Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Saletra amonowa. Jak polskie porty składują nawozy z jej zawartością?

Zapłon saletry amonowej w bejruckim porcie doprowadził do gigantycznej eksplozji, która zabiła ponad 170 osób i zniszczyła sporą część miasta. Czy polskie porty i nadmorskie miasta są bezpieczne?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons)
Port w Gdyni (Fot: Joymaster, domena publiczna)

Zasady bezpieczeństwa, jakimi kierują się polskie porty, opisuje w czwartek "Gazeta Wyborcza". Jak czytamy, nie ma u nas saletry amonowej w czystej postaci - czyli w takiej, w jakiej była składowana w stolicy Libanu.

W bejruckim porcie od 2013 roku znajdowało się 2,7 tys. ton tej substancji, które pochodziły z porzuconego przez rosyjskiego biznesmena statku. Władzom wielokrotnie zwracano uwagę na zagrożenie, jakie niesie za sobą trzymanie w portowych magazynach tak ogromnej ilości saletry, aż w końcu doszło do tragedii. Straty prezydent Libanu oszacował na 15 mld dolarów.

Jak podaje "Wyborcza", w polskich portach - w Gdańsku i w Gdyni - znajdują się nawozy sztuczne na bazie saletry amonowej. W takiej formie również jest to substancja niebezpieczna.

Obejrzyj też: Bezrobocie w Polsce. "Tarcza pomogła, pytanie co dalej"

W Gdańsku jest 2040 ton nawozów z dodatkiem saletry, a w Gdyni - 3002 ton. Jak tłumaczy "Wyborczej" Magdalena Kierzkowska, przedstawicielka Urzędu Morskiego w Gdyni, nawozy te magazynuje się w miejscach suchych, z dala od źródeł ciepła i przeładowuje w portach.

Bejrucki wybuch zniszczył lub zatruł tony składowanej w porcie pszenicy.
Eksplozja może pogrążyć cały Liban. W kraju szaleje kryzys, mieszkańcom grozi nędza

Firmy, które chcą prowadzić działalność w porcie, mają obowiązek zgłosić do Urzędu Morskiego informacje o ładunku niebezpiecznym. Wypełniają dokładne sprawozdanie, jakie zasady bezpieczeństwa stosują.

Liban. Eksplozja w Bejrucie. Wielka Brytania zaoferowała wsparcie Libańczykom.
Liban. Eksplozja w Bejrucie. Wielka Brytania przekaże 5 mln funtów na pomoc

Zgłoszenia są sprawdzane przez urzędników, władze portów przeprowadzają też doraźne inspekcje. Do tej pory nie zostały stwierdzone żadne uchybienia związane z obsługą nawozów na bazie saletry amonowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-08-2020

jarkoBajek ciąg dalszy. Saletra amonowa 2750t składowana na powierzchni gruntu nie spowoduje trzęsienia ziemi 4,5 Richtera. Nawet gdyby w cudowny sposób … Czytaj całość

14-08-2020

wali mnie topolskie sklady akurat malo mnie interesuja. Moga wybuchac codziennie, jak ten w Libanie

14-08-2020

KoloIlości podane w artykule, to w skali przeładunków nawóz sztucznych również saletry amonowej, to tyle co nic. Misiecznie przeladowuje się dziesiątki … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)