Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Spada pomoc publiczna, choć spółki i tak dużo dostały z kasy państwa

5
Podziel się

Pomoc publiczna była w 2018 r. o 16 mld zł mniejsza niż rok wcześniej - osiągając poziom 26,21 mld zł - wynika z raportu UOKiK. Ze wsparcia skorzystało prawie 44 tys. przedsiębiorców, ale trzy spółki mogą pochwalić się gigantycznymi wpływami.

Raport UOKiK dot. pomocy publicznej. W 2018 r. znacznie mniej pieniędzy na wsparcie spółek
Raport UOKiK dot. pomocy publicznej. W 2018 r. znacznie mniej pieniędzy na wsparcie spółek (PAP, Tomasz Gzell/PAP)
bDSNVlNN

Prezes UOKiK monitoruje pomoc publiczną, która jest udzielana przedsiębiorcom. Chodzi o dotacje, pożyczki, środki na rozwój, rekompensaty czy zwolnienia podatkowe. Dane trafiają do bazy - można w niej sprawdzić kto, kiedy i ile środków otrzymał.

"W 2018 r. pomoc publiczna wyniosła 26,21 mld zł. To mniej niż rok wcześniej (2017 r. – 42,25 mld zł, 2016 r. – 24,93 mld zł). Wynika to z tego, że skończyło się wiele programów operacyjnych współfinansowanych ze środków unijnych na lata 2014-2020. Duża ich część została przyznana w 2017 r., stąd m.in. spadek wartości pomocy publicznej w 2018 r." - informuje UOKiK w komunikacie.

bDSNVlNP

- Pomoc publiczna trafiła do prawie 44 tys. przedsiębiorców, a najwięcej udzielił jej PFRON i marszałkowie województw – mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Największymi beneficjentami pomocy w 2018 r. były: Spółka Restrukturyzacji Kopalń (1,52 mld zł) – na likwidację kopalń, rekultywację i naprawę szkód górniczych. Następnie - PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (1,18 mld zł) – na podstawie ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, FIBEE IV (607,5 mln zł) – na podstawie programu Polska Cyfrowa na budowę sieci szerokopasmowego internetu.

Zobacz także: Obejrzyj: Allegro pod lupą UOKiK

W 2018 r. przedsiębiorcy najczęściej korzystali z dotacji, refundacji i rekompensat (18,41 mld zł). Trzykrotnie wzrosło wsparcie udzielane w formie pożyczek preferencyjnych (do 235,3 mln zł), a 40-krotnie - w formie poręczenia i gwarancji (75,8 mln zł).

bDSNVlNV

Spadło wsparcie dla sektora MŚP o 3,12 mld zł do poziomu 9,22 mld zł w 2018 r. Jednak małe i średnie firmy korzystają często z tzw. pomocy de minimis. Najwięcej wsparcia trafiło do dużych przedsiębiorstw - 12,53 mld zł.

Podział na województwa

W 2018 r., tak samo jak w 2017 r., to w województwie lubuskim najwięcej przedsiębiorców (2,6 proc.) spośród wszystkich tam zarejestrowanych otrzymało wsparcie z pieniędzy publicznych. Wskaźnik ten był też wysoki w woj. świętokrzyskim (2,2 proc.), warmińsko-mazurskim (2,1 proc.), podkarpackim (1,9 proc.).

bDSNVlNW

Na Mazowszu, gdzie działa najwięcej przedsiębiorców, relatywnie najmniej z nich skorzystało z pomocy publicznej - 0,5 proc. Ten wskaźnik był niski również na Pomorzu Zachodnim (0,6 proc.), na Dolnym Śląsku (0,8 proc.) i Opolszczyźnie (0,8 proc.). Średnia wartość pomocy przypadająca na jedno przedsiębiorstwo w Polsce to 5,5 tys. zł - czytamy w raporcie UOKiK.

Transport

Wartość pomocy udzielonej podmiotom prowadzącym działalność w sektorze transportu w 2018 roku wyniosła 4,47 mld zł (w 2017 r. – 11,68 mld zł), a przeznaczona była np. na rekompensaty za przejazdy ulgowe, sfinansowanie transportu gminnego, pogłębienie gdyńskiego portu i przebudowę jego nabrzeży.

Największe wsparcie trafiło do PKP Intercity (898 mln zł), Przewozów Regionalnych (429,4 mln zł), Morskiego Portu w Gdyni (381,8 mln zł) i Kolei Mazowieckich (357,7 mln zł).

bDSNVlNX

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSNVlOq
KOMENTARZE
(5)
lech
rok temu
Pis zaczyna oszczędzać żeby było na krowę plus.
:((:((:((:((:...
rok temu
Bankrutuje Poczta Polska i PKP Cargo, więc niedługo dopłaty będą rosnąć...
a wystarczy n...
rok temu
Unia przykręca śrubę finansową to bizancjum dojnej zmiany się kończy. Za chwilę w tym kraju to zostaną tylko klienci MOPSów i ZUS. Tylko chętnych do płacenia na nich nie będzie.
bDSNVlOr
JanosikPLus
rok temu
Zwolnienia podatkowe nie są żadną pomocą ! Jak się kogoś okrada w ramach prawa to jest ok a jak się go wyjątkowo nie okradnie to jest to pomoc ? Obudźcie się ludzie.
zaraz zaraz
rok temu
w kraju dobrobytu powinno być na odwrót rząd powinien mieć coraz więcej pieniędzy dla przedsiębiorców, a nie coraz mniej. Czyszby premier rzeczywiście był kłamczuchem.