Tychach 25 (dziś w zakładach Opel Manufacturing Poland zatrudnionych jest 3370 osób.). Ci, którzy w ciągu najbliższego tygodnia podejmą decyzją o odejściu, mogą liczyć na odprawę w wysokości maksymalnie 21 wypłat. Ci, którzy zdecydują się później, mogą dostać do 20 wypłat.

W lutym gliwicki Opel zlikwidował przywróconą zaledwie 3 lata temu nocną zmianę produkcji, a w styczniu 190 pracowników skorzystało z programu dobrowolnych odejść. Część załogi przekierowano też do pracy w Niemczech.

Zobacz też: "Białorusini coraz chętniej przyjeżdżają szukać pracy w Polsce"

Związkowcy liczą, że po zapowiedzianej kolejnej turze PDO nie będzie już dalszych zwolnień. Nadzieją może być zapowiadane na 2019 rok uruchomienie produkcji silników benzynowych PureTech. Pracownicy w rozmowie z PAP zaznaczają, że chcieliby jednak, żeby polskie zakłady dostały do produkcji nowy, dobrze sprzedający się model.

Nie tylko w Oplu boją się o przyszłość. Podobnie jest w polskiej fabryce Fiata. "Perspektywy dla polskich zakładów Opla i Fiata nie napawają optymizmem" - napisali w marcu związkowcy z "Sierpnia 80" z zakładów tych firm w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

"To, co dzieje się z fabrykami, każe przypuszczać, że za kilka lat grozi im nawet zamknięcie" - dodawali, prosząc o spotkanie. Ich zadniem ratunkiem może być nacjonalizacja.

Tagi: praca, opel, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-04-2018

tjyz obcymi firmami jest tak że w razie problemów likwidują zakłady w koloniach

20-04-2018

sernie można ciągle produkować badziewia a opel to gorsze od Dacii

21-04-2018

liberałPracownicy niech podziękują tym, którzy uczyli Francuzów jeść nożem i widelcem

Rozwiń komentarze (23)