Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Sprawa Mariana Banasia. PO-KO: szef NIK powinien się podać do dymisji

64
Podziel się:

- Szef NIK Marian Banaś powinien się podać do dymisji. Jego miejsce nie jest na urlopie - oświadczyli przedstawiciele Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej w odpowiedzi na najnowsze doniesienia dotyczące jego kamienicy, a także innych nieruchomości, na które syn Mariana Banasia pozyskał publiczne środki.

Cezary Tomczyk (PO) uważa, że szef NIK powinien ustąpić ze stanowiska.
Cezary Tomczyk (PO) uważa, że szef NIK powinien ustąpić ze stanowiska. (WP.PL)

- To jest sprawa rodem z Białorusi. Prezes Kaczyński mówi o tym, że Polsce potrzeba nowych elit. Znajomy Banasia, który chodzi po ulicach Krakowa z piłą i grozi ludziom, to jest elita? Na takie elity czekają Polacy? – grzmiał Cezary Tomczyk, poseł PO.

Tomczyk podkreślał, że Banaś powinien wyjaśnić wszelkie niejasności wokół kamienicy, w której działał hotel na godziny, prowadzony przez osoby ze świata przestępczego, przed prokuratorem oraz przed opinią publiczną, a następnie powinien podać się do dymisji ze stanowiska szefa NIK.

Pod koniec września Superwizjer TVN wyemitował reportaż, z którego wynikało, że obecny szef NIK jest powiązany z tzw. gangiem sutenerów. Do niego należała kamienica, w której dział hotel na godziny. Po tej publikacji Banaś udał się na urlop. Wyjaśniał, że kamienicę ostatecznie sprzedał, nie wiedział, co się w niej mieści, a stał się jej właścicielem, bo dostał ją od żołnierza AK na podstawie tzw. umowy dożywocia. Jednocześnie oświadczenie majątkowe Banasia bada CBA.

Zobacz także: Obejrzyj: Przyszłość polskiego rynku lotniczego

Według "Rzeczpospolitej" trzynaście lat temu spółka syna Mariana Banasia otrzymała dotację na otwarcie centrum szkoleniowo-hotelowego. To właśnie za te pieniądze wyposażono pokoje – od poduszek, po łóżka i cukiernice - w hotelu z pokojami na godziny, który mają prowadzić osoby wiązane z półświatkiem. W sumie remont miał pochłonąć 165 744 zł, a z małopolskiego urzędu marszałkowskiego Jakub Banaś dostał 62 193 zł.

Portal oko.press podaje z kolei, że przez jakiś czas w kamienicy Mariana Banasia jego syn uruchomił akademik na rzecz Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie. Jej rektorem w latach 2003-2011 był Jarosław Gowin.

Oko.press opisuje także inne nieruchomości Banasia juniora, na które pozyskiwał fundusze z UE oraz innych publicznych źródeł.

- Minęły dwa tygodnie i nie zostały podjęte żadne działania w celu wyjaśnienia afery, która dotyczy jednego z najważniejszych urzędników państwowych w tym kraju. A wiemy, jak sprawnie działają służby w kraju. W kilka godzin po tym, jak mężczyzna wywiesił koszulkę z napisem: konstytucja, funkcjonariusze byli w jego mieszkaniu. Pan Banaś to człowiek, który utrzymuje kontakty z gangsterami - grzmieli podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele opozycji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(64)
Wrozbita
3 lata temu
Boze Bron Polski przed-SLD-POKO-PSL-Wiosna.
Pati
3 lata temu
Jak wygrają wybory to całą aferę zamiota pod dywan prawo jest po stronie wybranych A nie po stronie szarego obywatela to są ich dobre zmiany
woj
3 lata temu
Podaj gościu, jakie przepisy prawa obowiązującego w Polsce zostały naruszone??? Podaj artykuł, paragraf, ustawę, rozporządzenie!!! Niech wreszcie przeczytam. Bo do tej pory kłapiecie ozorami, ale bez konkretów.
owal
3 lata temu
13,10,2019 wszyscy do wyborów, przegońmy tę kaczanostrę z ojcem chrzestnym deweloperem vel łapówkarz
Wit
3 lata temu
Klawo Tomczyk. Klawo jak cholera. Udolność jak z gangu Olsena
...
Następna strona