Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. SAS
|
aktualizacja

Spektakularna metamorfoza 100-letniego domu. Razem z działką kosztował 180 tys. zł

Jak kupić działkę z domem w pięknej, rolniczej okolicy na dawnych ziemiach pruskich? Osoby, które nie są rolnikami, mogą kupować działki tylko do jednego hektara. Tomasz Motylewski znalazł jednak na to sposób. Musiał wystąpić do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) o pozwolenie na zakup działki rolniczej. Wówczas poprzedni właściciel wystawił tę działkę na sprzedaż. W takiej sytuacji, gdy przez 30 dni nie zgłosił się żaden rolnik i KOWR nie chciał kupić tej działki, pan Tomasz mógł przystąpić do zakupu. - Przy czym KOWR narzucił nam też warunki. Mieliśmy zarybić staw, który mamy, plus rozszerzyć sadownictwo - opowiada właściciel. W 2021 r. cena tej dwuipółhektarowej działki, wraz z domem i budynkiem gospodarczym, wyniosła 180 tys. zł. Metamorfoza prawie 100-letniego poniemieckiego budynku kosztowała znacznie więcej. Właściciele wyłożyli na to między 600 a 780 tys. zł. Największym kosztem (ok. 170 tys. zł) było doprowadzenie elewacji do obecnego stanu. Trzeba było skuć tynk, zaimpregnować starą cegłę i wybudować dwa kominy. Wcześniej był jeden, centralnie ulokowany, ale nowi właściciele zdecydowali się usunąć go, by zyskać przestrzeń. Dom ma powierzchnię użytkową 90 m kw. Urządzono go z dbałością o każdy centymetr. Na parterze wyburzono większość ścian działowych i stworzono otwartą część dzienną z aneksem kuchennym. Jest tam też niemała łazienka. Na piętrze znalazły się dwie sypialnie i toaleta. Styl, w którym urządzono dom, można określić jako surowy minimalizm, ale w przytulnej, ciepłej odmianie. Znacznie więcej o szczegółach aranżacji wnętrz i całym projekcie opowiada w programie "Pomysł na dom" Kuba Jankowski.
rozwiń
KOMENTARZE
(47)
WYRÓŻNIONE
krk
rok temu
Hmmm, zamierzałem tutaj rozpisać się na temat niewspółmierności kosztów do efektu i porównać to do mojej budowy nowego domu, którą zakończyłem 2 lata temu z mniejszymi wydatkami, a stosowałem materiały wysokiej jakości, ale nie chcę tego oceniać i porównywać. Każdy niech robi to co uważa. Ludzie byli mam wrażenie pozytywnie zakręceni wokół tego projektu i dom wygląda ładnie, kojarzy mi się z zachodnimi Niemcami, Belgią itp. Jest to coś na pewno ciekawego. Tymczasem jak widzę nowe domy sprzedawane w systemie kurzych ferm (20 identycznych klatek o powierzchni 3 arów) za kosmiczne pieniądze to wiem, że każda inna opcja jest lepsza. Pozdrawiam.
jednak cos no...
rok temu
Mam przedwojenny dom z czerwonej cegly, lacznie z murem pruskim. Niespodzianki na jakie natrafilem zaskoczyly mnie pomimo bycia przygotowanym na nieciekawe tematy. Poczawszy od scian obrysowych nie zwiazanych ze soba naroznikami, braku funadamentow pod polowa domu (2 bloczki w ziemii napiasku)... Lacznie 3 szamb (w tym przelewowych do ktorych sasiad sie podlaczyl) ukrytych pod trawa przy domu. Jedno z nich bylo przyklejone do domu-albo poprostu fundament byl jedna ze scian szamba. Sciana centralna nosna gdzie odkuwalem byla 2x12 ale wiekszosci jednak okazala sie byc naprzemiennie 6x12. czesc otorow wykuta bez pretow/nadprozy i poprostu otynkowana (w scianach nosnych w piwnicy i na parterze). Po nieplanowanym skuciu wszystkch tynkow (plan byl tylko na bruzdowanie pod elektryke) okazalo sie gdzie i z ilu czesci jest zlozony dom (przynajmniej 3 rozbudowy musialy byc). Takze ten niemiecki porzadek ponad 100 lat temu moze jakis byl, ale przebudowy z byle czego po 45 to juz temat rzeka (gazeta, bloto, potluczone szklo-podstawowym materialem budulcowym). Przerobienie domu pod siebie to wieczne techniczne blokady. Kasy w remont poszlo duzo wiecej niz nowy (do 900.000 z hakiem liczylem, po milionie przestalem liczyc). Ze starego wygladu cos niby zostalo ale poza scianami ktore w 50% musialy zostac na nowo przemurowane ze wzgledow bezpieczenstwa, to reszta mozolnie odnawiana lub nowa-stylizowana. ogolnie to wysokie koszty, ogranicznie techniczne i wieczne sprawdzanie czy gdzies cos sie nie dzieje niedobrego.nigdy wiecej starych tematow. dom kupilem w wieku 23-24 lat wiec mialem wiecej zapalu niz wiedzy. Wtedy mi sie wydawalo ze zapal i pomysly sa wazniejsze niz worek pieniedzy do remontu przedwojenngo niemca
jacek
rok temu
Czyli 90m2 za milion zł? No cóż, kto zwariowanemu zabroni hehe
NAJNOWSZE KOMENTARZE (47)
Ar3k
rok temu
Tytuł sugeruje że dom kosztował 180 000 tak naprawdę remont kosztował 700 jest może przestancie wprowadzać w błąd
Nikol
rok temu
To zakupy dla bogaczy z Pisu oni doją kasę
Andrzej
rok temu
Taki dom z duszą to moje marzenie. Jakiś czas temu skorzystałem z usług doradców finansowych z Phinance i zacząłem inwestować pieniądze, więc liczę, że któregoś dnia spełnię swój cel o posiadaniu takiego domu.
pikacz
rok temu
Certyfikat energetyczny to to dostanie?
John
rok temu
600, 700 tys? Ja bym to zrobił za 200.
...
Następna strona